Na prvý pohľad je všetko v poriadku. Pracovný výjav určený na fasádu nejakého domu by sa dal datovať niekde do prvej polovice 50. rokov 20. storočia. Potom si všimnete podivné detaily. Robotníci nevyzerajú až tak hrdinsky, celkom evidentne nebudujú lepšiu budúcnosť. Zakrývajú si oči, režú a strihajú vlastnú konštrukciu. Rozoberajú časti obrazu, odstraňujú zo steny samých seba. Hranice medzi jednotlivými plánmi sa stierajú, výjav sa cyklí.
Roxorové kresby maďarského umelca Krisztiána Kristófa (1976) vznikli v Novej synagóge v lete 2014 počas jeho rezidencie s podporou Medzinárodného višegrádskeho fondu. V júni 2022 sme ich nainštalovali do vchodových foyer, kde ich nájdete aj dnes.
Kresby z roxoru sú jeho najčastejším médiom vyjadrenia. Predlohy, ktoré vytvára v počítači, zväčšuje a prevádza do kovu – ručne ohýba, píli a zvára roxorové tyče. Vizualita 50. rokov ani zďaleka nemusí byť čítaná len politicky a niekde v pozadí môže skrývať veľmi osobné obsahy. Na iných výjavoch sa odohrávajú ďalšie príbehy, kde robotníci exhumujú svojich celkom rovnakých kolegov, prípadne sú stafážou pre apokalyptické výjavy horiacich budov v pozadí.
Väčšina diel Krisztiána Kristófa má v sebe niečo znepokojujúce. Hoci často tvorí diela pre verejné priestory, mnohé sa na miesto svojho určenia nedostanú. Politikom sa nepáčia. Našťastie, Krisztiánovi zostáva ešte les, ktorý je jeho ďalším obľúbeným prostredím. Do prírodného prostredia umiestňuje svoje podivné príbehy o luďoch a zvieratách, niektoré len na samotnom zobrazení, iné sa neskôr ocitajú priamo na opustených miestach v lese. Výjavy sú drsné, a štylizované zobrazenia postáv pôsobia až kruto. Je trochu mystik, a svoju tvorbu myslí vážne.
(txt: Katarína Gatialová, ktorá bola kurátorkou rezidenčného projektu Krisztiána Kristófa)
Fotografie:
Krisztián Kristóf (Budapešť, 1976) je etablovaný maďarský umelec, ktorý sa venuje naratívnym a figuratívnym formám v rôznych médiách. Pre svoju tvorbu si vymyslel poetické pomenovanie Randomroutine. Označuje ním svoj spôsob experimentovania s vecami, ktoré ho zaujímajú, no dobre ich nepozná. Je to hravé skúmanie vecí cez tvorbu a improvizáciu. A to všetko v tak trochu punkovom, diletantskom móde. Buduje zbierku rôznych naivno-umeleckých ľudových zváraných výtvorov z obdobia minulého režimu, a to najmä kovových plotov. So svojim kolegom Tamásom Kaszásom tvoria umeleckú skupinu Randomroutines.
Nová synagóga je otvorená každý deň okrem pondelka od 13.00 do 19.00 a počas večerných akcií, rovnako aj kaviareň.
Spojené kultúrne centrá Nová synagóga a Stanica Žilina-Záriečie prevádzkuje:
Truc sphérique, o.z.
Závodská cesta 3/2844, Žilina 010 01
+421911862111
info@novasynagoga.sk