Na presahoch záleží – aj na žánrových, aj na medziodborových, aj na medzinárodných… Minulý rok (2024) sme u nás v Synagóge hostili skvelý koncert v rámci projektu Sounds of Diversity / Zvuky rozmanitosti a v podaní medzinárodného česko-poľsko-slovenského ansámblu u nás odzneli novučičké hudobné kompozície (autoriek a autorov Markéta Dvořáková, Petra Šuško, Matej Sloboda, Przemysław Scheller a Daniel Skála) uvedené okrem Žiliny tiež v Ostrave (CZ) a Katowiciach (PL). Tento rok (2025) sa tešíme z pokračovania na spolupráci už ako partneri projektu, ktorý sa medzičasom rozšíril tiež o projektového partnera z Maďarska. Koncert u nás chystáme na jeseň 2025 a o dátume a detailoch budeme včas informovať.
O projekte
Sounds of Diversity organizuje Tvůrčí centrum Ostrava a ide o originálny koncept prepájajúci umelcov, skladateľov a performerov z Českej republiky, Slovenska, Poľska a Maďarska. Organizačný tím vychádza z idey spájať bohatstvo kultúr krajín strednej Európy. V tomto roku chce navyše symbolicky rušiť nielen hranice medzi štátmi, ale zlučovať tiež rozličné umelecké žánre a objavovať nové, iné formy vyjadrenia. Prvý koncert aktuálneho ročníka prebehne už 5. marca 2025 v koncertnej sále Fakulty umenia Ostravskej univerzity (Ostrava University City Campus ) a predstaví štvoricu nových hudobných kompozícií zložených špeciálne pre projekt a vzájomne medzi sebou poprepájaných tancom s prvkami improvizácie v choreografii Jany Ryšlavej (CZ) a svetelným dizajnom Piotra Ceglarka (PL).
Jedným zo zásadných cieľov projektu je podpora lokálnych skladateľov a ich tvorby, ktorá neraz ostáva skrytá širšiemu publiku. Priblíženie hudobných diel verejnosti napomáha nielen rozvíjať kultúrne povedomie, ale tiež pripomína, že tzv. vážna hudba nie je len doménou minulosti. Naopak, je aktuálna, živá a ponúka bezpočet možností ako osloviť súčasného poslucháća. Koncertný projekt tak môže byť i výzvou k ďalším dialógom medzi umelcami, poslucháčmi a verejnosťou.
O programe koncertov
V priebehu koncertných večerov zaznejú premiéry štyroch skladieb skladateľov zo všetkých štyroch participujúcich krajín v podaní šestnásťčlenného ansámblu – Sounds of Diversity Ensemble – ktorý tiež tvoria hudobníci z Českej republiky, Slovenska, Poľska i Maďarska. Diriguje renomovaný dirigent Szymon Bywalec (PL) a novinkou je spojenie s ostravským spolkom MOVE Ostrava, ktorého riaditeľka Jana Ryšlavá doplnila koncertný program o choreografie s prvkami improvizácie – tú uvidí publikum v podaní performerov Jany Ryšlavej (CZ), Lucie Bielik (SK) a Radoslava Piovarčiho (SK). Českú hudobnú scénu v programe zastupuje dielo Ostravanky Petry Šuško: Šiesty zmysel, poľskú tvorbu predstavuje skladba Przemysława Schellera: Grande Valse Brillante, Slovensko reprezentuje Matej Sloboda a jeho kompozícia Consonanze stravaganti e lumi danzanti a poprvýkrát zaznie tiež tvorba maďarského mladého tvorcu Viktora Molnára: The Zone. Kľúčovou témou aktuálneho ročníka projektu je okrem odkazu prepájania a rozmanitosti tzv. Wellbeing (vo význame komplexnej starostlivosti, opatery a pod.). Téma podčiarkuje dôležitosť životnej rovnováhy, harmónie a v súčasnosti silne rezonuje nielen v osobnej, ale i spoločenskej rovine. S dôverou v to, že hudba, tanec, scénický dizajn spoločne vytvárajú atmosféru, ktorá dokáže dopriať tiež priestor rozjímaniu – tomu, čo je v uponáhľanej súčasnosti viac ako potrebné.
O skladateľoch
Petra Šuško (CZ)
Pochádza z Ostravy a je výraznou osobnosťou českej hudobnej scény. Absolvovala skladbu a hudobnú réžiu na HAMU v Prahe a tiež študijné stáže v Holandsku. Jej tvorba zahrňuje kompozície pre štandardné nástrojové zoskupenia či elektroakustickú hudbu, no píše i hudbu k dokumentárnym filmom a tiež inštrultívne skladby. Okrem vlastnej tvorby sa venuje pedagogickej činnosti, predovšetkým výuke hry na klavíri.
Viktor Molnár (HU)
Jeden z najvýraznejších mladých maďarských skladateľov otvorený množstvu hudobných štýlov vrátane elektroakustickej hudby, džezu a popu. Okrem skladateľskej činnosti pôsobí ako pedagóg, klavirista a grafik hudobných partitúr, čo mu umožňuje komplexný prístup k tvorbe.
Matej Sloboda (SK)
Slovenský skladateľ a dirigent, absolvent Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Študoval tiež na Universität der Künste v Berlíne a ďalších prestížnych inśtitúciách. Jeho tvorba zahrňuje orchestrálne, komorné, sólové i elektronické diela. Aktívne účinkuje s významným súborom EnsembleSpectrum.
Przemysław Scheller (PL)
Poľský skladateľ zameraný na inśtrumentálnu, vokálnu a elektroakustickú hudbu. Skúma povahu zvuku a hľadá prepojenia medzi minulosťou a sôčasnosťou. Vyštudoval Hudobnô akadémiu Karola Szymanowského v Katoviciach a francúzsky Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse de Lyon. Pôsobí ako pedagóg na katovickej akadémii je aktívnym členom Poľského zväzu skladateľov.
Projekt je spolufinancovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska v rámci grantov Medzinárodného visegrádskeho fondu.
Kontakty
Komunikácia za projekt Sound of Diversity:
Lucie Sembolová, pr@soundsofdiversity.com
(za Novú synagógu Žilina: Kamil Mihalov, kamilmihalov@gmail.com)
Nová synagóga je otvorená každý deň okrem pondelka od 13.00 do 19.00 a počas večerných akcií, rovnako aj kaviareň.
Spojené kultúrne centrá Nová synagóga a Stanica Žilina-Záriečie prevádzkuje:
Truc sphérique, o.z.
Závodská cesta 3/2844, Žilina 010 01
+421911862111
info@novasynagoga.sk