Vyhľadať
Close this search box.

Archív

Tančiareň: Swing II
streda 17.04.2024
Môže byť niečo lepšie ako tanec sólo? Tanec v páre!Tančiareň je novovznikajúci projekt v kaviarni Novej synagógy určený tak pre začiatočníkov, ako aj pre párové stálice. Najbližšie sa spoločne rozhýbeme v rytme swingu. Večer je rozdelený na dva bloky. V prvom si dáme spoločný rýchlokurz a vysvetlíme si základné kroky a princípy. Po prestávke na oddych – kedy môžete využiť otvorenú kaviareň – pokračujeme s opakovaním základnej zostavy a voľnej improvizácii. Tančiareň je čerstvým projektom nášho kolegu Sebastiána Loja. Tancu sa venuje 10 rokov a ako hovorí, bol pre neho odmalička vášňou a útekom od všedných dní. Popri štúdiu strednej školy je zároveň aj naším kolegom – môžete ho stretnúť ako sprievodcu vo výstavných priestoroch. Sebastián vedie Tančiareň spolu s partnerkou Ninou Johánkovou.Kapacita je obmedzená. Prihlásiť sa môžete na email arie@novasynagoga.sk a vstupné na mieste je dobrovoľné. Na podujatie sa nevzťahuje permanentka spojených kultúrnych centier Stanica a Nová synagóga.
Skladanie mamutieho príbehu (DOSLOVA) – happening vo výstave (13. – 14. 4. )
sobota 13.04.2024
Výstava MA-MUTTER. Skladanie mamutieho príbehu sa skladá postupne. Do finálnej podoby autorovi Martinovi Špircovi chýba posledný kúsok – veľký origami mamut, ktorý vyrastie priamo v Novej synagóge. Samotný autor počas víkendu zaplní priestor plátnom, žehličkami, voskom, akciou, vôňou, a nakoniec snáď aj celkom novým niekoľkometrovým mamutom, ktorého vytvorí vlastnou autorskou technikou. Mamutia skladačka sa však nepostaví sama. Tak, ako ani praveký človek nedokázal uloviť mamuta sám, aj Martin bude pri jeho stavbe potrebovať pomoc. Staňte sa súčasťou happeningu v Novej synagóge a pomôžte autorovi s dokončením jeho mamutieho príbehu. Akcie skladania mamuta je možné zúčastniť sa ako diváci, alebo sa aktívne zapojiť do spoločnej tvorby. „Martin experimentuje s materiálmi a kombinuje médiá. Začal sa zaoberať technikou skladania origami a v kombinácii s pretrvávajúcou fascináciou pravekom, dospel najprv k potrebe realizácie malého papierového ľahučkého mamuta a následne k jeho textilnej zväčšenine – resp. reálnej veľkosti. Vytvoril si na to autorskú techniku, v rámci ktorej na plátno (pôvodne určené na maľbu) nanáša vosk a ten potom zažehľuje, čím mení jeho pevnosť, vďaka čomu plátno samo udrží sklady a je schopné vytvárať jednak osobitú abstraktnú maľbu a zároveň 3D objekty. Popritom vzniká aj špecifická vôňa.“z kurátorského textu Zuzany JanečkovejV prípade, že so skladaním mamuta chcete pomôcť, prihláste sa na email masiarova.martinka@gmail.sk, dozviete sa podrobnejšie informácie.
Kreslenie v uliciach mesta s URBAN SKETCHERS ŽILINA - pridajte sa!
štvrtok 11.04.2024
Milí priatelia, príďte si s nami kresliť do ulíc mesta. Hoci nejde o klasický kurz kreslenia, vítaní sú všetci, starí i mladí, amatéri i pokročilí, aj úplní začiatočníci bez predchádzajúcich skúseností s kreslením.  Prvé stretnutie vo štvrtok 11. 4. 2024 o 17:00, ktoré chce naštartovať v Žiline tento typ neformálnych stretnutí. Stretneme sa pred hlavným vstupom do Novej synagógy na veľkých bielych schodoch. Všetkých vás sem srdečne pozývame. Prineste si potreby na kreslenie alebo maľovanie a skicáre.  Keď sa povie Urbansketchers komunita, tak už vyše 15 rokov sa pod týmto názvom v rôznych svetových metropolách rozumie stretnutie komunity ľudí , ktorí spoločne kreslia scenérie mesta, ulíc, parkov, rôznych zákutí či verejných interiérov ako sú vlakové stanice, tržnice, nákupné centrá a podobne. Ide o pravidelné otvorené a bezplatné kresliace stretnutia, ktoré nepredpisujú žiadnu konkrétnu výtvarnú techniku, majú však okrem iného za cieľ povzbudiť ľudí navzájom, aby kreslili, využívali čas zmysluplne, spoznali ľudí, s ktorými ich niečo spája a nachádzali tak vzťah k svojmu mestu a miestu. Táto komunita ľudí sa pod vedením dobrovoľníckych administrátorov zoskupuje okolo vytvorenej facebookovej skupiny (prípadne aj inej spoločnej skupiny na online sieti alebo platforme), kde členovia uverejňujú svoje tématické kresby či maľby a vzájomne sa povzbudzujú a zdieľajú skúsenosti. V tejto skupine sa môžu oboznámiť aj s jednoduchým kódexom združenia. Ak takáto skupina funguje na pravidelnej báze 6 mesiacov, dostane sa do celosvetovej licencovanej siete Urbansketching komunít a dostane príležitosť sa zúčastňovať medzinárodných festivalov, workshopov a tématických podujatí. Na Slovensku takáto pravidelne stretávajúca sa komunita urbansketcherov zatiaľ oficiálne pravdepodobne nie je. Preto sme sa po konzultácií s našimi urbansketchers priateľmi so zahraničia rozhodli vás pozvať na prvé stretnutie vo štvrtok 11.4.2024 o 17.00. Vstup je voľný, registrácia nie je potrebná. Tešíme sa na vás. Tím iniciátorov komunity URBAN SKETCHERS ŽILINA:Michal Žák – architekt a milovník kreslenia a lektor kurzov kresleniaMária Kováčik - výtvarníčka, aktuálne aj mama na materskejBia Machovičová – výtvarníčka a učiteľka v škôlke Link na zakladateľskú organizáciu URBANSKETCHERS.ORG Link na žilinskú facebookovú skupinu.Kontakt: urbansketchers.zilina@gmail.com
PIANO DAYS 2024: PIANO TALKS / diskusia v knihkupectve Artforum Žilina
štvrtok 11.04.2024
Združenie Učiteľské kolégium v spolupráci so združením InMusic chystá ďalší ročník festivalu zameraného na klavír, do ktorého je zapojených viacero slovenských miest a pomaháme. PIANO DAYS 2024 nebude ani tentokrát bez PIANO TALKS, ale vyberieme sa so stretnutím pre zmenu k priateľom do žilinského Artfora, kde sa pred otváracím koncertom festivalu v Dome umenia Fatra klaviristky Kristína Smetanová a Júlia Novosedlíková budú rozprávať s etablovaným klaviristom Ivanom Šillerom a našim kolegom Kamilom Mihalovom.Vstup na podujatie je voľný.
Vypredaná JANA KIRSCHNER / OBYČAJNOSTI TOUR
sobota 06.04.2024
Koncert je komplet vypredaný, aj pridané miesta na balkóne - ďalšie lístky už nebudú, ani online ani na mieste. Ďakujeme za záujem, bolo to neuveriteľne rýchle!-----Speváčka a skladateľka Jana Kirschner prichádza začiatkom marca s dlhoočakávaným novým albumom s názvom Obyčajnosti. Album je oslavou každodenných dní, vecí a rituálov, ktoré v jej melódiách ožívajú a rozprávajú pestrým hudobným jazykom.Oslava každodenností a vzácností obyčajných dní bude pokračovať aj v 7 mestách naprieč Česko-Slovenskom. Vo viac než 90-minútovom programe sa spolu s Jankou predstaví medzinárodná zostava hudobníkov z Británie, Francúzska, Česka i Slovenska. Členovia kapely MAD MAD MAD, Malina Brothers, Katja Elznicová zo skupiny Manon Meurt, Valentína Vlková (Meowlau x Val), Adina Sivoková a samozrejme speváčkin dlhoročný partner a producent Eddie Stevens, známy z kapiel Moloko, Zero 7, či spoluprácami s Roisin Murphy, Jamiroquai a Siou. V Žiline tento veľký hudobný zážitok vychádza na deň druhého kola prezidentských volieb, v ktorých opäť raz pôjde o veľa. Držme sa a strávme tento (ne)oyčajný večer spolu!
Výstava zatvorená 5. - 7. 4. 2024
piatok 05.04.2024
Prepáčte, výstava Martina Špirca bude piatok-nedeľa 5. - 7. 4. zatvorená. Dôvodom je veľký (a vypredaný) koncert Jany Kirschner, ktorý staviame (a balíme). Otvoríme znovu v utorok 9. 4. Vďaka za pochopenie.
Nezlomní - príbehy obyvateľov a obrancov Ukrajiny s reportérmi Janou Čavojskou a Marcelom Rebrom
štvrtok 04.04.2024
Spoznajtie ľudí, ktorí sa odhodlane bránia ruskej agresii. Spoznajte realitu frontovej línie na fotografiách a v príbehoch, ktoré zaznamenávajú slovenskí reportéri, ktorí na Ukrajinu cestujú od začiatku invázie pravidelne.Jana Čavojská a Marcel Rebro sa okrem reportáží a fotografií sa snažia ľuďom na Ukrajine aspoň trochu pomôcť. Robia zbierky na turnikety a ďalšiu taktickú medicínu, prieskumné drony a ďalšie potrebné veci pre obrancov, podporili dobrovoľníkov, ktorí vyrábajú maskovacie siete, financujú terapeutické pobyty pre manželky a deti zabitých vojakov. V apríli príde 46 takýchto detí do tábora na Slovensku. Celé vaše vstupné poputuje im.Jana ČavojskáReportérka a fotografka, autorka dvoch reportážnych kníh: Dunaj – Rieka príbehov a Humans: 30 tvárí lepšieho Slovenska, spoluautorka dokumentárneho filmu danubeStory o rieke Dunaj. Vo svojich reportážach sa venuje hlavne príbehom ľudí v komplikovaných životných situáciách, téme migrácie a utečencov. Precestovala za nimi 80 krajín vrátane Južného Sudánu, Haiti, Rwandy, Venezuely, Iraku či Sýrie. Marcel RebroFotograf, bloger a fundraiser. Dlhodobo dokumentoval život kočovných pastierov sobov – Nencov – na severe Ruska a vydal o nich knihu Nenci – s fotoaparátom za ruskými Eskimákmi. Do Ukrajiny vyrazil prvýkrát v marci 2023. Hneď pri svojej prvej návšteve vojnou sužovanej krajiny pochopil, že dokumentovať a fotiť nestačí. Spolu s Janou začali organizovať zbierky na pomoc.Linky na ich aktuálne zbierky na Doniu:https://www.donio.sk/sedem-dni-bez-vojnyhttps://www.donio.sk/turnikety-pre-vojakovhttps://www.donio.sk/sana-rozvaza-dobrohttps://www.donio.sk/anti-dronove-hummrehttps://www.donio.sk/darceky-pre-putina
Katarzia: Šťastné dieťa TOUR
streda 03.04.2024
Výrazná osobnosť československej scény, speváčka, skladateľka a textárka Katarzia vyráža na turné. 6. októbra 2023 vydala šiesty štúdiový album s názvom Šťastné dieťa, ktorý predstaví aj v Novej synagóge.Nové piesne zložila Katarzia prevažne na klavíri a na aranžmánoch a produkcii s ňou spolupracoval producent a zakladateľ vydavateľstva Animal Music Petr Ostrouchov. Katarzia si prizvala aj mladú slovenskú klaviristku Kristínu Smetanovú, bubeníka Romana Víchu a basgitaristu Tomáša Lišku. V piesni Piesok hosťuje na trúbke švédsky trubkár Oskar Stenmark a speváčka Stephanie Alvarenga, ktorí žijú v New Yorku. Katarzia je vďaka svojim výrazným textom často označovaná za hlas svojej generácie. S otvorenosťou a empatiou hovorí o aktuálnych pocitoch žien prostredníctvom obrazov medziľudských vzťahov v súčasnom svete.V medziobdobí po vydaní svojho predchádzajúceho albumu "n5" (2021) zložila piesne pre televízny seriál Pozadí udalostí v réžii Jana Hřebejka, pre celovečerný dokumentárny film Jarmily Štukovej Moja nová tvář a pre divadelné predstavenia. Spolupracovala aj na úspešnom projekte HORÁČEK GEN XYZ pre pražský Cirkus La Putika, kde spolu s niekoľkými ďalšími producentmi a hudobníkmi prepracovala texty a skladby Michala Horáčka. V minulosti získala okrem iného ocenenie Radio Head Awards a jej tvorbu ocenil aj prestížny festival Berlinare.Katarziu na turné sprevádzajú:Robin Galia (piano)Miloš Klápště (basgitara) Oliver Lipenský (bicie)Na toto podujatie Vám platí super výhodná ročná permanentka, lebo máme radi naše pravidelné návštevníčky a návštevníkov.
Kresliace kolokvium II.
nedeľa 31.03.2024
Naväzujeme na úspešnú galerijnú situáciu a pokračujeme formátom kresliaceho workshopu pre širokú verejnosť v druhej edícii. Bude to príležitosť previesť účastníkov základným scitlivením sa na (nielen galerijný) priestor s následným premenením do kresby. Časť podujatia bude okrem iného doprevádzaná moderovaným časom spoločného ticha a reflexie nad zakresleným.K workshopu nie sú vopred potrebné žiadne formálne znalosti z kreslenia. Podujatie je určené aj ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých.Kapacita workshopu je obmedzená. Čas podujatia bude približne 2,5 hodiny.Ing. arch. Michal Žák DiS. SDB (*1992)Vyštudoval architektúru a grafický dizajn v Bratislave a vo Wroclawe. Zaujíma sa o nové vizuálne formy i o vzťah súčasného umenia a kresťanskej spirituality. Ako rehoľník salezián sa momentálne venuje práci vychováteľa na stredoškolskom internáte v Žiline a artdirectingu menších projektov. Kresba ho vo svojich rôznych podobách sprevádza už od detstva na jeho cestách životom.
Tančiareň: Swing
streda 27.03.2024
Môže byť niečo lepšie ako tanec sólo? Tanec v páre!Tančiareň je novovznikajúci projekt v kaviarni Novej synagógy určený tak pre začiatočníkov, ako aj pre párové stálice. Najbližšie sa spoločne rozhýbeme v rytme swingu. Večer je rozdelený na dva bloky. V prvom si dáme spoločný rýchlokurz a vysvetlíme si základné kroky a princípy. Po prestávke na oddych – kedy môžete využiť otvorenú kaviareň – pokračujeme s opakovaním základnej zostavy a voľnej improvizácii. Tančiareň je čerstvým projektom nášho kolegu Sebastiána Loja. Tancu sa venuje 10 rokov a ako hovorí, bol pre neho odmalička vášňou a útekom od všedných dní. Popri štúdiu strednej školy je zároveň aj naším kolegom – môžete ho stretnúť ako sprievodcu vo výstavných priestoroch. Kapacita je obmedzená. Prihlásiť sa môžete na email arie@novasynagoga.sk a vstupné na mieste je dobrovoľné. Na podujatie sa nevzťahuje permanentka spojených kultúrnych centier Stanica a Nová synagóga.
Nech múzy nemlčia - veľkonočný koncert ZUŠ L. Árvaya
utorok 26.03.2024
V predveľkonočnom pôste zaznejú pod kupolou Novej synagógy skladby A. Vivaldiho, J. S. Bacha aj spevácky a poslucháčsky príťažlivý kánon Dona Nobis Pacem, ktorý vám prinesie pokoj.Hudobnej verejnosti aj svojim blízkym sa predstavia detský spevácky zbor Árvayček pod dirigentským vedením Antónie Gráfovej, sláčikový orchester ZUŠ L. Árvaya s dirigentom Radovanom Vargom a ďalší malí a väčší hudobníci. Poistite si miesta, ani Synagóga nie je nafukovacia.Na Základnej umeleckej škole Ladislava Árvaya môžete študovať hudbu, tanec, dramatické umenie aj výtvarný odbor (ktorý sa postaral o ilustráciu ku koncertu). Viac sa dočítate na www.zuszilina.sk.
Futbal pod hákovým krížom. Psychológia prežitia a odporu s profesorom Kevinom Simpsonom
štvrtok 21.03.2024
Príďte zažiť futbal pod hákovým krížom cez málo známe fotografie a skryté svedectvá s americkým profesorom Kevinom Simpsonom, ktorý sa venuje psychológii holokaustu a je aktuálne na Slovensku vďaka podpore Fulbrightovho programu. Prezentácia bude v angličtine s tlmočením do slovenčiny. Vstupné je dobrovoľné.Takmer 80 rokov po skončení druhej svetovej vojny psychológia ako veda stále zápasí s vysvetleniami, ako mohlo k holokaustu dôjsť. K málo známym aspektom tejto histórie patrí prítomnosť futbalu v nacistických getách a táboroch ako snaha prežiť a ponúknuť silnú formu odporu. Príďte si vypočuť svedectvá väzňov nacistického štátu, ktorí využili svoj športový talent, aby prežili vraždiacu mašinériu fašistov. Psychológia nám tiež pomáha vysvetliť páchateľov, spolupracovníkov a prizerajúcich sa. Kevin Simpson je profesorom, vedúcim Katedry psychológie na univerzite Johna Browna (John Brown University, Arkansas, USA). Špecializuje sa na sociálnu psychológiu a jeho vzdelanie je v oblasti poradenskej psychológie. Kevinova vášeň pre históriu spočíva v priesečníku športu a holokaustu. Preto sa v rámci jedného zo svojich projektov zameral na existenciu futbalu v nacistických táboroch a getách naprieč Európou, výsledkom čoho bola v roku 2016 publikácia s názvom „Futbal pod hákovým krížom: Príbehy prežitia a odporu počas holokaustu“. Počas Fulbrightovho štipendia, v roku 2019 viedol Kevin kurzy zamerané na sociálnu psychológiu holokaustu a športovú psychológiu na Katedre psychológie Univerzity Komenského. Vďaka jeho záujmu o holokaust a futbal nadviazal spoluprácu s predsedom Židovskej náboženskej obce Žilina - Pavlom Franklom, riaditeľom dokumentačného strediska – Jánom Hlavinkom, a riaditeľom Múzea židovskej kultúry – Michalom Vaněkom. Výsledkom výskumu na Slovensku bolo umiestnenie pamätnej tabule na múr západnej tribúny futbalového klubu MŠK Žilina, ktoré si pripomína 250 židovských väzňov, ktorí nútene pracovali pri výstavbe štadiónu. Je zároveň prvou pamätnou tabuľou na Slovensku, ktorá spája športovú históriu s vojnovou tragédiou. V novembri 2021 boli Kevin Simpson a Michal Vaňek ocenení čestnou cenou Juliusa Hirscha, ktorú udeľuje DFB, Nemecká národná futbalová asociácia.Kevin bude mať prednášku v rámci jeho účasti v programe Fulbright Specialist, prostredníctvom ktorého ho kolegovia z Múzea židovskej kultúry pozvali na Slovensko. Fulbrightov program je jedným z najväčších a najprestížnejších medzinárodných vzdelávacích výmenných programov na svete. Na Slovensku ponúka granty študentom, vedcom, výskumníkom a vysokoškolským pedagógom ako aj odborníkom vo svojej oblasti študovať, prednášať alebo robiť výskum v USA. Taktiež ponúka granty americkým občanom, aby mohli prísť na Slovensko. Poslaním Fulbrightovho programu na Slovensku je podporovať vzájomné porozumenie medzi občanmi USA a Slovenska prostredníctvom vzdelávacích a kultúrnych výmen. Za svoju existenciu pomohol vytvoriť trvalé spojenia, bojovať proti nedorozumeniam a zaistiť, aby ľudia a národy pracovali na dosiahnutí spoločných cieľov.Po prednáške Kevina Simpsona pracovníci Fulbrightovej komisie na Slovensku s radosťou zodpovedia všetky otázky o Fulbrightových grantoch a štipendiách.ENGLISHFootball under the Swastika: Psychological Explanations of Survival and ResistanceNearly 80 years after the end of World War II, psychological science is still wrestling with explanations for why the Holocaust happened. A little-known aspect of that history includes the emergence of football in the Nazi ghettos and camps as an effort to survive and to offer a profound form of resistance. Come listen to powerful testimonies from these prisoners of the Nazi state who used their athletic talents to survive the killing machinery of the fascists. Psychological science also helps us explain the perpetrators, collaborators, and bystanders. Come witness football under the swastika through rarely seen photographs and hidden testimonies. Kevin Simpson is a professor of psychology, Chair of the Department of Psychology at John Brown University (Arkansas, USA). He specializes in social psychology and his background is in counseling psychology. Kevin’s passion for history lies in the intersection of sport and the Holocaust. Therefore, one of his research projects focused on the existence of football in the Nazi camps and ghettoes across Europe, resulting in the publication of a book in 2016 titled “Soccer under the Swastika: Stories of Survival and Resistance during the Holocaust”.In 2019, during his Fulbright fellowship, Kevin taught courses on social psychology of the Holocaust and sport psychology for the Department of Psychology, Comenius University in Bratislava. His interest in football and Holocaust brought him into collaboration with the president of the Jewish Community of Žilina – Mr. Pavel Frankl; the director of the Holocaust Documentation Centre – Dr. Ján Hlavinka; and the director of the Museum of Jewish Culture in Bratislava – Dr. Michal Vaňek. The result of his research in Slovakia was the installation of a memorial plaque at the home grounds of MŠK Žilina football club honoring 250 Jewish forced laborers who helped construct portions of the Stadion pod Dubnom (Stadium under the Duben Hill). This was the first plaque in all of Slovakia to link sport history with this wartime tragedy. In November 2021, Dr. Simpson and Dr. Vaňek were awarded the Julius Hirsch Honorary Prize given by the DFB, the German National Football Association.Kevin will have a lecture thanks to his participation in Fulbright Specialist Program that has enabled him to come to Slovakia and work with his colleagues from the Museum of Jewish Culture in Bratislava. The Fulbright Program is the largest and one of the most widely recognized international educational exchange programs in the world. Fulbright Slovakia offers a variety of Fulbright and other grants for students, scholars or professionals to study, teach or to conduct research in the U.S. It offers the grants for U.S. citizens to do the same here in Slovakia.Fulbright Slovakia’s mission is to promote mutual understanding between the people of the U.S. and Slovakia through educational and cultural exchanges. Over the years, the Fulbright Program in Slovakia has helped forge lasting connections, counter misunderstandings, and ensure our people and nations work toward common goals.Fulbright Slovakia’s staff will happily answer all the questions about the Program after Dr. Simpson’s lecture.
Sounds of Diversity / Zvuky rozmanitosti (medzinárodný koncert novej hudby)
streda 20.03.2024
Hudobný projekt ako výzva k prekračovaniu hraníc, k vzájomnej spolupráci a k spoločnému zážitku naplneného umením, rešpektom a rozmanitosťou.  Sounds of Diversity (Zvuky rozmanitosti) vzniká na základe potreby udržiavať a naďalej rozvíjať tvorivý kontakt medzi Čechmi, Slovenskom a Poľskom. Na začiatku umeleckého projektu založenom na rozmanitosti stála túžba neustále aktualizovať umelecký diskurz medzi krajinami, ktorých kultúra bola aj v minulosti úzko prepojená. Výsledkom je vznik nového medzinárodného ansámblu pozostávajúceho zo štrnástich inštrumentalistov a inštrumentalistiek zastupujúcich všetky tri štáty, a tiež repertoár úplne nových kompozícií z pera skladateľov a skladateliek (Markéta Dvořáková, Petra Šuško, Matej Sloboda, Przemysław Scheller a Daniel Skála), ktorých prvé verejné uvedenia postupne zaznejú v Ostrave, Katowiciach i u nás, v Žiline.18. 3. Ostrava (City Campus Ostravské univerzity)19. 3. Katowice (Studio Koncertowe Radia Katowice)20. 3. Žilina (Nová synagóga)Účinkuje: Sounds of Diversity EnsembleLukasz Zimnik (PL), flautaBarnabás Kollárik (SK), klarinetKamil Barciok (PL/CZ), trúbkaJán Garláthy (CZ), lesný rohIvo Morys (CZ), klavírAnna Scheller (PL), harfaDaniel Skála (CZ), cimbalMarcela Kysová (CZ), akordeónMatej Sloboda (SK), elektrická gitaraTomasz Herisz (PL), perkusieAdam Szendrei (SK), husleNatália Kubalcová (SK), husleDawid Jadamus (PL), violaEwa Barciok (PL/CZ), violončeloJuraj Bajús (SK), kontrabasDirigujú: Matej Sloboda, Daniel SkálaScénická spolupráca: Tomáš VolkmerVýtvarná spolupráca:Jakub Černý, Magdaléna ZezulováProjekt iniciovalo Tvůrčí centrum Ostrava a je financovaný Medzinárodným vyšegradským fondom. Pre návštevníčky a návštevníkov z Konzervatórií a ZUŠ (príp. VŠ so zameraním na hudbu resp. na umenie) je k dispozícii vstupné za výrazne zvýhodnenú cenu 3 Eur. Kontakt: kamilmihalov@gmail.com.Na toto podujatie všetkým tiež platí super výhodná ročná permanentka, lebo máme radi naše pravidelné návštevníčky a návštevníkov.Aj toto dokážu vaše 2%. Podporte nás. Dokážu to znova. ĎAKUJEME!
Na chvíľku zatvorené
nedeľa 17.03.2024
Vážení návštevníci a návštevníčky, na pár dní bude Nová synagóga zatvorená kvôli príprave a inštalácii novej výstavy. Dočasné otváracie hodiny budú vyzerať nasledovne:nedeľa 17. 3. ZATVORENÉpondelok 18. 3. ZATVORENÉutorok 19. 3. ZATVORENÉstreda 20. 3. POOTVORENÉ: od 18:30 pre koncert Sounds of Diversityštvrtok 21. 3. ZATVORENÉpiatok 22. 3. OTVORENÉ štandardne od 13:00. Zároveň pozývame na vernisáž výstavy o 17:00.Ďakujeme za pochopenie, tešíme sa na vás pri najbližšej návšteve.
Veľkonočný Malý trh v Novej synagóge
sobota 16.03.2024
Veľkonočný Malý trh v Novej synagógeMožno to už nazvať tradíciou, že tak ako Vianočný, tak aj Veľkonočný Malý trh sa pravidelne koná pod kupolou Novej synagógy. Už 16. marca od 10:00 do 18:00 sa budete môcť opäť prechádzať medzi stánkami šikovných ľudí z celého Slovenska, obdivovať ich tvorbu a podporiť ich. Ponuka bude ako vždy pestrá. Nájdete časom overených trhovníkov aj úplné novinky. Veríme, že okrem vašich očí a duší potešíme opäť aj vaše chuťové poháriky. Po prvýkrát sa totiž na Malom trhu objaví a jedlo pre vás bude pripravovať obľúbené vietnamské bistro NhaBe z Martina. Nebude núdza ani o sladké dezerty u ďalších predajcov.Pre najmenších návštevníkov bude pripravený detský kútik, kde sa budú môcť voľne pohrať. Projekt Malými Rukami, ktorý organizuje senzorické dielne pre malé deti, poskytne do kútiku senzorický materiál, s ktorým sa budú môcť deti zoznámiť. Ukrajinská komunita zas chystá dielničku, kde budú môcť zdobiť veľkonočné medovníčky.Atmosféru trhu doplní živá hudba a príjemné posedenie vám ponúkne kaviareň Synagógy, v prípade pekného počasia aj jej terasa.Zaplatením vstupného 3 € podporíte starostlivosť o národnú kultúrnu pamiatku. Deti majú vstup zadarmo.
Veľkonočný trh x 2
sobota 16.03.2024
Vítame jar v Synagóge aj na Tržnici !Žilinská Tržnica ožíva a pripravuje sa na svoju prvú jarnú sezónu. Otvorenie sezóny bude sprevádzať niekoľko podujatí. Veľkonočný trh s pestrou ponukou kvalitného sortimentu a kultúrny program, ktorý spríjemní doobedné nakupovanie, bude prvou jarnou akciou na Tržnici. S blížiacim sa sviatkom Veľkej Noci, sa Tržnica pripravuje na jedinečnú udalosť, ktorá prepojí trh, komunitu a tradície.Veľkonočný trh na Tržnici prebehne v spolupráci a v tandeme s našim Veľkonočným Malým trhom v Novej Synagóge, kde nájdete pestrý sortiment umeleckých výrobkov, dekorácií, tradičnej tvorby a omnoho viac! Tešíme sa, že vás môžeme pozvať na oba trhy. Veľkonočný trh na Tržnici, na ktorom od ôsmej hodiny rannej nájdete okrem poctivých potravín, remeselných výrobkov, dekorácií aj čerstvé jedlo, kultúrny program a tvorivé dielne a na Veľkonočný Malý trh v Novej Synagóge, ktorý otvárame o desiatej. Viac info k nemu tu. Nová synagóga je od Tržnice vzdialená len 5 minút pešo, a preto bude v sobotu dobrý nápad vziať si väčšiu nákupnú tašku, či dve, a navštíviť oba trhy.Na trhu na Tržnici vďaka cennej návšteve od Spolku slovenských žien Živena sa budete môcť naučiť, ako ozdobiť veľkonočné kraslice alebo si vyskúšať pečenie tradičných oblátok. Obľúbený projekt Do Vrecúška bude tiež súčasťou tržnice a okrem pestrého sortimentu na predaj chystá aj workshop pletenia šibákov. Nehanbite sa a naučte sa niečo nové!Predávajte na tržnici Veľkonočný trh je prvým podujatím a tradičným sobotným trhom počas jarnej sezóny. Pokračovanie plánujeme na začiatok apríla a radi privítame nových trhovníkov! Tržnica je otvorená spolupráci s trhovníkmi, farmármi, podnikateľmi, predajcami alebo remeselníkmi s poctivým prístupom k práci a zaujímavým sortimentom, ktorý vytvorí pestrú a kvalitnú ponuku na trhu.Ak máte záujem o spoluprácu alebo predaj na Tržnici, kontaktuje nás telefonicky na čísle +421 948 458 168, mailom na info@trznicazilina.sk.
Kam smeruje Slovensko? Radičová, Káčer & Bárdy v diskusii Aktuality.sk + kniha Vražda Jána a Martiny - Vyšetrovanie
štvrtok 14.03.2024
Blížia sa prezidentské voľby. Šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy sa so svojimi hosťami Ivetou Radičovou a Rastislavom Káčerom ohliadnu za érou Zuzany Čaputovej a zhodnotia aktuálne smerovanie Slovenskej republiky a výzvy, pred ktorými stojí slovenská spoločnosť.Diskusia bude súčasťou nahrávania live podcastu BÁRDY & KÁČER po prvýkrát so živými divákmi. Podcast si za krátky čas fungovania našiel veľa priaznivcov a je sviežim zjavom na podcastovej scéne, pretože komentuje realitu s nadhľadom a prináša trefné pozorovania aj vtipné príklady. Buďte pri tom s nami. Posledný diel tu: https://www.aktuality.sk/.../robert-fico-prekonal.../Súčasťou diskusie bude aj uvedenie knižného debutu Laury Kellö Kalinskej Vražda Jána a Martiny - Vyšetrovanie, ktorá podrobne mapuje cestu polície pri vypátraní vrahov a podozrivých aj doteraz nezverejnené detaily kauzy. Viac info o knihe: https://obchod.aktuality.sk/vrazda-jana-a-martiny...Miesta si rezervujete zakúpením 5 € online vstupenky na https://tootoot.fm/sk/events/65ccf1bfa2ec3d1304617eb7. V cene lístka máte automaticky zľavu na nový knižný titul, ktorý si len na podujatí môžete kúpiť za špeciálne zníženú cenu a dať podpísať autorkou.
Legenda o nelietajúcom Cypriánovi pokračuje - veľkonočný benefičný koncert pre organ
streda 13.03.2024
V poradí druhý koncert pre mobilný organ menom Cyprián Kuhn, ktorý Marta Gáborová zachraňuje a spolu s majstrom organárom Petrom Franzenom opravuje, aby slúžil koncertnému životu. Nelietajúci Cyprián už dostáva krídla a “zvládne, čo mu hudobne naložíme”.Koncert v pôstnom období venujeme oslávencovi J. S. Bachovi (narodil sa v marci 1685) a jeho európskym súputníkom. Koncept dramaturgie vznikol v spolupráci s Konzervatóriom v Žiline, odkiaľ sa nám predstavia študenti a pedagógovia: Miroslav Hanáček - priečna flautaMiroslav Baloga - violaMarta Gáborová - organIvana Kavecká, Eva Kubalová - sopránsláčikový orchester KonzervatóriaZaznejú diela J. S. Bacha, G. Ph. Telemanna, A. Aschnera, J. Pachelbela, G. F. Händla a iných.Vstupné venujeme na pokračovanie opráv organu. Zabudnutý prenosný organ značky Kuhn pochádza zo Slovenskej filharmónie. Vyrobený bol v 60-70tych rokoch minulého storočia v krajine NDR (Východné Nemecko). Pôvodne bol pre súbor Bohdana Warchala, ale od roku 1991 nevyužíval a po čase dostal nálepku - vyradený. Marte Gáborovej sa ho podarilo získať darom pre umeleckú školu v Žiline a odvtedy ho parkujeme v Synagóge, kam za ním chodí opravár Peter Franzen a postupne ho dáva dokopy. Druhá etapa opráv organu prebehla v januári tohto roku. Kvôli bezpečnosti nástroja a jeho presunom je nevyhnutné zostrojiť pódium - podstavec na uľahčenie manipulácie s organom. Okrem týchto remeselných prác organ čaká čistenie, ladenie, regulácia. “Predný rad píšťal zatial hrá v pôvodnom zložení, i keď boli poškodené vandalmi. Ich estetický dojem tak aj patrične vyzerá. Nové píšťaly by sa museli objednať na zákazku a kvalitnejší cín by opäť ukázal iné zvukové dimenzie a budúcnosť nástroja,” hovorí o plánoch do budúcnosti Marta Gáborová.
Zrušená - Komentovaná prehliadka výstavy a artist talk Moniky Pascoe Mikyškovej
nedeľa 10.03.2024
Nedeľa 10. marca je posledný deň, kedy môžete u nás vnímať farebnú výstavu Moniky Pascoe Mikyškovej. Je nám to ľúto, ale nedeľná komentovaná prehliadka s autorkou sa neuskutoční. Výstavu si ale i tak nenechajte ujsť a prijmite pozvanie na stretnutie s umením. S rozšírenými zmyslami a možnosťami vnímania. S nepoznanou prírodou a možnosťami jej objavovania a zobrazovania. Výstavu Vnímať bielu môžete vidieť každý deň okrem pondelka, otvorení sme od 13.00 do 19.00.
Na vlastné oči - program pre materské, základné a stredné školy (10.01. - 08.03.2024)
piatok 08.03.2024
Na vlastné oči Na Vlastné oči je ponuka výtvarných vzdelávacích programov realizovaných výtvarníkmi. Učiteľov a žiakov všetkých druhov škôl pozývame objavovať výstavu a priestor Novej synagógy, osobne spoznať súčasné umenie a architektúru, zažiť nové spôsoby vnímania a uvažovania, a tiež si vyskúšať nové postupy práce, ktoré môžu využiť a rozšíriť vo svojich triedach. Objednať sa môžete u Kristíny Vacek  e-mailom na kristina.vacek@gmail.com alebo telefonicky na čísle 0918 048 783. *Odporúčaný počet žiakov v jednej skupine je 25.*Poplatok za vzdelávací program v Novej synagóge je 2,00 € na žiaka, vďaka čomu pokryjeme aspoň materiálne náklady, inak ďakujeme za podporu Fondu na podporu umenia.*Radi u nás privítame aj deti so špeciálnymi potrebami, ale chceme byť o tom dopredu informovaní.Tešíme sa na vašu návštevu!Čo u nás nájdete?1. Budovu neologickej synagógy od architekta Petra Behrensa,ktorá je považovaná za jednu z najpozoruhodnejších pamiatok modernej medzivojnovej architektúry s celoeurópskym významom.2. Výstavy súčasného umeniaVnímať bielu - výstava Moniky Pascoe Mikyškovej Program workshopov pre školyneVIDÍM I10. januára – 8. februára 20245 - 10 rokov, 60 – 90 minútVýstava v Novej synagóge “Vnímať bielu” je výsledkom spolupráce umelkyne Moniky Pascoe Mikyškovej a detí so sluchovo-zrakovým postihnutím. Umelkyňa mala možnosť  pri svojich stretnutiach v internátnej škole pre hluchoslepé deti zakúšať neobjavené roviny poznania sveta. Spomalila a pozerala sa na svet novým spôsobom. Výtvarný program pozýva k podobnému pohľadu na svet, ktorý budeme vnímať hmatom. Pod bruškami prstov sa nám rozvibruje každá ryha ktorej sa dotkneme. Staneme sa nočnými motýľmi a skúsime poznávať a znázorňvoať svet aj bez toho, aby sme ho videli. Prebudíme farby k životu a vytvoríme obrazy pomocou hmatu a dotyku. Využijeme techniky, ktoré povzbudzujú tvorivé myslenie a zmysly. Príďte a nechajte sa prekvapiť tým, čo vznikne na tejto výtvarnej ceste.**Program približuje aktuálnu výstavu, ponúka možnosť lepšie porozumieť ľuďom okolo nás, ponúka nové možnosti ako sa dívať na svet…neVIDÍM II10. januára – 8. februára 20245 - 10 rokov, 60 – 90 minútV novom roku by sme vás radi pozvali na výtvarný program neVIDÍM II do priestorov Novej synagógy. Príďte spolu s nami objaviť krásu tvorby, ktorá prepojila umenie a inkluzívne vzdelávanie. Spoznajte nové interpretácie prírody a jej podôb. Spoločne sa obklopíme dielami Moniky Pascoe Mikyškovej, ktoré vznikli v spolupráci s internátnou školou pre hluchoslepé deti v Červenici na východe Slovenska. Inšpirovaní nočnými motýľmi, ktoré prepájajú celú výstavu Vnímať bielu, sa pokúsime poznávať svet bez zraku. Naladíme sa na proces vzájomného učenia a scitlivovania Vzájomnou pomocou si vytvoríme vlastný svet nočných motýľov. Výtvarné aktivity nám otvoria naše zmysli, naučia nás lepšie počúvať a vnímať sa navzájom a pomôžu nám preskúmať iné možnosti poznávania sveta. **Cieľom programu je otvoriť nové možnosti poznávania sveta, rozvíjať predstavivosť, naučiť sa vzájomne počúvať. Maľovať svety7. februára – 8. marca 2024pre všetky vekové kategórie, 60 – 90 minútV kreatívnom svete neexistujú žiadne pravidlá, len nekonečné možnosti tvorby. Nechajte sa inšpirovať svojou predstavivosťou a sledujte, ako vznikajú jedinečné a originálne diela. V prostredí architektúry Novej Synagógy sa pozrieme na diela Výtvarníčky Moniky Pascoe Mikyškovej, ktoré oplývajú jedinečnými vlastnosťami tekutosti, farieb ale aj citlivosti voči tomu, čo sa deje okolo nás. Naša výtvarná aktivita teda nebude len o tvorbe, ale aj o objavovaní krásy a citlivosti vo svete umenia.**Cieľom tohto programu je povzbudiť kreativitu a zmyslové vnímanie prostredníctvom umeleckého experimentovania, pri ktorom každý krok prináša nový zážitok plný prekvapení.Farba, dotyk, obraz7. februára – 8. marca 20245 - 10 rokov, 60 – 90 minútVýstava v Novej synagóge “Vnímať bielu” je výsledkom spolupráce umelkyne Moniky Pascoe Mikyškovej a detí so sluchovo-zrakovým postihnutím. Umelkyňa mala možnosť  pri svojich stretnutiach v internátnej škole pre hluchoslepé deti zakúšať neobjavené roviny poznania sveta. Spomalila a pozerala sa na svet novým spôsobom. Výtvarný program pozýva k podobnému pohľad na tvorbu. Prebudíme farby k životu a vytvoríme obrazy dotykom. Využijeme rôzne materiály a techniky, ktoré povzbudzujú tvorivé myslenie a zmysly. Je to realita v snoch alebo sen v realite? Príďte a nechajte sa prekvapiť tým, čo vznikne na tejto výtvarnej ceste.**Program približuje aktuálnu výstavu a spoločne pomocou kreatívnych úloh a cvičení sa pokúsime hľadať a objavovať nové skúsenosti, inšpirácie, podnetyHviezdna história Novej synagógy celoročne11 – 18 rokov, 60 – 90 minútAko je možné, aby jedna budova bola naraz synagógou aj galériou? Aké časy, príbehy a ľudí už zažila, odkedy stojí? V pôsobivom historicko-spoločenskom príbehu o našom meste a architektúre si priblížime atmosféru a súvislosti rôznych období. Príďte zažiť dobrodružnú jazdu priestorom Novej synagógy a vráťte sa s nami späť v čase – aby sme sa potom opäť vynorili „tu a teraz“ – uprostred galérie a umenia. Nebudeme sa o minulosti len rozprávať, ale hmatateľne sa k nej vrátime v zážitku, aby sme sa jej naozajstnejšie priblížili a tak ju plnšie pochopili.Viac info o programe Na vlastné očiV Novej synagóge hostíme rôzne formy súčasného umenia, myslenia, učenia sa, komunitných stretnutí a osláv. Chceme, aby bol tento priestor živý a otvorený, aby umenie, ktoré si v ňom nachádza miesto bolo vnímané. Na Vlastné oči je ponuka výtvarných vzdelávacích programov realizovaných výtvarníkmi. Po Lucii Gašparovičovej, Simone Gottierovej a Kataríne Vido (Škamlovej) vedie workshopy od januára 2024 umelkyňa Kristína Vacek (portfolio). Študovala na Akadémii umení v Banskej Bystrici na Fakulte výtvarných umení. Vo vlastnej tvorbe sa zameriava prevažne na klasickú maľbu, ktorá slúži ako prostriedok na kritické prehodnocovanie vlastnej identity úzko spojenej so spiritualitou, vzťahmi a rodinnými hodnotami. Tento koncept interpretuje prostredníctvom figurálnych kompozícií v krajine. Participovala na kolektívnych, ale aj samostatných projektoch (výstava Po praslici v Pistoriho paláci v Bratislve, v  Galérii lavička v Martine, na Festivale FRAJ, v Synagóga Brezno, v CNK Záhrada, v Rozkvet gallery v Banskej Bystrici, v Kaštieli v Moravanoch nad Váhom, atď.)Pozývame vás – učiteľov a žiakov všetkých druhov škôl, aby ste prišli objavovať umenie do Novej synagógy. Tento program je častokrát úplne prvým kontaktom detí s galériou. Spolu s nimi sa rozprávame nielen o histórii Novej synagógy, ale približujeme im aj podoby súčasného umenia. Ponúkame im stratégie a nástroje ako ho môžu čítať, aj keď sa v budúcnosti ocitnú v galérii samy. Chceme ich zaujať a vytvoriť miesto, kam sa budú chcieť vracať. Myslíme si, že je dôležité hneď v mladom veku búrať odstup od umenia a vytvoriť pre deti také podmienky, v ktorých bude galéria zrazu ich priestorom, kde ovládajú jej pravidlá aj možnosti,  v pravej chvíli si zakričia, rozbehnú sa alebo sa umenia dotknú a neboja sa pýtať – nás a hlavne seba. Dôležitou súčasťou programov sú otvorené kreatívne úlohy. Deti tvoria vždy priamo vo výstavnom priestore v bezprostrednej blízkosti umeleckých diel. Tieto zadania sú možnosťou, aby zažili samy seba v zázračnom tvorivom procese, v ktorom vzniká niečo nové, čo tu ešte nebolo. Môžu tak nanovo objavovať seba, svet  a veci v ňom cez vlastné dlane. V programoch pre materské školy a prvý stupeň základných škôl sa zameriavame na cielený rozvoj procesov ako vnímanie, emócie, predstavy, fantázia, jazyk, jemná motorika, abstraktné myslenie. Deti sa zoznámia s výstavou a architektúrou na vlastné oči, uši, pocity, ale aj ruky. V jednotlivých programoch si vyskúšajú rôzne výtvarné techniky priamo súvisiace s tým, kde sa nachádzajú, čo vidia, počujú a cítia. Výsledkom je nová skúsenosť, zručnosť a hlavne zážitok. V programoch pre druhý stupeň základných škôl a pre stredné školy sa zameriavame na prepojenie umenia s aktuálnymi témami, ktoré študenti riešia v škole, ale aj v bežnom živote. Vytvárame priestor pre otvorený rozhovor a samostatné kritické myslenie študentov. Chceme ich vtiahnuť do deja, naštartovať ich zvedavosť, počuť ich otázky, nápady, názory a budovať v nich chuť vracať sa k umeniu a do galérií.Programy pre školy Na vlastné oči z verejných zdrojov podporuje Fond na podporu umenia. Digitálne zručnosti detí nám pomáha rozvíjať Nadácia Orange. Aj toto dokážu vaše 2%. Podporte nás. Dokážu to znova. ĎAKUJEME!
Prezident 2024. Pomoc vláde či protiváha? Kiska, Mikloško a Kovačič Hanzelová v diskusii Denníka SME
streda 06.03.2024
Zuzana Čaputová končí ako prezidentka Slovenskej republiky. Denník SME organizuje pred prezidentskými voľbami sériu diskusií s bývalými premiérmi, prezidentmi a politikmi.Rozprávať sa budeme o úlohe hlavy štátu, o spolupráci a konfliktoch s premiérmi ale aj o súčasnej politickej situácii. Hosťami moderátorky Zuzany Kovačič Hanzelovej budú bývalý kandidát na prezidenta František Mikloško a exprezident Andrej Kiska.Vstupenky na diskusiu si poistíte v predpredaji na https://www.inviton.eu/e-15673Aj toto dokážu vaše 2%. Podporte nás. Dokážu to znova. ĎAKUJEME!
Jana Pastorková a Karol Kompas: Piesne o láske (Chansons d'amour) / akustický komorný koncert
streda 28.02.2024
Žiadaná koncertná sopranistka Jana Pastorková spolu v rozličných žánroch aktívnym gitaristom Karolom Kompasom prichádzajú do Žiliny so subtílnym vokálnym a inštrumentálnym programom vyskladaným z niekoľkých premiér súčasných slovenských skladateľov v kombinácii s piesňovým francúzskym repertoárom prelomu 19. a 20. storočia. Pozývame sa zasnívať spolu v stále prebiehajúcej výstave Moniky Pascoe Mikyškovej Vnímať bielu a akustike centrálneho priestoru Synagógy. Program:Gabriel Fauré (1845 – 1924):Dans les ruines d’une abbayeChanson d’amourKarol Kompas (*1975):Tri slovenské balady pre spev a gitaru1. Liptovské lúčky2. Dievča s černými vrkočami3. Zbojnícka (PREMIÉRA)Peter Machajdík (*1961): Silent Wanderings Ľuboš Bernáth (*1977):Básne o láske (výber z cyklu) Peter Machajdík (*1961):Sous le ciel l'infini (PREMIÉRA)Karol Kompas (*1975):Hendriximo (PREMIÉRA) Pauline Viardot (1821 – 1910):Haï luli!  Reynaldo Hahn (1874 – 1947):A Chloris Koncert u nás organizuje Agentúra Bodka s finančným príspevkom Hudobného fondu. Napísanie diel Karola Kompasa podporil Sociálny a kultúrny fond Slovenského ochranného zväzu autorského. Napísanie nového hudobného diela Petra Machajdíka Sous le ciel l'infini podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia a dielo u nás v premiére odznie za účasti autora. Tešíme sa!Pre návštevníčky a návštevníkov z Konzervatórií a ZUŠ (príp. VŠ so zameraním na hudbu) je k dispozícii vstupné za výrazne zvýhodnenú cenu 3 Eur. Kontakt: kamilmihalov@gmail.com Na toto podujatie všetkým tiež platí super výhodná ročná permanentka, lebo máme radi naše pravidelné návštevníčky a návštevníkov.Aj toto dokážu vaše 2%. Podporte nás. Dokážu to znova. ĎAKUJEME!
Mila Medvedovska & Daniel Špiner - koncert na druhé výročie útoku na Ukrajinu
nedeľa 25.02.2024
Mila Medvedovska je ukrajinská speváčka a učiteľka spevu, ktorá spolu s 10-ročnou dcérou opustila domov v meste Dnipro po ruskej invázii na Ukrajinu v marci 2022. Nevediac kam vlastne ide, našla útočisko v Bratislave. Napriek tomu, že po odchode z domu bola presvedčená, že už nikdy nenájde silu a chuť spievať, osud to chcel inak a nové inšpirácie a príležitosti našla práve u nás. Vďaka šťastným náhodám sa jej veľmi skoro po príchode podarilo nadviazať kontakty s lokálnou komunitou hudobníkov.Spolupracuje a tvorí so skladateľom a klaviristom Danielom Špinerom, ktorého poznáte od nás z vianočného koncertu s Katkou Koščovou alebo z koncertu so Šinou a Dankom Salontayom (Longital). Ich umelecké a tvorivé prepojenie a súzvuk boli zjavné od prvého stretnutia. Okamžite začali tvoriť a aranžovať piesne pre svoj spoločný koncertný program. Ich hudba je inšpirovaná ukrajinskými a slovenskými ľudovými piesňami a aranžmány majú nádych folku, jazzu a šansónu. Milin sýty hlas a Danielova klavírna virtuozita idú priamo pod kožu. Na koncertoch svojou muzikálnosťou a emotívnosťou vytvárajú silné prepojenie s publikom a sála plače, smeje sa a spieva spolu s nimi.Mila Medvedovska a Daniel Špiner v októbri vydali prvý spoločný album vo vydavateľstve Slnko records pod názvom Za dlaňou. V rámci jeho prípravy oslovili Simu Magušinovú, Juraja Benetina a Petra Lipu s ponukou na nahranie duet. Všetci súhlasili a vznikli krásne skladby s videoklipmi, ktoré nájdete na YouTube.Koncert organizujeme pri príležitosti nekonečne smutného druhého výročia ohavnej ruskej invázie na Ukrajinu. Venujeme ho symbolicky všetkým Ukrajinkám a Ukrajincom, ktorí padli v tejto hroznej vojne, prišli o svoje domovy, museli utekať zo svojej krajiny ako utečenci a všetkým, ktorí proti Ruzku a za naše bezpečie statočne bojujú už druhú zimu na fronte. Nevieme inak a lepšie vyjadriť to, ako veľmi si želáme, aby agresora porazili a život u našich susedov sa mohol vrátiť do mieru. Koncert na podporu Ukrajiny je našou správou Žiline a svetu, že stojíme a vždy budeme stáť na ukrajinskej strane. Aj toto dokážu vaše 2%. Podporte nás. Dokážu to znova. ĎAKUJEME! - - - Міла Медведовська - українська співачка та вчителька вокалу, яка разом із своєю десятирічною дочкою залишила рідний дім у місті Дніпро після російської інвазії на Україну в березні 2022 року. Не знаючи, куди саме йдуть, вони знайшли притулок у Братиславі. Навіть після того, як вона залишила свій дім, вона вважала, що ніколи більше не знайде сил та бажання співати. Але доля вирішила інакше, і нові натхнення та можливості вона знайшла саме у нас. Завдяки щасливим випадкам їй вдалося встановити контакти з місцевою спільнотою музикантів вже дуже скоро після приїзду.Вона співпрацює та творить разом із композитором і піаністом Данієлем Шпінером, якого ви знаєте від нас з різдвяного концерту з Каткою Кошцовою або з концерту з Шіною та Данком Салонтайом (Longital). Їхнє мистецьке та творче взаємозв'язок та гармонія були очевидні з першої зустрічі. Вони відразу почали творити та аранжувати пісні для свого спільного концертного програми. Їхню музику надихають українські та словацькі народні пісні, а аранжування мають нотки фольку, джазу та шансону. Мілин глибокий голос та піаністична віртуозність Даніеля проникають безпосередньо під шкіру. На концертах своєю музикальністю та емоційністю вони створюють міцне з'єднання з глядачем, і зала плаче, сміється та співає разом з ними.Міла Медведовська та Даніель Шпінер випустили свій перший спільний альбом у жовтні під назвою "За долонею" на лейблі Slnko records. Під час його підготовки вони звернулися до Сіми Магушинової, Юрая Бенетіна та Петра Ліпи з пропозицією записати дует. Всі погодилися, і виникли прекрасні пісні з відеокліпами, які ви можете знайти на YouTube.Концерт ми організовуємо з нагоди безкінечно сумного другого річниці огидної російської інвазії на Україну. Ми приурочуємо його символічно всім українкам та українцям, які полегли в цьому страшному воєнному конфлікті, втратили свої домівки, були змушені втікати зі своєї країни як біженці, та всім, хто вже другу зиму героїчно бореться на фронті проти Росії за наше безпеку. Ми не можемо інакше і краще виразити те, наскільки ми бажаємо, щоб агресор був переможений, і життя у наших сусідів повернулося до миру. Концерт на підтримку України - це наше звернення до Жиліни та світу, що ми стоїмо та завжди будемо стояти на боці України.
Elias Roessel: Let us talk about 3D printing
streda 21.02.2024
Podujatie je English friendly (EN bellow). S Eliasom (s dánsko-nemeckou posilou nášho technického tímu) v prezentácii a úvodnej debate (do možno pravidelnejších praktických stretnutí) zaostríme na jeden z jeho obľúbených koníčkov. Digitálne zručnosti rozvíjame vďaka podpore Nadácie Orange.„It is an intro to 3D printing, The session is for people who are curious about what 3D printing is, what it can be used for and how to get started. The presentation is based on the experiences of a years access to 3D printers, creating prototypes for work, gifts and small useful items for everyday use. There will be also a live demonstration of a printer to show the process from idea to (hopefully 🙂) usable parts." Elias Roessel📸 Picture caption: (Creating parts next to your desktop removes barriers between ideas and realization).Contact for more info about this event: kamilmihalov@gmail.com Entry for this event is voluntary, thank You all in advance for contribution. In case You wish to have the most of our events (exhibitions, concerts, theatre/dance performances, discussions, community events etc. at Stanica Žilina-Záriečie and Nova synagóga Žilina) on one ticket - get Yourself “a big” 2024 season ticket.
6 rokov od vraždy Jána a Martiny - novinári, rodičia a sviečky
nedeľa 18.02.2024
Žilinskí novinári pozývajú opäť na spomienku na kolegu novinára Jána Kuciaka, ktorého pred šiestimi rokmi spolu so snúbenicou Martinou Kušnírovou chladnokrvne zabili ľudia, na ktorých korupciu a prepojenie s vládnou mocou svojimi článkami v Aktualitách upozornil. Príde Jozef Kuciak, ktorý stále čaká na verdikt, kto bol objednávateľom Jankovej vraždy. Príde aj Daniel Tupý starší, ktorý sa zrejme kvôli novému Trestnému zákonu nedočká spravodlivého trestu pre vraha svojho syna Daniela, ktorého zabili neonacisti v roku 2005. Diskutovať v našej kaviarni budú:Jozef Kuciak, otec Janka KuciakaDaniel Tupý st., otec Daniela TupéhoMarián Lechan, redaktor TV MarkízaPeter Révus, redaktor TA3Juraj Vnuk, šéfredaktor Žilinského večerníkaa vy!Po diskusii prejdeme zo Synagógy na Mariánske námestie zapáliť sviečky pred žilinskú radnicu, kam sme ich chodili zapaľovať po vražde Jána a Martiny. Pochod organizujú Marek Richter, Dominik Hriník, Vlado Randa a ďalší, ktorí organizovali protesty Žilina za slušné Slovensko v období po vražde.Ak chcete prispieť, zdieľame zbierku iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorá pri príležitosti 6. výročia vraždy Jána a Martiny chystá verejné zhromaždenia po Slovensku.Pripomeňme si 6 rokov bez Jána a Martiny spoločne"Vražda vtedy zmenila Slovensko, spoločne sme sa postavili na námestia, aby sme bojovali za slušnosť a spravodlivosť. Vďaka spoločnému tlaku sme konečne naplno uvideli, v akom rozklade bolo Slovensko. Stali sme sa svedkami toho, ako sa v našej krajine zametala korupcia pod koberec, ako funkcionári zneužívali políciu, ako sa ubližovalo nevinným a slabším, ako sa vytvorilo prostredie našich ľudí, počas ktorého zavraždili novinára, ktorý písal pravdu. Nič sa nezmenilo. Staré časy sú späť.Dnes cítime, akoby sa na Slovensku vraždou Jána a Martiny nič nezmenilo. Staré časy sú späť. Novinári čelia útokom každý deň. Politici ani šesť rokov po vražde ich kolegu nemajú problém robiť z nich terče. Bez riadneho legislatívneho konania sa prijímajú zákony, ktoré doslova otriasajú spravodlivosťou. Naša demokracia je mladá a krehká, vláda práva nie je samozrejmá a je dnes ohrozená. Jána a Martinu si pripomenieme spoločne s ich odkazom boja za slušnosť a spravodlivosť.Stále voláme po spravodlivom vyšetrení vraždy Jána a Martiny. Je nevyhnutné, aby sme poznali mená tých, ktorí si túto obludnú vraždu objednali, a tí aby boli odsúdení. Zároveň sme pred šiestimi rokmi volali po dôveryhodnej vláde a politike, ktorá je skutočnou službou všetkým ľuďom vládu sme si odvtedy mali možnosť voliť v slobodných a demokratických voľbách. Časť politikov však nikdy nepochopila, že politika nemá rozdeľovať nenávisťou, ale prinášať víziu a riešenia pre dobro celej krajiny."Podporiť organizáciu zhromaždení môžete na donio.sk/zss.
Čoskoro budeme opäť ľuďmi - výstava Natálie Sýkorovej (16. 2. - 14. 3. 2024)
piatok 16.02.2024
Výstavu nájdete na balkóne Synagógy, otvorená je rovnako ako výstava v centrálnom priestore - každý deň okrem pondelka od 13.00 do 19.00. Otvorenie a stretnutie s autorkou bude v piatok 16. 2. 2024 o 17.00.Natália Sýkorová (*1998) je vizuálna umelkyňa, performerka a dizajnérka. Skúma, ako zažívame neľudské, prírodné a technologické formy, hranice človeka, prepojenia architektúry, ekológie, mágie a neľudskej inteligencie. Pracuje s digitálnymi technológiami, stratégiami špekulatívnej fikcie, performatívnymi hrami, aby osvetlila život v odlišných ekologických podmienkach. Zaujíma ju antropológia počasia, scenáre klimatických javov, ale aj „zmyslová solidaritu“ a nové spôsoby citlivosti. Výsledkom dlhodobých umelecko-výskumných projektov sú multimediálne inštalácie, objekty na pomedzí umenia a dizajnérskych výrobkov, šperky a videá, performancie a príbehové hry. instagram.com/nataliasyckSoon we’ll be people againParafrázujúc Bruna Latoura, "nikdy sme neboli ľuďmi, " človek sa vždy spolu vyvíjal, koexistoval alebo spolupracoval s neľudským", názov výstavy volá po redefinícii pojmu ľudského. Až vtedy sa bude môcť nový človek priblížiť tomuto pojmu. Čo vo svete, o ktorom výstava rozpráva, zmenilo pojem ľudského a ako sa ho snaží znovuobjaviť? Výstava Čoskoro budeme opäť ľuďmi sa zaoberá politikou vodných ekosystémov a tematizuje spojenie biologických a technologických procesov a ich prínos k prekročeniu hranice medzi ľudským a neľudským, prirodzeným a umelým. Zdôrazňuje, že voda je inteligentný systém, samostatná technológia a naše telá sa stávajú nositeľmi jej dejov. Projekt ju stvárňuje cez špekulatívnu ekologickú optiku. Samotné ľudské telo v prvom priestore výstavy chýba, tento príbeh je rozprávaný skrze alternatívny vodný ekosystém. Celý svet tu vychádza z ohrozenia, že vodu je možné vlastniť a komodifikovať - voda vo výstave je inkubovaná v nádržiach, ktoré sú vzájomne prepojené.Druhá miestnosť rozpráva o alternatívnych telách, ktoré si pomocou herných systémov RPG (Role Playing Game - príbehové hry) predstavujú budúcnosť ľudstva. Príbeh krátkeho filmu je rozprávaný prostredníctvom rôznych neľudských a prírodných perspektív, vrátane postavy filmu "Počasie", ktorá nám rozpráva príbeh. Počasie je meteorológ riadený umelou inteligenciou, ktorý postupne nadobúda svoju senzibilitu a prezrádza nám, že “...je sucho a chýba nám pitná voda. A tak pijeme z fontány.”Výstava rozpráva príbeh prostredníctvom priestoru a infraštruktúrnych prvkov pridaných do jeho architektúry. Komunikujú na úrovni inžinierskych ekosystémov a neľudských činiteľov, ktoré nás priestorom sprevádzajú. Zdôrazňuje, že voda je inteligentný systém, samostatná technológia. A preto to, aká je budúcnosť vodných systémov, je budúcnosť našich tiel. Strojová inteligencia sa rodí z inteligencie prírody a tie spolunažívajú vo vzájomnom prepojení. Priestor nám odovzdáva napätie medzi ľudskou, strojovou a prírodnou inteligenciou. Txt: Natália SýkorováFotografia od Anežky Horovej z performance trilógie s názvom Brood, Stranger’s Vial, Womb s performerkou Jasmin Halama, so súhlasom umelkyne Natálie Sýkorovej a ArtyčokTV.Vznik diel podporil štipendiom z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.Aj toto dokážu vaše 2%. Podporte nás. Dokážu to znova. ĎAKUJEME!
Forró číta Forróa: Putovanie do srdca ukrajinskej vojny
utorok 13.02.2024
Bol v Bachmute, keď sa tam už chodilo len zomierať. Vojnový reportér Tomáš Forró pôsobí od ruskej invázie na Ukrajine dlhodobo - ako novinár a humanitárny pracovník sa zúčastňuje bojových operácií ukrajinskej armády. Z pripravovanej novej knihy Spev sirén - Putovanie do srdca ukrajinskej vojny (vydavateľstvo Absynt) príde čítať a diskutovať o ukrajinskej vojne, ktorú pozná zblízka ako málokto. Kniha rozširuje príbeh Donbasu, jeho oceňovanej knihy o udalostiach od roku 2014, na celú krajinu zachvátenú ruskou inváziou od roku 2022. Prenesieme sa do zničených miest a okupovaných území ako aj do bitiek najväčšieho konfliktu od skončenia 2. svetovej vojny. Spoznáme zemitú realitu za našimi hranicami a ako táto vojna mení celú ukrajinskú spoločnosť. Dozviete sa, aké je to jazdiť so zlodejmi áut po novooslobodenom území v kradnutej Toyote, aj o špecifikách gastronómie a ubytovania v zbombardovaných mestách. Tomáš Forró je nezávislý novinár, ktorý podáva správy o konfliktoch z krízových oblastí na celom svete. Svoje knihy a články pravidelne publikuje v zahraničí a za svoje reportážne diela získal niekoľko slovenských a medzinárodných cien. Je autorom kníh Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna a Zlatá horúčka. facebook.com/reporter.tomas.forroVstupným si rezervujete miesto a podporujete Tomášovu ďalšiu cestu za reportážou - čoskoro opäť odchádza na Ukrajinu. Ďakujeme!
Vnútorné boje LGBT+ ľudí a ich rodín - diskusia s psychologičkou Janou Jamrichovou
sobota 10.02.2024
Prečo LGBT+ ľudia vyhľadávajú pomoc psychológov? Čo robiť, ak som rodič takejto osoby? Aký má náboženská viera vplyv na psychiku týchto ľudí? Odkiaľ môže prameniť homofóbia? Na tieto otázky a mnohé ďalšie budeme hľadať odpovede spolu so psychologičkou Mgr. Janou Jamrichovou, ktorá nám príde porozprávať o svojich skúsenostiach s LGBT+ osobami z praxe. Samozrejme bude priestor aj na Vaše vlastné otázky. Atmosféru nám spríjemní umelecký hosť Kika Buchelová so svojou poéziou. Psychologička Mgr. Jana Jamrichová pracuje ako klinický psychológ a psychoterapeut v Martine. V priebehu svojej praxe nadobudla skúsenosti v oblasti psychických porúch ako sú depresie, úzkostné poruchy, psychotické ochorenia, poruchy osobnosti. Venuje sa smútkovému poradenstvu, sprevádza klientov v ťažkom životnom období. Okrem iného poskytuje psychologické poradenstvo, psychoterapeutickú starostlivosť aj psychodiagnostiku LGBT+ klientom. V súčasnosti sa aktívne angažuje v oblasti duševného zdravia LGBT+ osôb, či už účasťou na rôznych diskusiách, ako aj prostredníctvom podporných skupín, určených pre tieto osoby.Diskusiu organizuje OZ Starokatolíci na Slovensku.Viac info: ivana.poliakova@starokatolici.eu
Občianska veda a úvod do lišajníkov - prednáška Jonáša Grusku spojená s návštevou výstavy potme
streda 07.02.2024
Ako sa každý z nás môže stať vedcom a pomáhať skúmať prírodu, rastliny a živočíchy. Stačí vám k tomu mobil, zvedavosť a chuť objavovať. Dozviete sa ako sa zapojiť do celosvetovej komunity seriózneho vedeckého bádania a porozumieť lepšie okolitej prírode. Okrem toho nahliadnete do tajomného sveta lišajníkov – tohto nenápadného ale komplexného mikrovesmíru.Lektorom je Jonáš Gruska, umelec, bádateľ a občiansky vedec. Prednáška mala úspech na nedávnom jesenom medzinárodnom sympóziu na Stanici. Bola v angličtine, preto sme sa rozhodli ju tentokrát zopakovať v slovenčine. Aj vďaka projektu Rebuilding to Last európskej siete Trans Europe Halles a najmä podpore Nadácie Orange, ktorá podporuje rozvoj digitálnych zručností. Jonáš Gruska študoval na Institute of Sonology v Hágu a na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego v Krakove. Jeho predmet záujmu sú chaotické, polymetrické rytmy, nekonvenčné ladenia, výskum psychoakustických vlastností zvuku a terénne nahrávanie. Je autorom Elektrosluchu – elektromagnetického počúvacieho zariadenia, zakladateľom značky LOM pre experimentálne umenie a hudbu východnej/strednej Európy.Po prednáške si zažijete v tme objavovať aktuálnu výstavu Moniky Pascoe Mikyškovej Vnímať bielu.“Séria Vnímať bielu je novou a úplne inou rovinou vizuálnej interpretácie prírody a jej podoby. Diela vznikli v spolupráci s internátnou školou pre hluchoslepé deti v Červenici na východe Slovenska, ktorá sa venuje vzdelávaniu detí s duálnou poruchou zraku a sluchu. Je o krehkosti a nočný motýľ ako hlavný motív v sebe všetko spája.“ (txt: Ema Čabová)
Workshop voľnej keramiky s Monikou Pascoe Mikyškovou
nedeľa 04.02.2024
Workshop je zaplnený do posledného miesta, ďakujeme za záujem.—-Nedeľná keramická dielňa priamo vo výstave Vnímať bielu s jej autorkou! Tvárny materiál, z ktorého sa dajú vyrobiť najrôznejšie veci. Za pomoci nástrojov, ktoré si sami pripravíme, preskúmame možnosti zanechávania stôp v hline. Vyrobíme si jednoduché závesné objekty, ktoré môžu zdobiť vaše steny.  Inšpirovať sa budeme prírodou a hmyzom okolo nás. O tom je aj výstava v Synagóge, ktorou nás Monika na úvod workshopu prevedie. Viac o autorke a lektorke workshopu nájdete napríklad na www.monikamikyskova.com.
Ensemble Thesaurus Musicum: Amanti, sentite… / koncert barokovej hudby
sobota 03.02.2024
Názov koncertu v Žiline už známeho ansámblu, ktorý sa špecializuje na starú (stredovekú, renesančnú až barokovú) hudbu a historicky poučenú interpretáciu je prevzatý od jedného z hudobných diel v programe a odvodený od slov: amanti vo významoch milujúci, milenci a sentire vo významoch počuť, cítiť, pocítiť, vnímať (vo voľnom preklade z taliančiny). Koncert je súčasťou festivalovej iniciatívy pre skorú hudbu Florilegium Musicum Žilina a jeho program je akýmsi hudobným príbehom o láske (medzi Herkulom a Nymfou) - o žiarlivosti, vášňach, smrti, návrate... Je v ňom vokálna aj inštrumentálna tvorba talianskych ranobarokových skladateľov a dramaturgicky ho zostavil umelecký vedúci ansámblu: Mgr. Michal Hottmar, PhD.Účinkujú:Veronika Gregušová (SK) / sopránAndrea Pietrová (SK) / mezzosopránAgi Ferienčíková (SK) / čembaloSándor Szászvárosi (HU) / viola da gambaMichal Hottmar (SK) / theorbaProgram:Girolamo Kapsberger:Toccata arpeggiata*Luigi Rossi:Amanti sentiteBarbara Strozzi:l'Eraclito AmorosoLuigi Rossi:Due Labra di rosseGelosiaBarbara Strozzi:I Bacci*Girolamo Frescobaldi:Toccata settima*Claudio Monteverdi:Lamento della nimfa*Marain Marais:La Folia*Barbara Strozzi:Che si può fàreClaudio Monteverdi:Vorrei bacciartiZefiro tornaBarbara Strozzi:La VittoriaPre návštevníčky a návštevníkov z Konzervatórií a ZUŠ (príp. VŠ so zameraním na hudbu) je k dispozícii vstupné za výrazne zvýhodnenú cenu 3 Eur. Kontakt: kamilmihalov@gmail.com Na toto podujatie všetkým tiež platí super výhodná ročná permanentka, lebo máme radi naše pravidelné návštevníčky a návštevníkov.
Inkluzívne ráno v Novej synagóge
štvrtok 25.01.2024
Sekcia pre mládež ŽSK pravidelne pozýva pracovníkov s mládežou, zástupcov organizácií a všetkých, ktorí majú záujem rozšíriť svoje obzory v téme inklúzie na inkluzívne raňajky. Tentokrát sú v Novej synagóge. Témou stretnutia bude inklúzia v kultúrnych centrách na Slovensku.Cieľom stretnutí je vytvoriť komunitu podporujúcu kvalitné podmienky pre rozvoj sociálne a zdravotne nezvýhodnenej mládeže. Neformálne stretnutie v Novej synagóge nadväzuje na dlhodobú sériu stretnutí v rôznych organizáciach v rámci celého Žilinského kraja. 
O rekonštrukcii Novej synagógy s jej architektom Martinom Jančokom
streda 24.01.2024
Pred rokom svoju verziu príbehu rekonštrukcie povedal Marek Adamov, teraz príde architekt obnovy Martin Jančok z ateliéru Plural, ktorý je spoluzakladateľom našej iniciatívy a autorom architektonickej podoby rekonštrukcie Behrensovej stavby.V januári je to dvanásť rokov, odkedy sme sa prvýkrát verejne priznali, že už robíme na rekonštrukcii a obnove Novej synagógy a že z kina Centrum bude “kunsthalle”. Rozhodli sme sa, že raz za čas príbeh rekonštrukcie oživíme a vytiahneme na svetlo v podobe prednášky či diskusie. Aby sa nezabudlo, ako to bolo a prečo sa to podarilo. Lebo mohlo to dopadnúť aj celkom inak.Ako sa k tejto “zákazke” Martin Jančok “dostal” a prečo nebola na architektúru Novej synagógy súťaž? Akým vývojom prechádzali jeho návrhy na revitalizáciu budovy? Ako sa vysporiadal so slávnym autorom Petrom Behrensom a jeho dedičstvom? Prečo je polovica interiéru zatretá na bielo? A čo na to pamiatkari? Prezentácia bude mať podobu prednášky aj komentovanej prehliadky stavby a na záver dáme priestor vašim otázkam. A nemusí to byť len o tejto jednej rekonštrukcii, ale aj o ďalších projektoch, ktoré spolu s Michalom Janákom ako Plural navrhli (a za mnohé z nich vrátane Synagógy získali CE-ZA-ARov a ďalšie ceny).plural.sknovasynagoga.sk/historiaflashart.cz/2015/07/25/ide-o-princip-rozhovor-s-architektom-martinom-jancokom/dennikn.sk/759442/nikdy-ich-neopustila-naivna-viera-ze-to-nakoniec-daju-po-6-rokoch-otvaraju-novy-kulturny-priestor/magdamag.sk/2021/08/13/rozhovor-reader-2020-ales-sedivec-martin-jancok-michal-janak/Vstupné je dobrovoľné, ale okrem podpory našej prevádzky vám platí aj na výstavu Moniky Pascoe Mikyškovej. Ďakujeme!Na túto akciu platí naša celoročná “výstavná” permanentka za 11eur. Ak chcete mať na jednom lístku úplne všetky akcie v Synagóge aj na Stanici, “veľká” permanentka stojí 129/89eur a tiež je už v predaji.
PRESÚVAME NA INÝ TERMÍN Quatro Emocione (SK) + Karpov not Kasparov (RO) / koncert + živé DJ sety
piatok 19.01.2024
Na rozbeh po zimnej sviatkovej hibernácii chystáme v kaviarni večer, ktorý nás trochu rozhýbe. Mierne uletenú avšak kvalitnú hudbu čoraz známejšej slovenskej kapely spájame s jedným z najoriginálnejších východoeurópskych DJ konceptov z Rumunska. Nahoďte úsmevy a farby, toto bude o radosti a hravosti.Quatro Emocione (na foto) sa predstavujú ako post virtual secondwave hyperpop. Pôvodne autorský projekt basgitaristu Miloša Bulíka, známeho z formácií Space Cats, Erik Šulc & Friends, Isobutane a ďalších. V máji roku 2021 vydali svoje debutové EP Cheetahs In Danger, pojednávajúce o medziľudských vzťahoch, žúroch a v neposlednom rade o gepardoch ako ohrozenom živočíšnom druhu. V novembri 2023 už vychádza nový album "emozioni", ktorý nahrali už ako zohratá kapela v zložení: Kristína Smetanová / vocaloid, vocals, Miloš Bulík / bass, Peter Kunzo / synths, Martin „Isobutane“ Krajčír / synths, Peter Bulík / guitar a Vlado Paška / drums. O mix a mastering sa postaral Adrián Líška.Karpov not Kasparov (K not K) produkujú optimistickú elektroniku a držia sa rozhodnutia zakladať ju na pravidlách a stratégiách šachu. Akokoľvek komplikovane môže takýto postup pôsobiť, výsledok je zakaždým počúvateľný a tancovateľný. Ich sety sú plné klasických alúzií, ale aj orientálnych príchutí – veď šach je napokon orientálna hra.Na toto podujatie Vám platí super výhodná ročná permanentka, lebo máme radi naše pravidelné návštevníčky a návštevníkov.Ostatným radíme využiť online predpredaj. Na mieste zaplatíte jednotné vstupné 13 Eur.
Pozor, padá SNG! Film a diskusia s riaditeľkou SNG Alexandrou Kusou a režisérkou Janou Durajovou
štvrtok 18.01.2024
Do obnovenej Slovenskej národnej galérie sme mohli prvýkrát vstúpiť pred rokom. Jej otvorenie sprevádzalo nadšenie verejnosti aj odborníkov, no “Kafkovský” proces rekonštrukcie trval viac ako desať rokov a bola to strastiplná cesta. Príliš dlho sa zdalo, že svetlo na konci tunela a dokončenie stavby ostane v nedohľadne. Celé tie roky riaditeľka galérie Alexandra Kusá spolu so svojím otcom, architektom rekonštrukcie Martinom Kusým a kolegyňami a kolegami bojovali za to, aby sa slovenskej spoločnosti splnil sen o modernej kultúrnej inštitúcii. Šialená horská dráha plná politických úskalí, meškajúcich povolení a bojov so stavebníkmi ju priviedla viackrát k pochybnosti, či jej úsilie má vôbec zmysel.Režisérky, dokumentaristky Jana Durajová a Lena Kušnieriková boli po celý čas pri tom. Z časozberného študentského projektu sa nakoniec stal celovečerný dokument. Desať rokov režisérky sprevádzali generálnu riaditeľku galérie a zachytili boj s veternými mlynmi aj premeny stavby. Po premietnutí filmu budeme s Alexandrou Kusou a jednou z režisérok Janou Durajovou diskutovať. Ďakujeme, že prijali naše pozvanie. Vstupenka vám platí aj na výstavu Moniky Pascoe Mikyškovej.Pozor, padá SNG! (2023)Réžia: Jana Durajová, Lena KušnierikováScenár: Jakub MedveckýKamera: Ivan MikoStrih: Alexandra Slašťanová, Matěj SlámaZvuk: Michal HorváthHudba: Jonatan Pastirčák, Martin ŠtefánikProducenti: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Arkaitz Basterra Zalbide / PubRes, s.r.o.Vznik a distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond. Na túto akciu platí naša celoročná “výstavná” permanentka za 11eur. Ak chcete mať na jednom lístku úplne všetky akcie v Synagóge aj na Stanici, “veľká” permanentka stojí 129/89eur a tiež je už v predaji.
dis pipl araund / inštrumentálny koncert v kaviarni
streda 10.01.2024
Tak trochu si ich prisvojujeme ako miestnu kapelu a sme radi, že jeden z prvých koncertov roku v Synagóge je ich. Pozná ich už väčšina slovenských klubov a dotiahli to aj na významné festivaly (napr. Bratislavské jazzové dni). Hrajú inštrumentálnu hudbu inšpirovanú kadečím, od elektroniky cez jazz až po rock. Bude to ďalší pekný poprázdninový štart pri dobrej hudbe. Pozývame!Kapela d# pipl araund vznikla na začiatku roku 2019. Stoja za ňou hudobníci: Juraj Glonek - saxofón, Vladimír Kubalák - gitara, Ľuboš Kopták - basová gitara, Jakub Valíček – bicie. Uvádzajú autorskú hudbu, ktorá v sebe spája elektronické tanečné rytmy s jazzovými improvizáciami a údernosť rockových riffov. Na konci roku 2021 im vyšiel debutový album 031. a aktuálne chystajú nahrávanie nového EP.Na toto podujatie Vám platí super výhodná ročná permanentka, lebo máme radi naše pravidelné návštevníčky a návštevníkov.Ostatným radíme využiť online predpredaj. Na mieste zaplatíte jednotné vstupné 11 Eur.