Pri príležitosti #WeRemember – Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu – sme si 27. januára 2022 opäť spomenuli aj na rodinu Hornovcov, jedných spomedzi 70-tisíc Židov zo Slovenska zavraždených v koncentračných táboroch.
Kamene zmiznutých – Stolpersteine s ich menami, prvé dva v rámci tejto iniciatívy v Žiline, mali byť už v decembri uložené v dlažbe na Mariánskom námestí pred domom, v ktorom bývali.
Slávnostnú akciu zmarila pandémia a tak ich Juraj Gábor dočasne pred Vianocami uložil medzi symbolické drevené dlažobné kocky pri vstupe do Sphéry v Novej synagóge. Počkajú tu do marca, kedy akciu zopakujeme v spolupráci s OZ Antikomplex.sk a známym judaistom Petrom Salnerom, ktorého rodinné osudy sú s Hornovcami spojené.
Spomeňte si na nich (a na všetkých ďalších), keď budete vchádzať. Pamätáme a nezabúdame!
Hornovcov v jeseni 1944 deportovali do koncentračného tábora Osvienčim a zavraždili. Bývali na Mariánskom námestí 4. Kamene zmiznutých (Stolpersteine) pripomínajú a ctia pamiatky obetí fašistov, ktorými boli odbojári, politickí protivníci, Rómovia, ale najčastejšie Židia. Stolperstein (z nemeckého „kameň na zakopnutie“) je pevne vsadený do chodníka pred domom zavraždeného, okoloidúcim nenásilne pripomína zločin a miestnu históriu a dotvára verejný priestor. Na kameni s mosadznou tabuľkou (10×10 cm) je uvedené meno obete, rok narodenia a jej osud (zatknutie, deportácia či miesto zavraždenia). Pamätník vo verejnom priestore na zemi zahŕňa viacero symbolík – chodec naň natrafí každodenne pri bežnom pohybe po ulici, dáva možnosť stotožniť sa s obeťou a do budúcna varuje pred opakovaním zločinu, okoloidúci sa pohľadom na kameň na zem symbolicky klania pred obeťou.
Kamene vytvoril a začal ukladať nemecký umelec Gunter Demnig z Kolína nad Rýnom v roku 1996. Dodnes bolo uložených takmer 100-tisíc Stolpersteine v 27 krajinách po celej Európe – od Francúzska po Rusko a od Nórska po Grécko. Žilina sa tak stáva súčasťou najväčšieho pamätníka na svete (tak nazýva túto iniciatívu Wikipédia). Zároveň si pripomíname 10 rokov Kameňov zmiznutých na Slovensku.
Nová synagóga je otvorená každý deň okrem pondelka od 13.00 do 19.00 a počas večerných akcií, rovnako aj kaviareň.
Spojené kultúrne centrá Nová synagóga a Stanica Žilina-Záriečie prevádzkuje:
Truc sphérique, o.z.
Závodská cesta 3/2844, Žilina 010 01
+421911862111
info@novasynagoga.sk