Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Umelecká karanténa

Vypnuté kultúrne a umelecké dianie sme využili v roku 2020 na tvorbu a podporu tvorby a spustili rezidenčný program pre umelcov počas koronakrízy pod názvom Umelecká karanténa.

“Chceme, aby Stanica Žilina-Záriečie a Nová synagóga boli v tomto čase zmysluplne využité, aj keď sme ich, vzhľadom na súčasnú situáciu šíriaceho sa koronavírusu, museli pre verejnosť dočasne zatvoriť a veľa programu zrušiť alebo (v lepšom prípade) presunúť na neskorší termín.”

S tými slovami sme začiatkom apríla 2020 priestory oboch našich kultúrnych centier ponúkli individuálne (lokálnym) umelcom, ktorí sa z nejakých dôvodov ocitli v Žiline a nemali kde pracovať. Takto mohli pokračovať vo svojej tvorbe (v súlade s aktuálnymi bezpečnostnými a hygienickými opatreniami, každý sám v inej miestnosti). Podľa povahy ich projektu boli u nás niektorí súvislý čas, iní pracovali na pravidelnej báze počas určitého obdobia. O tom, čo robia, ste sa mohli dozvedieť zo streamovaného alebo online zdieľaného programu. Robili sme s nimi robiť artalky, virtuálne prehliadky, videoukážky, fotky, písané rozhovory a neskôr aj živé stretnutia. Najmä sme im ale chceli dať priestor, pokoj a podporu, aby mohli tvoriť – to všetko vďaka podpore Fondu na podporu umenia. Rezidenčný program sme rozšírili aj o podporu ďalších umelcov, ktorí počas karantény tvorili doma – svoje každodenné priestory pretvorili na ateliéry, a aj takto reagovali na novovzniknutú situáciu.

Umelcami, ktorých sme hostili v Synagóge, sú:
Martin Smatana
Dana Tomečková 
Simona Gottierová
Martina Mäsiarová
Zoltán Agócs
Tomáš Rybár 
Tomáš Janypka
Michal Freriks 
Kamil Mihalov

a na Stanici:
Zuzana Burianová
Andrej Opálený
Matej Trnovec
Michaela Moravčíková
Daša Klapitová
Charmsove deti
Natália Zajačiková
Jaro Viňarský

Rezidečný program je otvorený aj mimo karantény a celoročne. Ak sa chcete prihlásiť so svojím projektom – do podkrovia či ateliérov Stanice aj do rezidečného Sngg štúdia v Novej synagóge – s výtvarným projektom kontaktujte Simonu Gottierovú – simona@novasynagoga.sk, pre tanec a divadlo Barboru Jombíkovú – bashka@stanica.sk, kontakty na ďalších dramaturgov programu nájdete v kontaktoch.

Ďakujeme za podporu