Archív

LALA Labs: SOZA x umelecký manažment
utorok 05.12.2023
LALA Labs o praktických informáciách pre hudobníkov, hudobných manažérov a ďalších kultúrnych pracovníkov. Dve nosné témy obsiahnu informácie o tom, aké benefity prináša SOZA, čo je jej náplňou a praktickú rukoväť hudobného manažmentu.Prečo potrebujú autori SOZA a čo je jej hlavnou náplňou? Koho zastupuje a aké výhody ponúka svojim členom? Čo by sa stalo, ak by zanikla? Kam idú peniaze, ktoré SOZA vyzbiera? Dá sa v súčasnosti uživiť hudbou?Na tieto, ale aj na mnohé ďalšie otázky vám odpovedia zamestnanci SOZA – Richard Jajcay a Richard Demčák, ktorí budú hovoriť nielen o činnosti SOZA, ale aj o tom ako funguje hudobný priemysel na Slovensku.Katja Thalerová z LALA Slovak Music Exportu si pre vás pripraví prierezové informácie o hudobnom manažment - čo treba k bookovaniu kapiel, základy PR, ako získať financie na svoj projekt, či ako sa dostať hrať do zahraničia.Vstup je zdarma.
Pocity bez slov - predstavenie žiakov Spojenej školy J. Vojtaššáka
utorok 05.12.2023
Spojená škola na ulici Jána Vojtaššáka 13 v Žiline vzdeláva deti a žiakov so zdravotným postihnutím najmä s mentálnym postihnutím a autizmom. Chodí do nej 130 detí a žiakov.Podobne ako pred rokom, aj teraz pozývajú rodičov a priateľov školy na svoje predvianočné vystúpenie v Novej synagógy pod názov Pocity bez slov. Vznik predstavenia a podujatie podporili Regionálny úrad školskej správy, Mesto Žilina a OZ Rodičovské združenie pri Spojenej škole J. Vojtaššáka. https://www.szsza.sk/pocity-bez-slov-pozvanka/
Shooty, Leško, Kostolný: Ako sa kreslí Slovensko
pondelok 04.12.2023
Karikaturista Denníka N Martin Shooty Šútovec vydáva novú knihu. Ide o jeho obrázky z rokov 2020 až 2023: Matovič, pandémia, vojna. O tom, ako sa kreslí a vyfarbuje Slovensko, ale aj o aktuálnej politike sa pri príležitosti predstavenia knihy budeme rozprávať so Shootym a jeho šéfredaktorom Matúšom Kostolným. Martina M. Šimečku skolila choroba, namiesto príde komentátor Marián Leško. Otázky im naloží Monika Tódová.Na mieste bude možné kúpiť si Shootyho knihu a dať si ju aj podpísať. Aj iné knihy z vydavateľstva Denníka N prinesie žilinské kníhkupectvo Artforum.
Le Payaco & (zmena) Darkness Positive
sobota 02.12.2023
Vidíme sa, vidíme sa, vidíme sa! Na koncerte, na koncerte!Vstupenky v predpredaji nájdete na ticketlive.sk.Le Payaco založili v roku 1996 štyria kamaráti a spolužiaci Tomáš Sloboda (gitara), Martin Stempel (basová gitara), Juraj Vitéz (bicie) a Stanislav Petrov, ktorého neskôr nahradili Tomáš Vagaský (gitara) a multiinštrumentalista Jerguš Oravec. Už sú to tri roky, čo kapela vydala svoj šiesty album Pohybliví v nehybnom. Nahrávka bola vyhlásená albumom roku na Radiohead Awards i na českom Andělovi. Po nemožnosti koncertovať a naživo podporiť oceňovaný titul kvôli koronakríze, začali členovia skupiny skladať nové skladby a venovali sa štúdiovej práci. Na jeseň vydávajú Le Payaco svoj siedmy štúdiový album pod názvom Vidíme sa. S novým koncertným programom, ktorý bude obsahovať nové aj staré piesne vyrážajú na turné po miestach, ktoré majú radi a kde ich máme radi. lepayaco.skfacebook.com/lepayacoinstagram.com/lepayacoofficialZmena na poslednú chvíľu - namiesto Pudingu pani Elvisovej, ktorého člena zasiahol Covid 19, vystúpi pred Le Payaco kapela Darkness Positive. Naše pódium dobre poznajú, nedávno sme ich vysielali naživo do éteru Rádia FM. Vďaka za pochopenie, sme radi, že sa nám podarilo získať tak rýchlo takú super náhradu. Vidíme sa večer!
Kresliace kolokvium
nedeľa 26.11.2023
Prijmite pozvanie na kresliarsky workshop, ktorý naväzuje na sériu autorských kresieb, ktoré vznikli v priebehu niekoľkých mesiacov v priestoroch Novej synagógy. Bude to príležitosť previesť účastníkov základným scitlivením sa na (nielen galerijný) priestor s následným premenením do kresby. Časť podujatia bude okrem iného doprevádzaná moderovaným časom spoločného ticha a reflexie nad zakresleným.K workshopu nie sú vopred potrebné žiadne formálne znalosti z kreslenia. Podujatie je určené aj ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých.Kapacita workshopu je obmedzená. Čas podujatia bude približne 2 hodiny.Ing. arch. Michal Žák DiS. SDB (*1992)Vyštudoval architektúru a grafický dizajn v Bratislave a vo Wroclawe. Zaujíma sa o nové vizuálne formy i o vzťah súčasného umenia a kresťanskej spirituality. Ako rehoľník salezián sa momentálne venuje práci vychováteľa na stredoškolskom internáte v Žiline a artdirectingu menších projektov. Kresba ho vo svojich rôznych podobách sprevádza už od detstva na jeho cestách životom.
Historická trilógia Adély Babanovej
sobota 25.11.2023
Večer pred skončením výstavy pozývame na tri krátke filmy Adély Babanovej (Neptún / 2018, Odkiaľ spadla letuška / 2014, Návrat do Adriaportu / 2013), ktoré aktuálnemu projektu Zákon času predchádzali. Do trilógie ich spájajú historické námety a ich interpretácia v podobe fikcie. Neptún (2018, 38 min.)experimentálny hraný film, čb, koprodukcia ČR - NemeckoFantaskná interpretácia skutočnej udalosti, tzv. Operácie Neptún, ktorá sa odohrala na Čiernom jazere na Šumave v roku 1964. ŠtB vtedy potopila na dno jazera bedne s údajnými nacistickými materiálmi, aby ich následne pred zrakmi televíznych kamier „náhodou“ objavila. Masívna dezinformačná kampaň namierená proti Západnému Nemecku je vo filme Neptún posunutá a ďalej manipulovaná v prospech nového fiktívneho príbehu. Film prostredníctvom hraných scén aj pôvodných archívnych záberov odkrýva mechanizmus a mágiu lži.Réžia: Adéla BabanováNámet a scenár: Džian BabanKamera: Lukáš HyksaHrajú: Gabriela Míčová, Jiří Vyorálek, Tomáš Petřík, Ladislav Hampl, Martin RyšavýOdkiaľ spadla letuška (2014, 12 min.)hrané video, ČRFiktívny rozhovor s letuškou Vesnou Vulović. Tá v roku 1972 ako jediná prežila pád lietadla juhoslovanských aerolínií neďaleko dedinky České Kamenice. Odvtedy sa už nikomu inému na svete nepodarilo prežiť pád z výšky 12 kilometrov. Letušku, ktorá utrpela stratu pamäti, konfrontuje lekár a policajný vyšetrovateľ a spoločne jej nenápadne podsúvajú verziu pádu lietadla aj jej vlastného životného príbehu. V úlohe vyšetrovateľa vystupuje Vladimír Brabenec aka Major Zeman.Réžia: Adéla BabanováScenár: Džian BabanKamera: Jakub HalousekHrajú: Réka Derzsi, Vladimír Brabec, Tomáš PetříkNávrat do Adriaportu (2013, 13 min.)hraný dokument, ČRNámet filmu sa opiera o skutočný stavebný projekt podzemného železničného tunelu z Českých Budějovic na Jadran, ktorého štúdia vznikla v Československu koncom 70. rokov minulého storočia. Vo filme sa však tento nerealizovaný projekt stáva skutočnosťou. Materiál z razenia tunelu je použitý na vytvorenie umelého ostrova v Jadranskom mori s názvom Adriaport. Ostrov Adriaport je suverénnym československým územím a v lete roku 1980 sa tam vypravia prvé vlaky s československými turistami. Sen o slobode a šťastí v dobe temnej normalizácie však nemá dlhého trvania.Réžia: Adéla BabanováScenár: Džian Baban, Vojtěch MašekKamera: Jakub HalousekHrajú: Dalimil Klapka, Tomáš Petřík, Filip Kaňkovský, Jiří Dvořák, Jana Voňková, Vladimír TvrzníkPremietanie je sprievodnou akciou k videoinštalácii Zákon času (10. 10. - 26. 11. 2023) a vstupné je v cene vstupenky na výstavu.
Na vlastné oči - program pre materské, základné a stredné školy (11.09. - 24.11.2023)
piatok 24.11.2023
Na vlastné oči Na Vlastné oči je ponuka výtvarných vzdelávacích programov realizovaných výtvarníkmi. Učiteľov a žiakov všetkých druhov škôl pozývame objavovať výstavu a priestor Novej synagógy, osobne spoznať súčasné umenie a architektúru, zažiť nové spôsoby vnímania a uvažovania, a tiež si vyskúšať nové postupy práce, ktoré môžu využiť a rozšíriť vo svojich triedach. Objednať sa môžete u Kataríny Vido (Škamlovej) e-mailom na katarina@novasynagoga.sk alebo telefonicky na čísle 0915 371 542. *Odporúčaný počet žiakov v jednej skupine je 25.*Poplatok za vzdelávací program v Novej synagóge je 2,00 € na žiaka, vďaka čomu pokryjeme aspoň materiálne náklady, inak ďakujeme za podporu Fondu na podporu umenia.*Radi u nás privítame aj deti so špeciálnymi potrebami, ale chceme byť o tom dopredu informovaní.Tešíme sa na vašu návštevu!Čo u nás nájdete?1. Budovu neologickej synagógy od architekta Petra Behrensa,ktorá je považovaná za jednu z najpozoruhodnejších pamiatok modernej medzivojnovej architektúry s celoeurópskym významom.2. Výstavy súčasného umeniaZákon času, Adéla BabanováProgram workshopov pre školyDlhý, ešte dlhší… 11. septembra - 6. októbra 20233 - 10 rokov, 60 – 90 minútA je tu ďalší školský rok po letných prázdninách a preto by sme našich najmenších návštevníkov opäť pozvali spoznávať, tvoriť, zabávať sa k nám do priestorov Novej synagógy. Oddýchnutí a načerpaní novými inšpiráciami sa môžeme pustiť do najdlhšieho obrazu aký vieme spraviť. Ako si predstavujeme miesto pre umenie, galériu? A ako ju dokážeme našimi prácami zmeniť? Papierom, kresbou, vlastným telom…  **Cieľom programu je priblížiť jeden zo spôsob ako môže umelec tvoriť v galérií a priblížiť mu tak proces tvorenia a vystavujúcej praxe. Cibriť predstavivosť, vnímať zmysly a ilustrovať ich vzájomnú prepojenosť. Manipulácia obrazu 11. septembra - 6. októbra 202311 – 18 rokov, 60 – 90 minútNová synagóga kedysi synagógou, divadlom, kultúrnym domom, školou, dokonca aj kinom, dnes kultúrnym centrom. Architekt dokáže manipulovať priestorom tak ako to práve priestor potrebuje. Peter Behrens architekt Novej synagógy v Žiline navrhol excelentnú stavbu, ktorá zvládla každý režim a stále sa z nej môžeme tešiť. Ale čo by ste chceli mať v tejto veľkej budove vy? Hracie ihrisko, tanečnú sálu, obchodné centrum, školu? Každé miesto, každá budova na nás nejako pôsobí, niekedy si to ani neuvedomujeme. Ako vnímame budovu, v ktorej stojíme práve teraz? Na chvíľu sa môžeme stať tvorcami, ktorí ohýbajú, manipulujú realitu a menia si ju na vlastný obraz, vlastnú potrebu. Budeme schopní kriticky zhodnotiť rôzne detaily tejto budovy, dostaneme priestor k predstave svojej vlastnej vízie.**Cieľom programu je vnímať citlivejšie priestor v ktorom sa nachádzame, vnímať jeho potenciál, vizuálnosť, premenlivosť a zároveň dovoliť si túto realitu meniť, manipulovať ňou. Zároveň dať priestor žiakom a študentom rozvíjať svoju predstavivosť, víziu, tvorivosť, nápaditosť i senzibilitu. Zákon času I.9. októbra - 24. novembra 20233 - 10 rokov, 60 – 90 minútVýstava Zákon času autorky Adély Babanovej je štvorkanálová video inštalácia, ktorá mala na jar tohto roku premiéru na výstave Shifted Realities v Galérii Rudolfinum v Prahe, video inštalácia sa tentoraz upraví podmienkam Novej synagógy. Skúsime nahliadnuť do veľkej video inštalácie a nechať sa unášať týmto súčasným umeleckým dielom. Obklopený veľkými pohyblivými obrazmi, ktoré pripomínajú divadelné javisko či filmovú kulisu. Čas plynie každú sekundu ďalej a my skúsime podobne ako vzniká film vymyslieť svoj vlastný príbeh, v priestore, čase, svetle aj tme. **Program deťom a žiakom hravou formou sprostredkuje výstavu a jej hlavný zámer. Úlohou je priblížiť a pochopiť lepšie samotnú výstavu, spoznať seba v novej situácii, zážitku. Program tiež rozvíja predstavivosť, jemnú motoriku a slobodné výtvarné vyjadrenie.Zákon času II. 9. októbra - 24. novembra 202311 – 18 rokov, 60 – 90 minútVýstava Zákon času autorky Adély Babanovej je štvorkanálová video inštalácia, ktorá mala na jar tohto roku premiéru na výstave Shifted Realities v Galérii Rudolfinum v Prahe, video inštalácia sa tentoraz upraví podmienkam Novej synagógy. Zákon času tematizuje naše podvedomie, strachy i sny, ktoré sa vzťahujú k budúcnosti. Príbeh buduje atmosféru neistoty vo svete, ktorý sa zúžil na pár miestností pripomínajúce najviac divadelné javisko či filmovú kulisu. Budeme sa spoločne rozprávať o tom, čo sme zahliadli na videách, ako sme to vnímali, či sme to pochopili a pod. Budúcnosť je abstraktná vec, ktorú si každý dokáže predstaviť úplne odlišne a našim cieľom bude možnosť otvoriť sa jej. Na túto tému budú pripravené rôzne výtvarné cvičenia, ktoré budú súčasťou nášho stretnutia. **Program približuje aktuálnu výstavu a spoločne pomocou kreatívnych úloh a cvičení sa pokúsime hľadať a objavovať nové skúsenosti, inšpirácie, podnety. Hviezdna história Novej synagógy celoročne11 - 18 rokov, 60 - 90 minútAko je možné, aby jedna budova bola naraz synagógou aj galériou? Aké časy, príbehy a ľudí už zažila, odkedy stojí? V pôsobivom historicko-spoločenskom príbehu o našom meste a architektúre si priblížime atmosféru a súvislosti rôznych období. Príďte zažiť dobrodružnú jazdu priestorom Novej synagógy a vráťte sa s nami späť v čase – aby sme sa potom opäť vynorili „tu a teraz“ – uprostred galérie a umenia. Nebudeme sa o minulosti len rozprávať, ale hmatateľne sa k nej vrátime v zážitku, aby sme sa jej naozajstnejšie priblížili a tak ju plnšie pochopili.Viac info o programe Na vlastné očiV Novej synagóge hostíme rôzne formy súčasného umenia, myslenia, učenia sa, komunitných stretnutí a osláv. Chceme, aby bol tento priestor živý a otvorený, aby umenie, ktoré si v ňom nachádza miesto bolo vnímané. Na Vlastné oči je ponuka výtvarných vzdelávacích programov realizovaných výtvarníkmi. Po Lucii Gašparovičovej a Simone Gottierovej vedie workshopy od septembra 2022 umelkyňa Katarína Vido (Škamlová) (portfolio). Študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vo vlastnej tvorbe vo vizuálnom umení sa zameriava prevažne na autorské kníhy, ako členka OZ Falošný pohyb zase na nekonvenčnú, experimentálnu hudbu a soundart, na rôzne prejavy pohybového divadla a performatívneho umenia.Pozývame vás – učiteľov a žiakov všetkých druhov škôl, aby ste prišli objavovať umenie do Novej synagógy. Tento program je častokrát úplne prvým kontaktom detí s galériou. Spolu s nimi sa rozprávame nielen o histórii Novej synagógy, ale približujeme im aj podoby súčasného umenia. Ponúkame im stratégie a nástroje ako ho môžu čítať, aj keď sa v budúcnosti ocitnú v galérii samy. Chceme ich zaujať a vytvoriť miesto, kam sa budú chcieť vracať. Myslíme si, že je dôležité hneď v mladom veku búrať odstup od umenia a vytvoriť pre deti také podmienky, v ktorých bude galéria zrazu ich priestorom, kde ovládajú jej pravidlá aj možnosti,  v pravej chvíli si zakričia, rozbehnú sa alebo sa umenia dotknú a neboja sa pýtať – nás a hlavne seba. Dôležitou súčasťou programov sú otvorené kreatívne úlohy. Deti tvoria vždy priamo vo výstavnom priestore v bezprostrednej blízkosti umeleckých diel. Tieto zadania sú možnosťou, aby zažili samy seba v zázračnom tvorivom procese, v ktorom vzniká niečo nové, čo tu ešte nebolo. Môžu tak nanovo objavovať seba, svet  a veci v ňom cez vlastné dlane. V programoch pre materské školy a prvý stupeň základných škôl sa zameriavame na cielený rozvoj procesov ako vnímanie, emócie, predstavy, fantázia, jazyk, jemná motorika, abstraktné myslenie. Deti sa zoznámia s výstavou a architektúrou na vlastné oči, uši, pocity, ale aj ruky. V jednotlivých programoch si vyskúšajú rôzne výtvarné techniky priamo súvisiace s tým, kde sa nachádzajú, čo vidia, počujú a cítia. Výsledkom je nová skúsenosť, zručnosť a hlavne zážitok. V programoch pre druhý stupeň základných škôl a pre stredné školy sa zameriavame na prepojenie umenia s aktuálnymi témami, ktoré študenti riešia v škole, ale aj v bežnom živote. Vytvárame priestor pre otvorený rozhovor a samostatné kritické myslenie študentov. Chceme ich vtiahnuť do deja, naštartovať ich zvedavosť, počuť ich otázky, nápady, názory a budovať v nich chuť vracať sa k umeniu a do galérií.Programy pre školy Na vlastné oči z verejných zdrojov podporuje Fond na podporu umenia. Digitálne zručnosti detí nám pomáha rozvíjať Nadácia Orange. Ďakujeme!
Od elixírov po lieky - diskusia Artis Omnis s MUDr. Líviou Hlavačkovou
streda 15.11.2023
„Keď sa ponoríme do histórie medicíny a farmácie, zrazu sa dokážeme pozrieť na súčasné lieky úplne iným pohľadom a uznaním. Možno lepšie oceníme, akou cestou si dnes musia prejsť od nápadu až po recept. Možno ľahšie rozpoznáme šarlatánov, ktorí sa nám snažia predať ničím nepodložené nafúknuté sľuby.Túto knihu som zostavila najmä s myšlienkou na ľudí, ktorí sa medicíne či farmácii nevenujú a ktorí sa chcú zorientovať v mori užitočných aj neužitočných informácií a dezinformácií týkajúcich sa nielen skutočne liečivých, ale aj „čarodejných“ prípravkov. Verím však, že zároveň poskytne zaujímavé čítanie všetkým, ktorí sa radi dozvedajú nové veci.”MUDr. Lívia Hlavačková, PhD. (1983) pracuje v klinickom výskume nových liekov a často prednáša na rôzne medicínske témy. Venuje sa popularizačným textom, ktorých napísala takmer dvesto a mnohé zverejnila ako súčasť Newslettera pre zvedavých ľudí (vychádzal v rokoch 2021 a 2022). Hosťovala vo viacerých podcastoch a podieľala sa aj na odborných recenziách kníh Očami farmácie a Epidémie v dejinách. Okrem popularizácie píše aj beletriu v žánri fantasy (YA séria Gwind).Od elixírov po lieky je čerstvá kniha z vydavateľstva Artis Omnis, ktoré pri tejto príležitosti pozýva na diskusiu s autorkou. Dozviete sa, ako sme sa prepracovali od liečebných postupov antického Grécka až po moderné prípravky, čo je príbeh plný fascinujúcich kontrastov. Lívia Hlavačová predstaví prehľad dôležitých míľnikov medicíny a farmácie, ale aj kurióznych postupov liečby či receptov dávnych odvarov a mastičiek. Zároveň priamo zo zákulisia farmaceutického priemyslu predstaví vývoj liekov, opíše, aké hrozivé kauzy spojené s výskumom ľudstvo zažilo, a vysvetlí aj nástrahy novodobých elixírov dnešných šarlatánov.
Rap Station 7: James Cole / RudeBoys
piatok 10.11.2023
Pozor! Pozor! Rap Station s poradovým číslom 7 privíta interpreta, ktorý má už kultový status na československej rapovej scéne! Naše pozvanie prijal český raper a hudobník, spoluzakladateľ legendárnej Supercrooo a hiphopový gamesaver, sám James Cole! James je na svojej sólovej dráhe slušne aktívny. Spomenúť môžeme z posledných albumov napr. Alien, G.O.A.T. , M.R.D. a náš obľúbený Stanley Kuffenheim. Za DJ pultom mu bude asistovať DJ Risto. Keďže nie je našim zvykom podceňovať afterku, pripravte sa na 3 brutálne hodiny s RudeBoys radio! IamSpxnkey, Romski a Otec Mirec sú momentálne v super kurze a robia neskutočne našliapané párty. Táto akcia bude „Very Rare Shit!“ Prebehne v Kaviarni Novej synagógy a kapacita je obmedzená na 100 lístkov. Tak okamžite kupuj lístky v predpredaji! Garantujeme, že bude vypredané.Veľmi sa na Vás tešíme.Rap Station CrewPredpredaj lístkov za zvýhodnených 15 Eur spúšťame 13. 10. od 12:00 hod. Za lístok na mieste (ak vôbec budú) zaplatíte 19 Eur.
ASUNA - Falling Sweets / Afternoon Membranophone (živá zvuková udalosť)
utorok 07.11.2023
„Padajúce sladkosti / popoludný membranofón“ výnimočného zvukového umelca z Japonska Asunu Arashiho máme to šťastie v programe uviesť popri nezvyčajnom filme Adély Babanovej, ktorý je práve v našej galérii inštalovaný. Dielo spočíva v dvoch scénach stolovania v páre. Prestieranie nahrádzajú predmety, hračky a elektronické hudobné nástroje a jedlom sú farebné cukrovinky. Nástroje sú rozoznievané postupným aktom jedenia v akomsi divadelno-performatívno-hudobnom experimente. Pozývame na nezvyčajný koncertný zážitok z Ázie!Priebeh:Scene I: "Afternoon Membranophone (Tension and resonance between two solids-states)"Scéna I: „Popoludný membranofón (napätie a rezonancia medzi dvoma tuhými skupenstvami)Interlude: "Snares and Insects"Interlúdium: „Bubienky a hmyz“Scene II: "Falling Sweets (The Gravity of Chance and Chocolate Error)"Scéna II: „Padajúce sladkosti (gravitácia náhody a čokoládová chyba)“Trvanie cca 60 minút.Viac o umelcovi na linkoch:Diskografia - https://sites.google.com/site/aaaaasunaaaaa/Instagram - https://www.instagram.com/asuna_aotoao/Facebook - https://www.facebook.com/asuna.aotoaoTwitter - https://twitter.com/asuna_aotoaoBandcamp - https://asunaarashi.bandcamp.com/Soundcloud - https://soundcloud.com/asuna_aotoaoFoto kredit: Hideto MaezavaAj na túto akciu vám platí celoročná permanentka spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga – celý rok neobmedzených kultúrnych zážitkov máte len za 119€ (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79€). Máme radi našich pravidelných divákov.
ZRUŠENÉ - Monochrómy času - maliarsky workshop k výstave Zákon času (15.00-18.00h.)
sobota 21.10.2023
21.10.2023, 15.00h. - 18.00h. Maliarsky workshop - Monochrómy času je sprievodný program k aktuálnej výstave od Adely Babanovej videoinštalácia Zákon času.Podstatou workshopu je umožniť účastníkom prepojiť svoje vlastné vnímanie času, reality a fantázie v kontexte umeleckého diela, ktoré je vo výstave.Tvoriť sa bude priamo vo výstavných priestoroch, kde si môžete pozrieť výstavu a pomocou rôznych materiálov experimentovať, vytvárať vlastné umelecké diela, ktoré budú reagovať na prchavosť kinematografických snímkov. Súčasťou workshopu bude krátka prezentácia o dôležitosti kompozície a (ne)použití farby v umeleckom diele.Program:krátka prednáška na tému kompozícia a farbaprehliadka výstavyvytváranie dielprezentácia vytvorených diel, diskusiaWorkshop bude viesť maliarka Kristína Vacek (porfólio).Počet účastníkov je limitovaný, prihlásiť sa môžete emailom na katarina@novasynagoga.sk a zaplatením vstupenky online.Workshop je určený predovšetkým dospelým bez ohľadu na úroveň výtvarného vzdelania, od začiatočníkov po pokročilých, prihlásiť sa však môžu aj staršie deti. V cene workshopu 30,00€ sú zahrnuté aj pomôcky a samozrejme aj vstupné na výstavu.
Donio roadshow: Ako získať peniaze na svoj projekt, neziskovku, či liečbu?
utorok 17.10.2023
Zaujíma vás téma fundraisingu a crowdfundingu? Aktívne sa v tejto sfére pohybujete a chcete nabrať inšpiráciu v podobe úspešných príbehov? Alebo ešte len po tejto možnosti pokukujete a zaujímajú vás dobré rady, tipy a stratégie, ako pripraviť úspešnú online kampaň a vstúpiť do sveta fundraisingu a crowdfundingu pripravení? Stretnime sa v utorok 17.10 o 18:00 v kaviarni Novej synagógy.Strávte večer v spoločnosti inšpiratívnych ľudí a odborníkov na fundraising a vypočujte si ich z ich skúseností to najdôležitejšie, čo potrebuje efektívna kampaň mať. Budeme sa venovať online fundraisingu, ako aj odmenovému crowdfundingu, a to pod taktovkou skúsených členov tímu Donio.Večer sa však týmito prednáškami nekončí: ostaňte pri pohári dobrého drinku a spoznajte komunitu ľudí 'naháňajúcich peniaze', zdieľajte vlastné skúsenosti, najnovšie trendy a technológie v tejto oblasti. Tešíme sa na vás!Vstup na akciu je ZDARMA, kapacita podujatia je však obmedzená a preto je potrebná registrácia. Svoje miesto si prosím rezervujte na tomto linku.
Do výšin s horolezkyňou Vanessou O’Brienovou - diskusia Artis Omnis
streda 11.10.2023
Strhujúci príbeh americko-britskej horolezkyne a rekordmanky so slovenskými koreňmi vychádza vo vydavateľstve Artis Omnis. Pri tej príležitosti Vanessa O'Brienová navštívi Slovensko a pozývame na debatu.V dôsledku finančnej krízy v roku 2008 sa život Vanessy O’Brienovej odrazu obrátil hore nohami. Po rokoch na poste medzinárodne úspešnej manažérky sa jej kariéra zrútila ako domček z karát a ona začala hľadať nový zmysel života. Rozhodla sa pre celkom nepravdepodobný cieľ: vyliezť na Mount Everest. O dva roky neskôr zastala na vrchole sveta. A odtiaľ pokračovala ďalej. Už ako tínedžerka dobre vedela, čo znamená sama na vlastnú päsť tvrdo drieť a pretĺkať sa životom po tom, ako utrpela zničujúcu stratu, ktorá jej rozbila rodinu. Vanessa počas horolezeckých výstupov ako dobrodružka zisťovala svoje možnosti a hranice, až z nej vyrástla prieskumníčka s vysokohorským nadhľadom na meniaci sa svet – a s novým poslaním podeliť sa o svoje znalosti a vášeň s ľuďmi na celom svete. Vanessina cesta, vyrozprávaná srdečne a s humorom, ktorá viedla z amerického predmestia až do Zóny smrti na Evereste, oba póly Zeme, a napokon na najnebezpečnejší vrchol K2, je príbehom o odolnosti, vyššom cieli a odvahe prekonať každú prekážku.   „Som tým, kým som, pretože som od svojich slovenských starých rodičov dostala veľa lásky. Pestovali vo mne zvedavosť, nádej a vieru. Spolu so zmyslom pre humor išlo o jedny z mojich najlepších nástrojov na prežitie.“
Pecha Kucha Night International (v angličtine)
utorok 10.10.2023
Večer plný inšpirácií. Viac ako 10 ľudí z celej Európy bude prezentovať svoje projekty z oblasti architektúry, participatívneho urbanizmu, ekologickej prevádzky budov a organizícii, aktivizmu, dizajnu, komunitných akcií... Predstavia sa ľudia z univerzity Université de Liège (Belgicko), štúdio záhradnej architektúry a dizajnu Coloco (Francúzsko), multidisciplinárna platforma Todo por la Praxis (Španielsko), kultúrne a komunitné centrum Manifatture Knos (Taliansko), aktivistická skupina Scuola del terzo luogo (Taliansko), kultúrne centrum a komunita Instit for X (Dánsko), aktivistická skupina Communitism (Grécko), univerzity Göteborgs universitet (Švédsko), …ČO JE PECHA KUCHA?Pecha Kucha je obľúbený formát prezentácie zaujímavých projektov, ktorý s az Japonska rozšíril do celého sveta. Každý prezentujúci má obmedzený čas – môže použiť iba 20 obrázkov x 20 sekúnd, teda má 6 minút a 40 sekúnd na to, aby vám predstavil svoj projekt. Za jeden večer uvidíte veľa inšpiračných príbehov, ktoré vás nestihnú začať nudiť.PREČO TO ROBÍME?Večer Pecha Kucha Night International je súčasťou medzinárodného ekologicky zameraného projektu Rebuilding To Last. Spolupracujeme so sieťou európskych nezávislých kultúrnych centier Trans Europe Halles aj s ďalšími centrami slovenskej siete kultúrnych centier Anténa (Nová Cvernovka, Malý Berlín) na ekologickejšej prevádzke kultúrnych centier vrátane Stanice a Novej synagógy. Okrem podpory Trans Europe Halles nám finančne pomáha aj firma vyrábajúca a distribujúca farby – PPG Deco Slovakia (Dom farieb) a Nadácia SLSP.Na slovenskej časti programu spolupracujeme s Permakutúra SK a Centrom environmentálnych aktivít Trenčín.
Zákon času - videoinštalácia Adély Babanovej (10. 10. - 26. 11. 2023)
utorok 10.10.2023
"Všetko, čo si predstavujem, sa skutočne stane. V mojej hlave. A to, čoho sa najviac bojím, to prežívam stále dookola. / Áno. To je zákon času."Štvorkanálová priestorová videoinštalácia mala premiéru na skupinovej výstave Shifted Realities v Galerii Rudolfinum v Prahe na jar tohto roku. Je nám cťou uviesť ju v premiére na Slovensku. Vidieť ju môžete do 26. novembra, otvorení sme každý deň okrem pondelka od 13.00 do 19.00.Film Zákon času rozložený na 4 plátna tematizuje naše podvedomie, strachy i sny, ktoré sa vzťahujú k budúcnosti. Príbeh buduje atmosféru neistoty vo svete, ktorý sa zúžil na pár miestností pripomínajúcich divadelné javisko či filmové kulisy. Protagonistami filmu sú dvaja výtvarníci, muž a žena, ktorí si takéto hermeticky uzavreté prostredia sami budujú a dobrovoľne sa do nich uzavierajú. Dvojica neustále osciluje na hranici medzi realitou a fikciou. Svoju jedinú istotu hľadajú v tvorbe, ale tá sa riadi vlastnými zákonitosťami. Scény videoinštalácie sa cyklia, nepatrne menia a dokopy tvoria nekonečnú slučku. Príbeh oboch umelcov tak nemá žiadny začiatok ani koniec, iba prítomný okamih, ktorým je permanentná neistota. Do nej si nielen obaja protagonisti ale i publikum môžu projektovať svoje vlastné obavy alebo nádejné očakávania. Taký je Zákon času.Adéla Babanová (1980) tvorí experimentálne hrané filmy a videá. Snaží sa prekračovať hranice výtvarného umenia a filmu kombináciami rôzných filmových či televíznych žánrov s presahom do priestorových videoinštalácií. Svoje projekty vystavuje v galériách a múzeách umenia, ale prezentuje ich aj na filmových festivaloch v klasických kinosálach. Bola v úzkom výbere na Dorothea Von Stetten Kunstpreis v Nemecku (2014), vo finále Ceny Jindřicha Chalupeckého (2012), vyhrala Cenu mladých tvorcov LVMH (Prix des Jeunes créateurs) v Paríži (2002). Uviedli ju filmové festivaly, prehliadky a art-fairy - LOOP Barcelona (2013, 2018), MFF Karlovy Vary (2013, 2014), MFF Febiofest (2018), MFDF Ji.hlava (2013), FilmFestival Cottbus (2018), Varšavský filmový festival (2018), Austrian Film Museum (2020). V Novej synagóge sme uviedli ako videoinštalácie jej filmy Odkiaľ spadla letuška (2014) na Poslednej československej výstave (2018) a Návrat do Adriaportu (2013) na výstave Balík zo Zlína (2014).Zákon času / The Law of Time (12.5 min, 2023, ČR)námet a réžia / written and directed by: Adéla Babanovádialogy, hudba / dialogues, music: Džian Babankamera / DoP: Lukáš Hyksazvuk / sound: Jakub Jurásekstrih / edit: Hedvika Hansalová, Adéla Babanová architekt / production designer: David Dubenskýkostýmy / costume designer: Tereza Kopecká hrajú / cast: Emily Brandi, Philipp SchenkerProjekt podporil štipendiom z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. ENThe Law of Time is a four-channel spatial video installation that premiered at the Rudolfinum Gallery in Prague at the group exhibition Shifted Realities in Spring 2023. The Law of Time thematizes our subconscious, fears and dreams that relate to the future. The story builds an atmosphere of uncertainty in a world that has narrowed down to a few rooms - most resembling a theater stage or a movie set. The main protagonists are two artists, a man and a woman, who build these hermetically sealed environments themselves and voluntarily enclose themselves in them. The couple constantly oscillates on the edge between reality and fiction. They seek their certainty only in their work, but it is governed by its own laws. The individual scenes of the video installation cycle, change slightly and together form an endless loop. The story of the two visual artists thus has no beginning or end, only the present moment, which is a state of permanent uncertainty. Not only the two protagonists, but also the audience can project their own fears or hopeful expectations onto it. That’s the Law of Time.Adéla Babanová (1980) is an experimental film and video artist. In her works she tries to cross the boundaries of fine art and film by combining various film and television genres with an overlap into spatial video installations. She regularly exhibits her projects not only in art galleries and museums, but also presents them at film festivals and screenings in classical cinemas. She has been nominated for several prestigious awards for her work, shortlisted for the Dorothea Von Stetten Kunstpreis in Germany in 2014, the Jindřich Chalupecký Award in 2012, and the LVMH Young Creators Award (Prix des Jeunes créateurs) in Paris in 2002. She has also participated in numerous local and international film festivals, art shows and art fairs, e.g. LOOP Barce lona (2013, 2018), Karlovy Vary IFF (2013, 2014), Febiofest IFF (2018), Ji.hlava IDFF (2013), FilmFestival Cottbus (2018), Warsaw Film Festival (2018), Austrian Film Museum (2020).foto: Klára Kudláčková
Startup Forum
štvrtok 05.10.2023
Jesenné Startup Forum je jedinečné podujatie, ktoré Vám ponúkne pohľad do sveta umelej inteligencie, no code technológií a  (nielen) tech startupov.Zažite prezentácie a interaktívne diskusie s renomovanými odborníkmi:na konkrétnych case studies budú Slavo Tuleya a Martin Nemeček demonštrovať AI a no code možnostipredstaví sa vám 5 inšpiratívnych startupov v 5 min. pitch decku - Payout, iTranSys, Paysy, CloseRocket, StrongPowerspoznáte špeciálneho hosťa - startup elv.ai, ktorý bojuje proti dezinfomáciám a nenávisti na internetedozviete sa, ktoré podujatia vám môžu zmeniť život… čaká nás jeseň plná príležitostí!Využite možnosť nabrať nové inšpirácie, získať cenné rady a rozšíriť svoje kontakty. Pripojte sa do komunity, ktorá je tu pre váš rast!Prvých 30 lístkov je za zvýhodnenú early bird cenu 19 €!Organizátorom akcie je Inovačné centrum Inovia. Viac informácií na webe www.inovia.sk.
Jesenné knižné turné ZVKS
streda 04.10.2023
Združenie vydavateľov a kníhkupcov pozýva na predstavenue noviniek a stretnutie vydavateľov s kníhkupcami, zástupcami knižníc a priateľmi kníh - žilinská zastávka tour po Slovensku bude v Synagóge 4. októbra od 10.00 do 15.00 hod.www.zvks.sk
Žilinský literárny festival 2023
štvrtok 28.09.2023
Jubilejný 20. ročník ŽLF bude oslavou rôznorodosti v literatúre. Tá nás môže preniesť do imaginárnych budúcich svetov, poukázať na súčasné problémy, popularizovať vedu, prinášať poéziu v rôznych formách, sprostredkúvať dialóg a mnoho iného.Tri festivalové dni nabité programom takým rôznorodým, akým literatúra vie byť, vás preto prenesú do sveta komiksu, architektúry, stredoveku, cestovania, detských zážitkov, poetických rovín, aj starého dobrého románu. Nebudú chýbať debaty so zaujímavými slovenskými aj zahraničnými autormi, tematické diskusie, výborné koncerty, workshopy, celodenný detský program a v sobotu aj knižný trh vydavateľov a kníhkupectiev.Kompletný program nájdete na www.zlf.sk.K dispozícii sú permanentky v limitovanej predpredajovej edícii za 23eur (študenti, učitelia, seniori či ZŤP za 17eur), jednodňové vstupenky a na mieste bude možné zakúpiť vstupenky aj na jednotlivé akcie.Najväčšiu literárnu udalosť na strednom Slovensku organizuje občianske združenie ŽLF v spolupráci s kníhkupectvom Artforum v Žiline a spojenými kultúrnymi centrami Nová synagóga a Stanica Žilina-Záriečie.www.zlf.sk
Pohyb pamäti Moniky a Bohuša Kubinských - krst katalógu z výstavy
streda 27.09.2023
Málokedy sa výstava u nás končí publikáciou, málokedy sa nájdu peniaze a energia. Monika a Bohuš Kubinskí ich našli (z verejných zdrojov Fond na podporu umenia) a hoci to trvalo viac než tri roky, svoju výstavu v Novej synagóge na prelome rokov 2019 a 2020 dokončili teraz do podoby katalógu. Srdečne pozývame na jeho uvedenie, stretnutie s autormi a ich tvorbou posledných rokov.Vrátime sa k veľkému obrusu z nekvaseného chleba (macesu) zatvorenému vo vitríne, ktorý dominoval Synagóge a ktorému sme mohli v zvukovej inštalácii Fera Királya nahrať svoj odkaz. Znovu uvidíte hrajúce objekty Bohuša Kubinského, ktoré vytvoril spolu so žilinskými organármi bratmi Muškovcami, a plátna Moniky Kubinskej, ktoré vznikajú aj na obrusoch či kúskoch posteľnej bielizne. Všetky spája téma pamäti - inividuálnej, spoločenskej aj pamäti miesta."Ako vplývajú spoločenské, politické a historické pohyby na pamäť? Ako sa vyrovnávame s minulosťou a s jej selektívnymi prejavmi v kolektívnej pamäti? Čo je hodné uchovávania v našich pamätiach? Monika a Bohuš Kubinskí spolupracujú od 90. rokov 20. storočia na monumentálnych site-specific inštaláciách, pre ktoré sú charakteristické experimenty s nevýtvarnými materiálmi, prepájanie rôznych umeleckých médií s nájdenými predmetmi, využívanie súčasných technológií a interakcia s divákmi. Spájaním osobnej a kolektívnej histórie, angažovaným postojom, kritickým uvažovaním a emotívnym prežívaním priestoru, v ktorom vystavujú, vytvárajú diela reagujúce na rôzne spoločenské, politické a etické témy minulosti a súčasnosti. Popri spoločných projektoch pracujú aj individuálne – Monika sa venuje prevažne maľbe s poetickými a autobiografickými prvkami, Bohuš pracuje so sochou v tradičných materiáloch (prevažne kameň – mramor), ktoré posúva do netradičných súvislostí." (Omar Mirza)Okrem tejto výstavy a knihy spoznáte aj ich ďalšie nedávne projekty a premietneme čerstvý krátky dokument z ich tohtoročnej výstavy v galérii Schemnitz. Vedeli ste, že Bohuš Kubinský je autorom veľkej nerezovanej sochy na Veľkom dieli, ktorá sa stala aj logom Žilinskej univerzity? Dozviete sa, ako sa to podarilo.foto: Richard Kohler
Žilinský festival kávy 2023
sobota 23.09.2023
Ponorte sa s nami do sveta kávy a užite si víkend plný kofeínu. Skvelé kávy od slovenských pražiarní si vychutnáte v sobotu aj nedeľu 23. - 24. septembra, každý deň od 9.00 do 17.00. Môžete sa tešiť na skvelý víkend v kaviarenskom duchu, ochutnávky káv, sprievodný program – prednášky, workshopy, cuppingy … dobré jedlo a tradičnú pohodovú atmosféru. Zoznam vystavovateľov, program a ďalšie informácie doplníme čoskoro, prípadne sledujte udalosť Žilinský festival kávy 2023 na Facebooku a dozviete sa novinky ako prví. Festival bude znova v eko-duchu - kávu robíme do festivalových KeepCupov, ktoré si kúpite so vstupenkou alebo do vlastných šálok z domu. Na mieste bude k dispozícii oplachovačka. Vstupenky sú v predpredaji na https://bit.ly/ZilinskyFestivalKavy2023:jednodňová vstupenka bez pohára v predpredaji 7,00 €, na mieste: 9,00 €jednodňová vstupenka s pohárom v predpredaji 22,00 € - len pre prvých 250. Organizátori pre Vás spolu s partnerom, spoločnosťou mabets, ako festivalový pohár pripravili sklenený KeepCup pohárik s čiernym viečkom a korkovým prstencom, na ktorom nechýba logo festivalu.Festival organizujú Žilinský Festival Kávy, Habesh Coffee, Street Café a Coffee market. V prípade otázok môžete organizátorov kontaktovať emailom na event@ZilinskyFestivalKavy.sk.
Z redakcie Aktuality.sk priamo k vám - diskutujú Peter Bárdy, Rastislav Káčer, Peter Bátor, Braňo Dobšinský
štvrtok 21.09.2023
Aktuality.sk vyrážajú pred voľbami na tour po Slovensku. A nejdú sami, pozvali skvelých hostí - v Žiline budú diskutovať šéfredaktor Peter Bárdy, bývalý minister zahraničných vecí Rastislav Káčer, veľvyslanec SR pri NATO Peter Bátor a moderátor podcastov Braňo Dobšinský.Súčasťou akcie bude aktuálny knižný bestseller Fico – Posadnutý mocou, ktorý je politickým profilom najvplyvnejšieho politika histórie samostatného Slovenska, plný zákulisných informácií z pozadia domácej politiky.www.aktuality.sk
MŇA SA TO NE-TÝKA / prednáška a diskusia o holokauste pre stredné školy + pietny koncert
štvrtok 21.09.2023
Štyri mestá spojené s históriou holokaustu na Slovensku - Prešov (18. 9.), Michalovce (19. 9.), Topoľčany (20. 9.) a Žilina (21. 9.) budú zastávkami projektu pre stredné školy MŇA SA TO NE-TÝKA bojujúceho proti extrémizmu a radikalizmu.V Žiline, z ktorej boli počas druhej svetovej vojny vypravované železničné transporty do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, pozývame študentov gymnázií a stredných škôl na:prednášku historika a pamätníka holakaustu Ivana Kamencadiskusiu s Pavlom Franklom, predsedom židovskej obce Žilinahudobné vystúpenie Dystopic Reqiuem Quartet pod vedením skladateľa Mira Tóthamoderuje Fedor BlaščákPrihláste sa so svojou školou:Karin Miháľová - mihalova.karin@icej.sk, +421 940 601 450 Projekt organizuje občianske združenie Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem (ICEJ) v spolupráci so židovskou komunitou na Slovensku.Zámerom projektu je navštíviť miesta traumy, pripomenúť si nedávnu bolestnú minulosť a pietnym aktom si uctiť pamiatku obetí holokaustu. Neformálne vzdelávanie mládeže v aktuálnych oblastiach, ktoré intenzívne ovplyvňujú ich výchovu, formovanie postojov a názorov k základným životným problémom,  ktoré vyplývajú zo spoločenského diania, konkrétne v témach súvisiacich s toleranciou a jej budovaním, s rizikami súvisiacimi s extrémizmom a radikalizmom a so spoločensky zodpovedným správaním. Projekt má v sebe pietny charakter, preto aj celý program je koncipovaný ako spoločenská udalosť školy a mesta.
Zrušené - Acro joga od úplných základov - workshop s Acro Duodávka
nedeľa 17.09.2023
Mrzí nás to, ale nedeľný workshop Acro jogy sa neuskutoční. Sledujte Acro Duodávka pre ďalšie termíny a možnosti. Vďaka za pochopenie, peniaze za lístky v predpredaji vám budú vrátené automaticky od Tootootu.- - -Acro DuodávkaSme hobby akrobatické duo a akro joga je našou vášňou. Učíme lekcie v Žiline, organizujeme workshopy po SR, príležitostne robíme aj vystúpenia a sem-tam chodíme aj na zahraničné akro joga festivaly. Momentálne je našim hlavným cieľom rozvoj akro jogy tu v Žiline. Radi by sme prelomili dojem toho, že akro joga je náročný šport, ktorý zvládnu iba mladí ľudia v top fyzickej kondičke. Chceme ukázať a dopriať ľudom ten zážitok zábavy a radosti z pohybu s niekým ďalším. Je to úplne iný svet ako cvičiť sám. Akro joga je o dôvere, nacítení sa, prekonaní strachov, hravosti a komunite, ktorú cvičiaci spolu postupne budujú.Čo je acro joga?Párové cvičenie pre všetkých bez ohľadu na vek či predchádzajúce skúsenosti s jogou či akrobaciou, jednoduchšia ako to na prvý pohľad vyzerá, hravá a zábavná, tvoriaca "acro" komunitu. AcroYoga, ako už názov a obrázky evokujú, kombinuje partnerskú akrobáciu s jógovými prvkami, no nie je nutné si predstavovať premety vo vzduchu či iné extrémne náročné pohyby. Acro Yoga sa zameriava skôr na silu, obratnosť, ohybnosť tela a balans a je nastavená tak, aby ju zvládol aj úplný začiatočník.Čo ak nemám s kým prísť?Hlavu hore, žiaden problém. Parťáka na cvičenie si priamo na workshope určite nájdeš, prípadne ti ju/ho priradíme.Pre koho je acro joga?Vítaní sú všetci, jednotlivci či dvojice/páry. Netreba mať žiadnu skúsenosť s jogou ani akrobaciou. Cvičí sa v trojiciach (flyer, baser a spotter) z dôvodu bezpečnosti a správneho prevedenia jednotlivých pozícií.Čo sa naučís?pozície v L-base (baser leží na zemi)inverzné pozície (flyer dole hlavou)pozície v stojiprechody medzi jednotlivými pozíciamikreatívne flowsA čo benefity? waw pocit z toho, čo všetko zrazu dokážešprekonanie vlastných strachovnastrečované a pevnejšie telozlepšenie koordinácie telaľahkosť a hravosť v pohybekomunita ľudí nadchnutých pre to isté čo tyPraktické info:v piatok 11. 8. 2023 od 17.30 do 20.00 priamo v strede Novej synagógy pod 17 metrov vysokou kupolou25 eur / jednotlivec, 40 eur / dvojica, párprihlasujte sa emailom na acroduodavka@gmail.com a zakúpením online vstupenky tu na webeLET´S ACRO ŽILINA!Deny & Rizohttps://www.facebook.com/acroduodavkahttps://www.instagram.com/acro.duodavka/https://www.facebook.com/groups/756266528050649
Depresivní děti touží po penězích: Trójanky / ТРОЯНКИ / divadlo
sobota 16.09.2023
Divadelné predstavenie sa hrá v ukrajinčine s českými titulkami. Euripidove Trójanky. Kedy, ak nie dnes? S kým, ak nie s ukrajinskými ženami? Príbehy veľkolepých hrdinov Trojskej vojny boli vryté do pamäti, na príbehy prežívajúcich žien sa zabúda. Čo všetko sa skončí, keď skončí vojna. A čo začne? A čo nikdy neskončí? Mier nevyhnutne neprinesie pokoj, pokoj zbraní nevyhnutne neprinesie útechu. Hekaba stratila 50 detí, ale čo, keď stratí aj tú poslednú? Čo sa stane potom? Pomsta chutí ako ten najsladší boršč.Postavy trójskych žien bez mužov sú predstavované ukrajinskými herečkami bez mužov, pretože sa ukázalo, že pre stvárnenie Trójanok majú výnimočný talent. Moderné spracovanie klasického tragického diela Trójanky a Hekaba v réžii Jakuba Čermáka s ukrajinskými umelkyňami, ktoré našli dočasný azyl v Česku, sa nezameriava na súčasný vojenský konflikt, ale na obete vojny vo všeobecnosti.Pre ľudí z Ukrajiny je vstup na predstavenie zdarma. Réžia: J. ČermákÚčinkujú: V. Timofeeva, I. Bovkun-Mishakina, S. Brahina, O. Lebanina, D. Novikova, Y. Pershuta, K. Polietaieva, M. Snarskaya, M. Tatarynova, K. KolobovaProdukcia: Depresivní děti touží po penězíchKoprodukcia: Muzeum umění Olomouc, Johan – Centrum pro kulturní a sociální projekty, Venuše ve ŠvehlovceFinančná podpora: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, Národní plán obnovy, Evropská unieТРОЯНКИТроянки Евріпіда. Коли, якщо не сьогодні? С ким, якщо не з українськими жінками?Історії хоробрих героїв Троянської війни були міцно закарбовані у нашу пам’ять, а ось про історії вцілілих жінок ми забуваємо. Що закінчується коли закінчується війна? А що починається? А що ніколи не скінчується? Необхідний мир не принесе спокій, спокій обтяжений зброєю не принесе втіху. Гекуба втратила 50 дітей, але що, коли втратить і останню? Що стане тоді? Помста смакує як найсолодший борщ.Персонажі троянських жінок без чоловіків будуть представлені українськими акторками без чоловіків, тому що вони у змальовуванні троянок мають винятковий дар.Сучасна обробка класичних трагедій «Троянки» та «Гекуба» у виконанні режисера Якуба Чермака та українських акторок, які знайшли у Чехії свій тимчасовий притулок, зосереджується не на сучасному ???військовому конфлікті, а на війні в цілому.Вистава грається українською мовою з чеськими субтитрами.Для Українців хід на виставу вільний.
Festival Konvergencie: Nezabudnúť / Voices of the Holocaust & Pressburger Klezmer Band (dvoj-koncert)
utorok 12.09.2023
Festival Konvergencie do Žiliny prináša hudobný program venovaný spomienkam pamätníkov 2. svetovej vojny: „Nikdy nezabudnem na tú noc, prvú noc v tábore, ktorá zmenila môj život na jednu dlhú noc, na noc siedmich pečatí...“Elie Wiesel, úryvok z básne Never Shall I ForgetNesmieme zabudnúť – a predsa niektorí popierajú holokaust. Pamätníkov, ktorí si pamätajú hrôzy 2. svetovej vojny, je čoraz menej. Ostávajú však ich príbehy pripomínajúce zlo, aké sa v dejinách nesmie zopakovať. Nórsky klavirista Haakon Smith a jeho manželka, operná speváčka Martha Smith, bývali vo štvrti Washington Heights v New Yorku. Pozorne počúvali a zapisovali spomienky svojich susedov, ktorí prežili holokaust a pretavili ich do hudobno-slovného cyklu „Voices of the Holocaust“. Cyklus piesní počuli ľudia v USA i mnohých krajinách Európy. Vďaka festivalu Konvergencie si ich budete môcť vypočuť v slovenskej premiére v orchestrálnej úprave Daniela Rumlera a v podaní Hilaris Chamber Orchestra, sopranistky Evy Šuškovej, tenoristu Matúša Šimka a klaviristu Haakona Smitha v priestore Novej Synagógy, ktorý umocní odkaz hlasov holokaustu. V druhej časti večera Vás do sveta židovskej komunity vtiahne Preßburger Klezmer Band s novým spracovaním tradičných klezmerových tancov a jidiš piesní, ktoré boli vydané pred viac ako 70 rokmi na pôvodných šelakových platniach, či už v prostredí Európy alebo v USA. Program Marilee Eckert, Martha Smith: Voices of the Holocaust nachystali a účinkujú:Hilaris Chamber Orchestra, um. vedúci: Alan VizváryHaakon Smith (USA / NO) / klavírEva Šušková / sopránMatúš Šimko / tenorMartha Smith (USA / NO) / sprievodné slovoDaniel Rumler / aranžmány V programe Pressburger Klezmer Band: Korene / Roots účinkujú:Marta Potančoková / sólový spevSnežana Jović-Werner (Srbsko) / akordeón, sólový spevAndrej Werner / husle, vokályMiro Lago / klarinet, vokálySamo Alexander / kontrabas, sólový spevValér Miko / klavír, vokályJano Oriško / bicie, perkusieTrvanie dvoj-koncertu je 140 minút aj s prestávkou, zmena programu a účinkujúcich vyhradená.Súčasťou vstupenky je CD „More Chassidic Songs“.Organizátor podujatia: Festival Konvergencie. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, koná sa pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla a jeho hlavní partneri sú Západoslovenská energetika, a.s. a Nadácia Slovenskej sporiteľne. Ďalší partneri: Nová Synagóga Žilina, BKIS, hlavné mesto Bratislava, Moyzesova sieň, Filozofická fakulta UK, SOZA, Galéria mesta Bratislavy, A4 - priestor súčasnej kultúry a iní.
Posledný výbuch - komentovaná prehliadka a koniec výstavy Exploding Star Jána Gašparoviča a Mateja Gavulu
nedeľa 10.09.2023
S výstavou Exploding Star sa rozlúčime s jej autormi v nedeľu 10. septembra. Ich spoločná výstava je výsledkom skúmania akustiky, priestoru a kameňa. Nielen v Synagóge, ale tu sa ich dlhodobý výskum stretol a niektoré diela vznikli site-specific. Sochárske inštalácie, objekty a opustené kúsky architektúry a verejného priestoru sa tu stretli v priestorovej kompozícii so zvukmi výbuchov, vystrelených airbagov, sirén či vtákov.Príďte si výstavu prejsť, vypočuť, pozrieť a zažiť naživo s komentárom umelcov. Spoznáte ich inšpirácie v geofyzike, astronómii, akustike ale najmä vzťahu k umeniu a architektúre. Zažijete otrasy, rezonancie, dozvuky a vibrácie. Brúsenie, vŕtanie, hĺbenie, nárazy, výbuchy, výstrely a tlakové vlny. Na koniec vystrelíme poslednýkrát z dela.- - -Exploding StarAutori: Ján Gašparovič, Matej GavulaKurátor: Daniel GrúňGrafický dizajn: Magda ScheryFoto: Ján KekeliVstupné na komentovanú prehliadku je rovnaké ako na výstavu 6/3€, rovnako online ako na mieste. Ďakujeme za vašu podporu!Výstavu aj autorov podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Letné nedele s Hejného matematikou pre učiteľov
nedeľa 27.08.2023
Letné stretnutia učiteľov a sympatizantov Hejného metódy vyučovania matematiky budú v kaviarni Synagógy v nedeľu  23. 7. 2023 a v nedeľu 27. 8. 2023.Na stretnutiach budeme diskutovať o tom, čo ľudí k vyučovaniu matematiky najviac zaujíma  a vyberieme aj témy pre jesenný beh workshopov.Stretnutia budú od 17.00 do 18.30, budú bezplatné a budú menej formálne a menej štrukturované, ako boli počas školského roka. Užijeme si spolu prázdniny a skúsime nájsť v matematike radosť v nej skrytú.Diskusie a stretnutia organizujú a vedú manželia-matematici Katarína a Hynek Bachratí zo Žilinskej univerzity, ktorí sú prvými lektormi Hejného metódy na Slovensku. Veria a vedia, že všetky deti majú bunky na matematiku, len ich treba podporiť a rozvinúť. Presnejšie, všetky majú predpoklady na budovanie matematického myslenia, ktoré, keď sa robí správne, prináša spoločnú radosť deťom, učiteľom aj rodičom. Katarína a Hynek Bachratí vyštudovali matematiku ma Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave a od druhej polovice 1980-tych rokov pracujú na Žilinskej univerzite, kde sa venujú aj vyučovaniu matematických predmetov pre informatikov. Ešte dlhšie pracujú v oblasti mimoškolskej matematiky. Pre deti vo veku 10 až 18 rokov, ktoré majú záujem alebo nadanie pre matematiku, viedli a vedú matematické krúžky, kluby, tábory, sústredenia a korešpondenčné semináre, ktoré vychádzajú z myšlienok a prác profesorov Milana a Víta Hejného. Okrem učenia vedú aj školenia vyučovania matematiky Hejného metódou pre prvý stupeň, spolupracujú s autormi tejto metódy. Ako prví dvaja získali certifikáty na školenie tejto metódy pre 1. aj 2. stupeň základnej školy. Metódu rozvíjajú po teoretickej stránke a zavádzajú ju do praxe aj pri vyučovaní na vyšších stupňoch (VŠ).Pre viac info kontaktujte Katarínu Bachratú na katarina.bachrata@fri.uniza.sk.
Pecha Kucha night - special edition “suvenir Žilina 2023”
piatok 25.08.2023
V spolupráci s projektom “suvenir” Vám predstavujeme špeciálnu edíciu Pecha Kucha Night suvenir Žilina 2023. Na rozdiel od predchádzajúcich večerov sa tento bude konať v priestoroch Novej synagógy (kaviareň/Zimná modlitebňa), teda galérii súčasného umenia, ktoré s obsahom prezentácií súvisí a návštevníci budú mať možnosť pozrieť si aj prebiehajúcu výstavu Exploding Star - Jána Gašparoviča a Mateja Gavulu.contemporary_suvenir je platforma s cieľom podporiť tvorbu súčasných suvenírov s umeleckou hodnotou. Tieto vznikajú od roku 2015 v spolupráci so súčasnými slovenskými umelcami a dizajnérmi. Oslovení umelci pri ich tvorbe vychádzajú z regionálnych špecifík vybraného miesta, ako aj zbierok slovenských galérií, a to v rámci umeleckých rezidencií v rôznych regiónoch Slovenska (Čičmany, Ružomberok, Trenčín, Orava, Spiš, Turiec, Bratislava).Tento rok sa za námetmi vybrali do Žiliny v spolupráci s PGU Žilina a Novou Synagógou.Aj na túto akciu vám platí celoročná permanentka spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga – celý rok neobmedzených kultúrnych zážitkov máte len za 119€ (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79€). Máme radi našich pravidelných divákov.
Karin Sarkisjan – Piesne srdca / koncert k Vrba-Wetzler Memorial
sobota 12.08.2023
Intímny, hrejivý a občas aj mrazivý hudobný zážitok. Karin Sarkisjan, speváčka, klaviristka a skladateľka predstaví vo svojich autorských aranžmánoch kolekciu židovských piesní zo stredoeurópskeho regiónu. Program Piesne srdca obohatí aj raritnými kompozíciami z Arménska.  Karin je totiž rodáčka z Jerevanu a v Arménsku vyrastala, až neskôr sa presťahovala na Slovensko a istý čas žila aj v Žiline. Vášnivo zbiera a originálne aranžuje a interpretuje ľudové piesne. Na slovenskej hudobnej scéne predstavuje unikát kombináciou klavírnej hry a špecifického vokálneho prejavu.  Je vyhľadávanou umelkyňou pre iné hudobné zoskupenia, hosťovala s Balkanansambel, s Bashavel, s Preßburger Klezmer Band, so Shum Davar, s Pacora trio a s Kaschauer Klezmer Band. Venuje sa taktiež scénickej hudbe (spolupráca so Slovenským národným divadlom a s Martinským komorným divadlom). Podujatie je súčasťou slávnostného ukončenia 130-kilometrového každoročného spomienkového pochodu Vrba Wetzler Memorial. Pochod po stopách dvoch hrdinov Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzler. Tí utiekli z Osvienčimu počas druhej svetovej vojny, aby v Žiline napísali správu, ktorá sa zapísala do svetových dejín. Pôvodne plánovaný koncert Fedora Gála a kapely Drť sa zo zdravotných dôvodov odkladá. Koncert realizujeme v spolupráci so ŽNO Žilina a podporou Mesta Žilina.  Vyberte si výšku vstupného z viacerých možností – vopred ďakujeme za každý príspevok. Odporúčame lístky si zabezpečiť v online predpredaji.
Vypredaní Braňo Závodský a Iveta Radičová Naživo - s Ivanom Korčokom a Kristínou Tormovou
streda 09.08.2023
Diskusia je vypredaná, na mieste sa už lístky predávať nebudú - ďakujeme za záujem!Rádio Expres a najúspešnejšia politická talkshow v slovenskom éteri ide toto leto za vami - naživo! Braňo Závodský a Iveta Radičová sa so svojimi hosťami vybrali po nezávislých kultúrnych centrách. V Žiline bude ich hosťom diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok a herečka a moderátorka Kristína Tormová. Hudobnou hosťkou bude Zuzana Mikulcová.  Voľby, kampaň, Slovensko, spoločnosť. Veci, o ktorých sa budeme baviť toto leto.Vaším vstupným podporujete fungovanie Novej synagógy v roku drahých energií a inflácie. Ďakujeme!
EXPLODING STAR - Komentovaná prehliadka s Jánom Gašparovičom
sobota 05.08.2023
Pozývame na sobotnú komentovanú prehliadku výstavou EXPLODING STAR s jej autormi Jánom Gašparovičom a Matejom Gavulom, ktorá prebehne v sobotu 5. 8. o 17.00h.Výstava je výsledkom dlhodobého skúmania akustiky, priestoru a kameňa. Predstavuje autorský prienik sochárstva a zvukovo-akustického umenia ako spoločnú priestorovú intervenciu v interiéri Novej synagógy v Žiline. Ponúka zážitok zvuku ako výsledok deštruktívnych alebo výstražných procesov spoločne s torzami exotických stavebných mramorov a prefabrikovaných industriálnych nádob organizovaných do kompozície vo vzťahu k danému priestoru a jeho podmienkam.Autori: Ján Gašparovič, Matej Gavula, ktorých z verejných zdrojov podporil formou štipendia Fond na podporu umeniaKurátor: Daniel GrúňGrafický dizajn: Magda ScherySpolupráca: Marek Adamov, Zlatka Borůvková, Dušan Dobiaš, Jonáš Gruska, Daniel Kordík, Radka Šišuláková, Frickobrothers, ...Poďakovanie: Miro Kollár, Jozef Laincz, Brian Bajak Studio, Mesto Žilina, LOM, Peter DlhopolčekNa komentovanú prehliadku platí vstupné na výstavu 6/3, nájdete ho na linku nižšie (kúpiť vstupenky) alebo si ho zakúpite pri vstupe.
Kiosk 16: Dear Shelter
sobota 29.07.2023
Tanečné predstavenie Robie Legros bude uvedené v rámci festivalu Kiosk.Tanec je pohyb je udalosť je stopa,ktorú zapisujeme na papierako na membránu priestoru,aby sme zmenili jeho zvyky a cesty.Tanečné predstavenie, v ktorom sú hudba a svetlo živými partnermi performerky. Všetci traja umelci tvoria vo svojom médiu, vytvárajú kolektívnu kompozíciu v reálnom čase. Tanečná báseň, ktorá sa pohráva s imagináciou divákov, pozýva na putovanie do úkrytu - možno pred svetom, možno pred sebou samým. Každé predstavenie vzniká nanovo a zážitok z neho je tak vždy ojedinelý.Tanec, text: Robie LegrosHudba: Amund RoeSvetlo: Matthieu LegrosProdukcia: Martina Čeretková, Šimon KolečekDramaturgická spolupráca: Tomáš JanypkaDielo vzniká v ko-produkcii CREAT STUDIO a ORBITA.Kompletný program festivalu a všetky potrebné informácie nájdete na www.kioskfestival.skNa túto akciu NEPLATÍ VAŠA CELOROČNÁ PERMANENTKA. Ďakujeme za pochopenie.
Kiosk 16: Dedina
sobota 29.07.2023
Monodrámu uvádzame v rámci festivalu Kiosk v kultúrnom dome v Stráňavách. Môžete sa s nami zviezť autobusom, ktorý odíde o 12:30 zo Stanice Žilina - Záriečie.Náhodilá monodráma o dedine. O dedine vnútornej. O dedine vonkajšej.Prácu si zaslúžiš. Prácu budeš mať. Hlad eliminuj. Libido zaktivizuj.Morenu upáľ od jari do jari. Máj maj koľko sa ti zadarí.Zakop ploty susedov aj svoje. Oboje.Med kúp. Soľ predaj. Zamávaj zosnulým. Aby to počuli. Zapľuj im sviečku, bohu na viečku.Aj majster Katka B. sa niekedy utne. Aká matka taká kobyla.Chodí bosá. Čo na srdci, oči nevidia. Srdce na jazyku nebolí.Darovanému koňovi jablko nepadá ďaleko.Keď sa mu chce, tak sa dá.Kobyla chodí bosá. Do hory volá. Zakry si nohy.Ako hrach. na stenu had./REF/Bez práce nie súBez práce nie súBez práce nie súSú bez práceNie súSú bez práceNie súText a performance: Mária ŠevčíkováRéžia: Martin HodoňDramaturgia: Dáša ČiripováHudba: Dominik SuchýDizajn keramiky a porcelánu: Štefan SekáčSvetelný dizajn: Martin HodoňKostým, scéna: MatohaPlagát: Alexandra Šakira SrnkováProdukcia: Gaffa o.z. / Innenhof o.z.Foto: Štefan SekáčKompletný program festivalu a všetky potrebné informácie nájdete na www.kioskfestival.skNa túto akciu NEPLATÍ VAŠA CELOROČNÁ PERMANENTKA. Ďakujeme za pochopenie.
Kiosk 16: Čo robiť?
piatok 28.07.2023
Performatívnu prednášku Adama Draguna a Olgy Ciężkowskej uvádzame v rámci festivalu Kiosk.V rámci prednášky predstavíme niekoľko dramaturgických stratégií, s ktorými sme pracovali pri príprave inscenácie Poslednýkrát, kedy boli moji rodičia v Komune Varšava a filmu Prcat. Hovoriť budeme najmä o možnosti divadelnej práce s non-fiction materiálom, o skúmaní vzťahu tzv. veľkých a malých dejín i využívaní rozhovoru ako dramaturgického nástroja.Samotná prednáška bude tiež pomyselnou prvou skúškou inscenácie, ktorú pripravujeme v spolupráci s pražským divadlom Alfréd ve Dvoře a bratislavským kultúrnym centrom P*AKT. V tejto inscenácií by sme sa chceli zaoberať rôznymi figúrami veľkých divadelných majstrov a učiteľov a tiež obojstrannými vzťahmi inšpirácie a konfliktu, ktoré nastávajú medzi nimi a mladými tvorcami.Kompletný program festivalu a všetky potrebné informácie nájdete na www.kioskfestival.skNa túto akciu NEPLATÍ VAŠA CELOROČNÁ PERMANENTKA. Ďakujeme za pochopenie.
Kiosk 16: NULANUS
piatok 28.07.2023
“Dokumentárna opera pre lyžiarsky svah v lete a klony” bude uvedená v rámci festivalu Kiosk na lyžiarskom svahu SKI Ráztoky v Hornej Marikovej. Odchod festivalového autobusu spred Novej synagógy do Hornej Marikovej je naplánovaný na 19:30.Ocitáme sa vo svete po zániku ľudstva; zostala iba umelá inteligencia, ktorá si na základe dochovaných fragmentárnych informácií vytvorí projekciu človeka (nazýva sa Hugwald). Projekciou je aj samotný priestor, opustený lyžiarsky vlek, ktorý potom prostredníctvom Hugwalda preskúmava.Dielo ako site-specific performance využíva krajinu s lyžiarskym vlekom v Hornej Marikovej, v lete opusteným, a teda prostredie s veľmi svojskou atmosférou. Tematicky sa dotýka niekoľkých oblastí, pričom ťažisko tvoria úvahy o umelej inteligencii.Hugwaldovia: Nela H. Kornetová, Pasi Mäkelä, Emese Kovács, Samuel SzaboHudba: Miroslav TóthRežisér: Pasi MäkeläNámet: Miroslav Tóth, Michaela Rosová Dramaturgia: Michaela RosováKostýmy: Diana Strausz Light design: Jan Husták, Christian FrankProdukcia: Ivo Dobrovodský, Kristína MajgerKompletný program festivalu a všetky potrebné informácie nájdete na www.kioskfestival.sk
Kiosk 16: With their virgin eyes, gambling on the Milky Way of a home-made tombola
piatok 28.07.2023
Performatívnu inštaláciu Miriam Budzákovej a Simone Lorenzo Benini uvádzame v rámci festivalu Kiosk na HájovniPredstavme si, že sa konečne môžeme bez výčitiek pozerať na to, čo sa deje okolo nás. Pozerali by sme sa na to, čo sa rozpadá, a bolo by to úplne v poriadku. Nemuseli by sme sa obávať, že ak by sme nezasiahli, veci by mohli dopadnúť zle. A to, že by sme chceli s niečím pomôcť, by bola katastrofa.Prostredníctvom performatívneho času sa spoločne naladíme a nájdeme v sebe tú pravú pasivitu. Sled symbolicky sa rozkladajúcich katastrofických udalostí vás prevedie zážitkom, v ktorom sa nemusíte obávať ničoho okrem obáv. Vychutnáme si ovocnú šťavu z čerstvo natrhaných pomarančov. Možno nájdeme balans v balansovaní.Koncept a performance: Miriam Budzáková, Simone Lorenzo Benini.Kompletný program festivalu a všetky potrebné informácie nájdete na www.kioskfestival.skNa túto akciu NEPLATÍ VAŠA CELOROČNÁ PERMANENTKA. Ďakujeme za pochopenie.