Pevne stojíme za tvorcami a celým tímom výstavy. Umeniu patrí sloboda.

V týchto dňoch v Novej synagóge v Žiline hosťujeme výstavu „Slovenské banské mauzóleum“ v kurátorskej koncepcii Márie Janušovej. Výstava pozostáva z diel od Andreja Dúbravského, kolektívu holo- (Michaela Cagáňová & Kamila Valešová), Ota Hudeca, Matouša Lipusa, Eriky Mészárosovej, Šimona Pareca, Kashy Potrohosh, Ester Sabik, Eriky Szőke a Samuela Velebného. Tieto diela mali byť súčasťou tohtoročného výstavného a akvizičného programu banskoštiavnickej Galérie Jozefa Kollára, patriacej pod Slovenské banské múzeum (ďalej SBM). Keď v decembri 2023 bola z postu riaditeľky SBM odvolaná Zuzana Denková a nahradená okresným predsedom SNS Petrom Zorvanom, dala kurátorka Mária Janušová výpoveď a spolu s umelcami a umelkyňami protestne zrušila všetky prebiehajúce i plánované výstavy.

V Novej synagóge sme sa rozhodli prezentovať zrušený umelecký program z Banskej Štiavnice na znak solidarity s umeleckým prostredím, ktoré sa od nástupu novej vlády Roberta Fica ocitlo pod silným politickým tlakom. Z našej strany je to zároveň prejav podpory a rešpektu k profesionálnej umeleckej a kurátorskej práci, vďaka ktorej bola výstava pripravená odborne a kvalitne.

Pred pár dňami sa k nám dostal list, ktorý SBM rozoslalo všetkým partnerom a donorom Novej synagógy, v ktorom konštatujú naše údajné porušenie autorských práv. Podľa nich sme porušili autorské práva použitím grafického dizajnu od Daniely Matúškovej, ktorá je autorkou vizuálnej identity SBM z roku 2022. Situácia je o to bizarnejšia, že jedným z prvých krokov súčasného vedenia SBM bolo odmietnutie novej vizuálnej identity múzea od D. Matúškovej a vrátilo sa k používaniu starého loga. K žiadnemu porušeniu zákona ani autorských práv pritom nedošlo. Z právnej analýzy, ktorú sme si dali k tejto otázke vypracovať vyplýva, že „dielo „Slovenské banské mauzóleum“ nepredstavuje porušenie výhradnej licencie, pretože ide o originálne vyjadrenie, ktoré sa líši od pôvodného diela, a jeho tvorba bola realizovaná spôsobom, ktorý nie je chránený autorským právom”

Nerozumieme dôvodom, prečo Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici spochybňuje výstavu v Novej synagóge Žilina. Túto aktivitu SBM vnímame ako šikanózne konanie s prvkami vyhrážania sa a aj ako snahu o obmedzovanie slobody umeleckého prejavu. Vidíme za tým úsilie rozoštvávať prostredie kultúrnych inštitúcií s cieľom poškodiť dobré meno Novej synagógy a tiež tímu, ktorý výstavu u nás realizuje. Odmietame podobné praktiky a vyzývame Slovenské banské múzeum, aby sa ich v budúcnosti zdržalo.

Výstava potrvá do 24.11.2024, je otvorená každý deň, okrem pondelkov, od 13.00 do 19:00. Srdečne na ňu pozývame všetkých záujemcov, osobitne tiež zástupcov Slovenského banského múzea. Výstava je vhodná aj pre deti.