Nadchádzajúce akcie

Precvičovanie priestoru + komentované prehliadky (20. 3. - 25. 6. 2023)
pondelok 20.03.2023 /
2 termíny
Objavte priestory Novej synagógy a jej možnosti zase trochu inak. Užite si prázdnu a čistú architektúru, ale aj množstvo rôznych aktivít, ktoré sa do nej zmestí - veľkonočný jarmok, veľké koncerty, divadlo a súčasný tanec, workshopy a konferencie, intervencie umelcov aj cvičenia jógy. A stále sa nájde priestor aj pre váš nápad - napíšte nám na info@novasynagoga.sk.Začalo to tým, že sme museli posunúť plánovanú výstavu Moniky Pascoe Mikyškovej, ktorej diela sú na výstave finalistov Ceny Oskara Čepana. Trojmesačnú pauzu vo výstavnom programe privítali naše dramaturgičky Baška Jombíková a Mária Eliášová s väčšími divadelnými a tanečnými produkciami, ktoré by sme na Stanicu nezmestili. A tak sme sa rozhodli na chvíľu nebyť galériou a vyskúšať si naplno svet eventov a živých produkcií. Nebude to ľahké, lebo meniť Synagógu na divadlo či koncertnú sálu s potrebnou technikou, akustikou a zázemím je vždy fyzický výkon, ale chceme to skúsiť a objaviť možnosti priestoru. Budeme otvorení inak než doteraz. Centrálny priestor bude otvorený len počas podujatí alebo komentovaných prehliadok s našimi sprievodcami alebo vopred ohlásených návštev. V kaviarni (vstup zozadu) ponecháme štandardný režim od 13.00 do 19.00 (každý deň okrem pondelka) a (pokiaľ to bude možné) požičiame kľúce občasným turistom alebo záujemcov o nakuknutie do hlavnej sály. Program podujatí nájdete v sekcii novasynagoga.sk/program a tu nižšie harmonogram komentovaných priehliadok s našimi sprievodcami. Sleduje dni bez programu, kedy môžete zažiť architektúru Petra Behrensa (a Martina Jančoka), prihlásite sa zakúpením vstupenky alebo emailom na arie@novasynagoga.sk. Pridáme aj ďalšie aktivity, na ktorých môžete priestor doslovne precvičiť - napríklad špeciálne hodiny jógy.Na komentované prehliadky platí permanentka na výstavy a sprievodné podujatia z Novej synagógy. Kúpite ju za 11eur. Platí samozrejme aj celoročná permanentka spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga - celý rok neobmedzených kultúrnych zážitkov máte len za 119€ (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79€). Máme radi našich pravidelných divákov.
Pavlína Fichta Čierna: Monument pre ženy, ktoré mlčia (29. 5. - 8. 6. 2023)
pondelok 29.05.2023 /
@13:00
Vďaka podpore, terapeutickej starostlivosti a zmenám v právnej ochrane sa zvyšuje počet žien, ktoré prehovorili o tom, že zažili nejakú formu domáceho násilia. Avšak stále je neprehľadné množstvo tých, ktoré sú ticho a nie je ničím neobvyklým, že žijú pod rozličnými formami fyzickej, psychickej, sexuálnej a ekonomickej tyranie po dlhú dobu života. Počet prípadov násilného správania voči ženám výrazne stúpol aj počas pandémie. Pri svojom výskume a realizácii umeleckého projektu Pavlína Fichta Čierna použila relevantné dáta ako konceptuálny základ na generovanie 3D grafov a odvodených tvarov. Výsledkom bude priestorový objekt (Monument pre ženy, ktoré mlčia), na finalizácii ktorého bude pracovať počas niekoľkých dní v priestore Novej synagógy. Výstavnú situáciu uzavrie diskusia a stretnutie s Tatianou Brnovou (Občianske združenie Žena v tiesni), Apolóniou Sejkovou (Občianske združenie MyMamy) a autorkou vo štvrtok 8. júna o 15.00.Pavlína Fichta Čierna je vizuálna umelkyňa, pôsobí aj ako režisérka, producentka, kurátorka a aktivistka. Prostredníctvom mediálneho umenia, filmu a interaktívnych projektov sa zameriava predovšetkým na témy sociálneho vylúčenia, politické témy a témy osobných tráum. Je laureátkou Ceny Oskára Čepana (2002) a jej diela sú súčasťou  zbierok Slovenskej národnej galérie, Musea d'Art Contemporani de Barcelona alebo Museum of Contemporary Art Tokyo. Dlhoročne sa venuje pedagogickej činnosti, v súčasnosti pôsobí na Fakulte umení Ostravskej univerzity a na Katolíckej univerzite v Ružomberku. V spolupráci s Novou synagógou v Žiline viedla v nepravidelných intervaloch vlastný diskusný formát so zameraním na vedu a umenie (Čierne na bielom). V posledných rokoch na základe životnej skúsenosti s dieťaťom verejne vystupuje za práva transrodových ľudí.Tvorbu diela a autorky podporil štipendiom z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Cez hory na Mars s astrobiologičkou Michaelou Musilovou
streda 07.06.2023 /
@18:00
Vedkyňa a marsonautka Dr. Michaela Musilová hľadá život vo vesmíre a skúma jeho limity tu na Zemi. Vďaka svojmu výskumu sa stala veliteľkou viac ako 30 simulovaných misií na Mesiac a Mars. Jej aktuálny projekt Astro Koruna Zeme ju zavedie na najvyššie hory každého kontinentu vrátane Mount Everestu. Počas projektu skúma život v extrémnych podmienkach a zameria sa aj na vplyv klimatických zmien na životné prostredie. Prostredníctvom týchto náročných expedícií sa slovenská vedkyňa pripravuje na astronautský výber, do ktorého sa o niekoľko rokov plánuje prihlásiť. Po úspešnom absolvovaní všetkých plánovaných výstupov sa Michaela Musilová stane prvou Slovenkou, ktorej sa to podarilo. Kilimandžáro má už za sebou a počas diskusie premietne krátky dokument z tejto výpravy. Svoj životný príbeh opisuje v knihe Žena z Marsu, ktorú vydalo vydavateľstvo Artis Omnis, ktoré od mája sídli v našom Studiu (bývalá galéria Plusmínusnula) a tak bude diskusia s Michaelou Musilovou aj oficiálnym uvítaním Artis Omnis v Novej synagóge.Na prezentáciu a diskusiu platí permanentku na všetky výstavy a sprievodné diskusie, kúpite ju za 11€ na celý rok.Alebo odporúčame celoročnú permanentku spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga - všetky akcie získate za 119eur (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79eur).
Sen o bielom motýľovi - krst básnickej zbierky Zuzany Šeligovej
štvrtok 08.06.2023 /
@17:30
Knižný debut Zuzany Šeligovej s ilustráciami akademickej maliarky Jitky Bezúrovej-Moškovej čaká na svoj aktívny život v ľuďoch a na splnenie svojej poetickej misie. Viac vám autorka prednesie naživo a k básňam prinesie aj kus zo svojho človečenstva. Hudobný sprievod: Andrea Kotmanová.Zuzana Šeligová žije a tvorí v Tepličke nad Váhom, pôsobí ako psychologička v CPP Žilina a je frekventantkou dlhodobého výcviku v Gestalt psychoterapii. Publikovala poéziu v RTVS, časopisoch Dotyky, Romboid a Ostium, čítala svoju tvorbu na Capalest 2008, v Prahe i na americkom veľvyslanectve v Bratislave. Získala hlavnú cenu v súťaži Wolkrova Polianka 2005, Krídla Ivana Laučíka 2009 a množstvo ďalších slovenských a českých literárnych ocenení. Básnická zbierka Sen o bielom motýľovi je vyvrcholením jej 20-ročnej tvorby a knihu publikuje vydavateľstvo Pars Artem.Milovaný v zimeVo vetre tancujú tvoje vlasy,vzduch je plný zimného mrznutia.Krátke šantenie – tvoj smiechvírivo roztočí vločky, privrieš očia s veľkým plášťom sa najprv oprieš o vzduch,potom pravotočivo klesneš dolu.Vlasy spustíš až na zem,otvárajú citlivé lyko,žiarivé svetlo snehu cezeň preniká.Dotýkam sa ho vrchnou vrstvou prstov,tou, čo oproti svetlu presvitá.I ja mám na prstoch lyko -prúdenie je silné už pri priblížení.
Mäkké hrany / predstavenie komunitného tanca
pondelok 12.06.2023 /
2 termíny
Viacgeneračné pohybové predstavenie Mäkké hrany uvidíte v pondelok 12. a v utorok 13. júna o 17:00. Vytvorili ho tanečnice a tanečníci zo susedného Centra Labyrint, kde už 20 rokov realizujú rôzne pohybové aktivity a umelecké projekty pre širokú komunitu.Píšu o ňom: Je to hravý pohybový experiment, spájajúci tanečníčky, hýbateľov a tvorivých nadšencov rôzneho veku v spoločnom predstavení, ktorého hlavnou myšlienkou je podpora, zdieľanie a (ne)porozumenie v rámci generácií. Názov predstavenia a celého projektu Mäkké hrany odkazuje na prácu s materiálom – kockami a kvádrami, ktoré sme si pre predstavenie vybrali a sú pre nás inšpiráciou a zároveň výzvou pri objavovaní pohybového materiálu a významov. Odkazuje na hranice, tvary a geometriu, ale aj ich pružnosť, mäkkosť, tekutosť.  Účinkujúcimi predstavenia sú deti z našich tanečných dielní vo veku 6 – 14 rokov, ich rodičia, ktorí s nami radi spolupracujú, amatérski tanečníci, ktorí sa zúčastňujú tréningov súčasného tanca, bývalí členovia súboru TDA, ženy z hodín orientálneho tanca a široké spektrum dospelých a seniorov so záujmom o tanec, z našej komunity i mimo nej. Predstavenie tvoríme počas pravidelných hodín v Labyrinte i spoločných víkendových stretnutí a workshopov.Toto predstavenie je aj záverečným koncertom; tak nazývame predstavenia, ktoré s deťmi, a v posledných rokoch i s dospelými, realizujeme na konci školského roka. Je vyvrcholením našej jubilejnej dvadsiatej sezóny (2022/2023) a chceli by sme ním aj osláviť naše pôsobenie v meste. Cieľom nielen tohto projektu, ale aj všetkých našich aktivít je podporiť živú kultúru, stretávanie, stimulovať tvorivosť, medzigeneračnú výmenu a obohatiť tak kultúrno - komunitný život v meste.Sme veľmi radi, že máme možnosť uviesť predstavenie v jedinečnom priestore Novej synagógy v Žiline.Predstavenie vytvorili: Zuzka Burianová & Bashka Jombíková spolu s Ankou Mamojkovou, Elou Pinzíkovou a všetkými účinkujúcimi: Kristínka Lutišan, Sára Žigová/Hudcovič, Alica Žiaková, Monika Krasňanová, Olívia Kyselicová, Arina Yehorova, Jolka Bieliková, Emily Hopkins, Emmka Madarová, Izabelka Čečková, Terezka Chabanová, Barborka Juhásová, Danka Hubočanová, Natálka Hrdá, Terezka Oravcová, Adéla Macháčková, Zuzka Mašeková, Alica Sopčáková, Viktória Hrušková, Veronika Krasňanová, Daniela Tabaková, Simona Tabaková, Agáta Kotrhová, Klárka Zorkovská, Alžbetka Zacharová, Karolína Žuffová, Simonka Gaňová, Marína Janáková, Adelka  Bašteková, Lucka Dulová, Peťa Páchniková, Saška Rolinčinová, Mirko Tóth, Eva Tóthová, Ľubka Zacharová, Aňa Zorkovská, Zuzka Gaňová, Ľubomír Rychnavský, Andrej Opálený, Eva Hrenáková, Mirka Kobrtková, Lenka Baculíková, Bashka Jombíková, Zuzka Burianová a Rodion Sun LionTento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Ďakujeme.
Umenie v tanci / prehliadka scénického tanca
štvrtok 15.06.2023 /
@17:00
Štvrtok 15. júna o 17:00 a piatok 16. júna o 14:30 a o 16:00 Štvrtý ročník celoštátnej prehliadky scénického tanca detí, mládeže a dospelých, ktorú organizuje Art Studio Z, sa po prvý krát uskutoční v Novej synagóge. Ide o nesúťažnú prehliadku tanečných súborov, prevažne, no nie len zo základných umeleckých škôl z celého Slovenska. Myšlienka hostiť túto prehliadku v Novej synagóge vznikla z potreby zmeniť ich doterajší priestor Domu odborov a poskytnúť malým a mladým tanečníčkam a tanečníkom iný zážitok v špecifickom – monumentálnom a nedivadelnom centrálnom priestore Novej synagógy, ktorému tanec naozaj svedčí. Prehliadka pozostáva z dvoch dní:15. júna bude tzv. Tanečný ateliér – tvorivá časť prehliadky, počas ktorej súbory ráno dostanú tému a počas troch hodín na ňu vytvoria choreografiu.Výstup z tohto ateliéru bude o 17:0016. júna -prehliadka choreografií v dvoch kategóriách:14:30 -  kategória deti16:00 – kategória mládež a dospelíObidve časti prehliadky prebiehajú za účasti tzv. lektorského zboru – doc. Marta Poláková, ArtD., Doc. Mgr. Jiří Lössl, Mgr. art. Miroslava Stašková, ArtD., ktorí sa spolu s pedagogičkami na záver prehliadky stretnú a počas odborného seminára rozoberú nielen jednotlivé choreografie, ale aj možnosti, výzvy a plány pre scénický tanec detí a mládeže na Slovensku. Predpredaj vstupného na prehliadku spustíme čoskoro.
ZA spoluprácu - konferencia o participácii
utorok 20.06.2023 /
@09:00
Žilinský samosprávny kraj pozýva na konferenciu o spolupráci, participácii a otvorenom spravovaní vecí verejných v našom kraji. Cieľom podujatia je iniciovať a podporiť spoluprácu, komunikáciu a prepájanie rôznorodých aktérov - organizácií, inštitúcií aj jednotlivcov v našom kraji v témach transparentnosti, boja proti suchu a ochrany životného prostredia.Stretnutie je určené zástupcom a zástupkyniam:verejnej správymiest a obcí v Žilinskom krajivzdelávacích inštitúciímimovládnych organizáciíiniciatív a občianskych združeníakademického sektorafiremného sektora, sociálnych podnikovlokálnych cirkevných organizáciímiestnych a regionálnych spolkov, organizácií, agentúr alebo aktívnych skupínvoleným zástupcom a zástupkyniamzáujemcom o otvorené vládnutie a dobre spravovanú spoločnosťaktívnym jednotlivcomNa stretnutí sa dozviete:ako Žilinský samosprávny kraj podporuje spoluprácu a participáciuakými témami sa zaoberá Pracovisko participácie ŽSKo rôznych nástrojoch podporyo záväzkoch kraja v Iniciatíve pre otvorené vládnutiepráci kraja smerom k zvyšovaniu environmentálneho povedomia či prevenciu voči suchuRegistrovať sa na môžetu tu > Registrácia na konferenciu Žilinského samosprávneho kraja o participácii (google.com)
Ferienčíková, Júdová, Timpau: INBETWEEN / predstavenie súčasného tanca
štvrtok 22.06.2023 /
@19:00
„Sme prepojení viac ako kedykoľvek predtým, meníme sa na masu, ktorá sa snaží nájsť rovnováhu. Ťaháme a tlačíme.“INBETWEEN je predstavenie, ktoré skúma skupinové napätie v meniacom sa prostredí oživovanom neustálou prepojenosťou a okamžitými reakciami. Priestor uprostred týchto napätí sa stáva kolektívnou masou, ktorú treba neustále premapovať.Koncept: Soňa Ferienčíková, Mária Júdová, Alexandra TimpauChoreografia: Soňa Ferienčíková v spolupráci s Mária JúdováScéna: Alexandra TimpauZvuk: Milan Slama, Alexandra TimpauSvetelný dizajn: Ints PlavnieksPerformeri a spolutvorcovia: Lukáš Bobalík, Daniel Raček, Zdenka Brungot Svíteková, Jaro ViňarskýProdukcia: Zuzana Frištíková, BOD.Y o.z.Koprodukcia: ME-SA, spolek, Tabačka Kulturfabrik, Tanec Praha / PONECTento projekt  z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a Ministerstvo kultury ČRPoďakovanie: Jazmína Piktorová, Markéta Jandová, PLAST- Soňa Kúdelová, Renáta Jurčová, Zoë Schreckenberg
Na vlastné oči – program pre materské, základné a stredné školy (03. 04. 2023 - 23.06.2023)
piatok 23.06.2023 /
@17:00
Na Vlastné oči je ponuka výtvarných vzdelávacích programov realizovaných výtvarníkmi. Učiteľov a žiakov všetkých druhov škôl pozývame objavovať výstavu a priestor Novej synagógy, osobne spoznať súčasné umenie a architektúru, zažiť nové spôsoby vnímania a uvažovania, a tiež si vyskúšať nové postupy práce, ktoré môžu využiť a rozšíriť vo svojich triedach.Objednať sa môžete u Kataríny Škamlovej e-mailom na katarina@novasynagoga.sk alebo telefonicky na čísle 0915 371 542. Tešíme sa na vašu návštevu!Čo u nás nájdete?Budovu neologickej synagógy od architekta Petra Behrensa, ktorá je považovaná za jednu z najpozoruhodnejších pamiatok modernej medzivojnovej architektúry s celoeurópskym významom.Praktické*Odporúčaný počet žiakov v jednej skupine je 25.*Poplatok za vzdelávací program v Novej synagóge je symbolické 2,00 € na žiaka, vďaka čomu pokryjeme aspoň materiálne náklady, inak ďakujeme za podporu Fondu na podporu umenia.*Radi u nás privítame aj deti so špeciálnymi potrebami, ale chceme byť o tom dopredu informovaní.-------------------------------------------------------------Programy:Generácie v tieni elektrární - videoinštalácia Lynne Siefert/ USA03/04/2023 - 05/04/20233 - 18 rokov, 60 - 90 minútProgram vašej návštevy, ako aj podobu kreatívneho zadania výrazne prispôsobujeme veku detí.Dočasná výstava “Generácie” je vizuálne dielo na pomedzí filmu a pohyblivých obrazov. Film sa skladá zo scén uhoľných elektrární a ich bezprostredného okolia, zachytáva ľudí vykonávajúcich bežné každodenné aktivity, zatiaľ čo žijú v tieni obrovských elektrární. Film je inšpirovaný maľbou Georgea Innessa z roku 1856 “The Lackawanna Valley”, ktorá ilustruje scénu na začiatku americkej priemyselnej revolúcie.Počas pozerania filmu sa budeme rozprávať na akútnu a veľmi aktuálnu tému environmentálnej krízy a kreatívne tvoriť. Precvičovanie priestoru20/04/2023 - 23/06/2023 3 - 18 rokov, 60 - 90 minútObjavte priestory Novej synagógy a jej možnosti zase trochu inak. Užite si prázdnu a čistú architektúru, ale aj množstvo rôznych aktivít, ktoré sa do nej zmestí. Za dobrého počasia bude možnosť tvoriť aj v exteriéri. Keďže je to precvičovanie priestoru a budú v hlavných priestoroch prebiehať rôzne aktivity (tanečné predstavenia, divadlá, koncerty…) treba počítať, že hlavný priestor sa bude obmieňať a niekedy budeme tvoriť so školami v priestoroch kaviarni.Okruh tém pre školy: *Enviromentálna kríza*Architektúra *Spoločnosť a vojna*Autoportrét *Nekonečno*Priestor a pohyb Alebo po dohode s pedagógom/ pedagogičkou prispôsobíme tému priamo pre danú triedu a ich potreby.Viac info o programe Na vlastné očiV Novej synagóge hostíme rôzne formy súčasného umenia, myslenia, učenia sa, komunitných stretnutí a osláv. Chceme, aby bol tento priestor živý a otvorený, aby umenie, ktoré si v ňom nachádza miesto bolo vnímané. Na Vlastné oči je ponuka výtvarných vzdelávacích programov realizovaných výtvarníkmi. Po Lucii Gašparovičovej a Simone Gottierovej vedie workshopy od septembra 2022 umelkyňa Katarína Škamlová(portfolio). Študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vo vlastnej tvorbe vo vizuálnom umení sa zameriava prevažne na autorské kníhy, ako členka OZ Falošný pohyb zase na nekonvenčnú, experimentálnu hudbu a soundart, na rôzne prejavy pohybového divadla a performatívneho umenia.Pozývame vás – učiteľov a žiakov všetkých druhov škôl, aby ste prišli objavovať umenie do Novej synagógy. Tento program je častokrát úplne prvým kontaktom detí s galériou. Spolu s nimi sa rozprávame nielen o histórii Novej synagógy, ale približujeme im aj podoby súčasného umenia. Ponúkame im stratégie a nástroje ako ho môžu čítať, aj keď sa v budúcnosti ocitnú v galérii samy. Chceme ich zaujať a vytvoriť miesto, kam sa budú chcieť vracať. Myslíme si, že je dôležité hneď v mladom veku búrať odstup od umenia a vytvoriť pre deti také podmienky, v ktorých bude galéria zrazu ich priestorom, kde ovládajú jej pravidlá aj možnosti,  v pravej chvíli si zakričia, rozbehnú sa alebo sa umenia dotknú a neboja sa pýtať – nás a hlavne seba. Dôležitou súčasťou programov sú otvorené kreatívne úlohy. Deti tvoria vždy priamo vo výstavnom priestore v bezprostrednej blízkosti umeleckých diel. Tieto zadania sú možnosťou, aby zažili samy seba v zázračnom tvorivom procese, v ktorom vzniká niečo nové, čo tu ešte nebolo. Môžu tak nanovo objavovať seba, svet  a veci v ňom cez vlastné dlane. V programoch pre materské školy a prvý stupeň základných škôl sa zameriavame na cielený rozvoj procesov ako vnímanie, emócie, predstavy, fantázia, jazyk, jemná motorika, abstraktné myslenie. Deti sa zoznámia s výstavou a architektúrou na vlastné oči, uši, pocity, ale aj ruky. V jednotlivých programoch si vyskúšajú rôzne výtvarné techniky priamo súvisiace s tým, kde sa nachádzajú, čo vidia, počujú a cítia. Výsledkom je nová skúsenosť, zručnosť a hlavne zážitok. V programoch pre druhý stupeň základných škôl a pre stredné školy sa zameriavame na prepojenie umenia s aktuálnymi témami, ktoré študenti riešia v škole, ale aj v bežnom živote. Vytvárame priestor pre otvorený rozhovor a samostatné kritické myslenie študentov. Chceme ich vtiahnuť do deja, naštartovať ich zvedavosť, počuť ich otázky, nápady, názory a budovať v nich chuť vracať sa k umeniu a do galérií.Programy pre školy Na vlastné oči z verejných zdrojov podporuje Fond na podporu umenia. Digitálne zručnosti detí nám pomáha rozvíjať Nadácia Orange. Ďakujeme!
Všetky deti majú bunky na matematiku! Stretnutie s Hejného metódou pre učiteľov a rodičov.
nedeľa 25.06.2023 /
@16:00
MaMat alebo Malá Matematika sú prednášky a diskusie o matematike a o tom, ako pomocou matematiky rozvíjať schopnosti  detí. Manželia-matematici Katarína a Hynek Bachratí zo Žilinskej univerzity, ktorí sú prvými lektormi Hejného metódy na Slovensku, vám každú poslednú nedeľu v mesiaci v našej kaviarni ukážu, ako môže byť myslenie už na prvom stupni základnej školy spoločným a príjemným zážitkom detí aj dospelých.Všetky deti majú bunky na matematiku, len ich treba podporiť a rozvinúť. Presnejšie, všetky majú predpoklady na budovanie matematického myslenia, ktoré, keď sa robí správne, prináša spoločnú radosť deťom, učiteľom aj rodičom. Prečo je to ale tak prekvapujúco málo známa cesta?Matematika nie je opakovanie naučených postupov, memorovanie násobilky a učenie sa poučiek. Matematika je tvorivé a originálne riešenie problémov, radosť z úspechov a postupné vytváranie a odhaľovanie súvislostí. V historických univerzitných kategorizáciách sa matematika radila medzi Art (umenia) a nie Science (vedy). Preto by sme chceli ukázať matematiku ako umenie, a jej učenie ako proces hľadania a tvorenia a nie drilu a výcviku.Deti v sebe majú neuveriteľne veľa nápadov a kreativity. Pri správnom podporení ich činorodosti je možné spôsobiť, aby počítanie a rozmýšľanie mali radi a priťahovalo ich. V prvej časti každého stretnutia v rámci prezentácie porozprávame o niektorej didaktickej téme, o skúsenostiach a o výhodách pre rozvoj detí. Na videách z vyučovania demonštrujeme niektoré princípy a vysvetlíme ich teoretické východiská. Lebo to, čo sa deje v hlavách detí nie je náhodné, v učení platia podobné zákonitosti ako v exaktných vedách. Len tomu treba rozumieť. A dobré učenie matematiky je také, že pri tom deti napĺňajú svoju potrebu rastu a tá je hnacím motorom do ďalších výkonov.V druhej časti ukážeme úlohy, ktoré sú pre žiakov motivujúce, ukážeme ako rôznorodo ich deti riešia a ako rodinné prostredie pomáha , alebo brzdí brzdí rozvoj myslenia žiaka. Tretia časť stretnutí bude formou besedy venovaná témam, ktoré si vyberú účastníci stretnutia.Katarína a Hynek Bachratí vyštudovali matematiku ma Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave a od druhej polovice 1980-tych rokov pracujú na Žilinskej univerzite, kde sa venujú aj vyučovaniu matematických predmetov pre informatikov.  Ešte dlhšie pracujú v oblasti mimoškolskej matematiky. Pre deti vo veku 10 až 18 rokov, ktoré majú záujem alebo nadanie pre matematiku, viedli a vedú matematické krúžky, kluby, tábory, sústredenia a korešpondenčné semináre, ktoré vychádzajú z myšlienok a prác profesorov Milana a Víta Hejného. Okrem učenia vedú aj školenia vyučovania matematiky Hejného metódou pre prvý stupeň, spolupracujú s autormi tejto metódy. Ako prví dvaja získali certifikáty na školenie tejto metódy pre 1. aj 2. stupeň základnej školy. Metódu rozvíjajú po teoretickej stránke a zavádzajú ju do praxe aj pri vyučovaní na vyšších stupňoch (VŠ).Na stretnutiach sa zúčastnia aj učitelia, ktorí v rámci projektu MaMat pilotovali učebnice matematiky a overovali princípy vyučovania touto metódou v praxi. Stretnutia s matematikou a Hejného metódou budú štyri - v poslednú nedeľu v mesiaci od 16.00 do 18.00:26. marca 202330. apríla 202328. mája 202325. júna 2023Zúčastniť sa môžete ktoréhokoľvek z nich alebo všetkých (v tom prípade získate štvrté bezplatne). Prednášky a debaty sú určené dospelým poslucháčom - rodičom a učiteľom (najmä z prvého stupňa ZŠ). Ak nemáte kam dať dieťa, môžete ho zobrať so sebou, ale program nebude prispôsobovaný pre deti (tentokrát).Kapacita je limitovaná. Vstupné-poplatok za jeden nedeľný workshop je 15eur (jednotlivec), resp. 20eur (dvojica/rodina a pod.) a miesto si rezervujete zakúpením online vstupenky. V prípade, že je pre vás poplatok príliš vysoký a nemôžete si ho dovoliť, napíšte na info@novasynagoga.sk a poskytneme vám zľavu. Pre viac info kontaktujte Katarínu Bachratú na katarina.bachrata@fri.uniza.sk.Katarína s Hynkom celé vstupné venujú na podporu energií v Novej synagóge - ďakujeme!
Fest Anča - medzinárodný festival animácie (29. 6. - 2. 7. 2023)
štvrtok 29.06.2023 /
@14:00
Medzinárodný festival animácie Fest Anča po šestnástykrát otvára letnú festivalovú sezónu. Hlavnými stanmi budú opäť spojené kultúrne centrá žilinské Stanica a Nová synagóga.Jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film primárne pre dospelého diváka prinesie do Žiliny opäť nový vietor z animátorského sveta, progresívnych umelcov a hostí a stovky filmov. Tie najlepšie budú súťažiť v kategóriách krátky animovaný film, animovaný videoklip, animovaný film pre deti a študentský film. Fokusovým filmovým sekciám tento rok určuje výber téma Utópie. Fest Anča ponúka aj prednášky, výstavy, workshopy, premietania pre deti a množstvo ďalších sprievodných podujatí. Každý večer pozývame aj na koncerty a dj-ské sety. Pripravené je kempovanie v záhrade pod Rondlom. Festivalu bude predchádzať medzinárodná konferencia Študentské fórum a tak sa v Novej synagóge Fest Anča začne už 27. 6.Všetky informácie, program a vstupenky nájdete na www.festanca.sk. Ak chcete zažiť festival ešte intenzívnejšie, prihláste sa ako dobrovoľník/čka.Na Fest Anča neplatia naše permanentky.
Longital & Andrej Bako: Dočista
streda 19.07.2023 /
@20:00
Nový (dvanásty!) album Daniela Salontaya a Shiny má názov Dočista a vznikol v Danovom hudobnom ateliéri v čase pandémie, keď sa opäť raz nevedelo, čo bude ďalej s hudbou. Zásadným momentom novej tvorby Longital je spolupráca s producentom, sound artistom a performerom Andrejom Bakom z Londýna, ktorý má slovenské korene aj meno, hoci nehovorí po slovensky. Priateľstvo trojice začalo v roku 2008, kedy Andrej koncertoval po svete so speváčkou Nicolette zo skupiny Massive Attack a na Slovensku sa zoznámil s Danom a Shinou. Krátko nato vytvoril remix skladby Konečne si letel, ktorý vyšiel na remixovom albume Longital Revoyaged v roku 2009 a bol predstavený aj spoločným živým vystúpením na festivale Wilsonic v tom istom roku. Dlhoročné priateľstvo trojice pokračovalo každoročne spoločne stráveným časom na Slovensku výletmi do Bielych Karpát, oslavami Silvestra, či návštevami koncertov festivalu Next. Vzájomné porozumenie vyústilo najnovšie do najrozsiahlejšej hudobnej spolupráce na albume Dočista. Andrej koncom roku 2021 púšťal Danovi a Shine svoje nové tracky založené na modulárnej elektronike a tie sa Longitálcom sa tak zapáčili, že si ich okamžite vyžiadali a nechali sa nimi inšpirovať. Začiatkom roku 2022 na báze Andrejovej veľmi organickej až hypnotickej elektroniky začali vznikať piesne pre nový album Dočista. Longital sú gitarista Daniel Salontay a basgitaristka/speváčka Shina. Majú za sebou  stovky koncertov nielen v Československu, precestovali celú Európu, vyšli si na dve turné v USA a Kanade spojené s opakovaným pozvaním na festival SXSW Austin (2012, 2013) a stihli aj jedno veľké turné na Ukrajine a na Kryme, keď to ešte bolo možné (2013). Hudbu vnímajú ako svoje poslanie: Dano sa stará o koncerty, menežovanie kapely a najnovšie aj učí vznešené pravdy o gitare, Shina sa venuje dobre rozbehnutému vydavateľstvu Slnko Records a svoj vzácny voľný čas trávi v tichu a v záhrade, čo je nevyčerpateľný zdroj inšpirácie pre jej osobné básne, z ktorých neskôr vznikajú texty piesní.  Andrej Bako je zvukový umelec so sídlom v Londýne, ktorý využíva terénne nahrávky a modulárnu elektroniku na vytváranie kompozícií a zvukových scén pre site specific inštalácie a improvizované performance. Používa procesy ako je preusporiadanie a usporiadanie, aby odhalil neviditeľné deje (nepočuté) a urobil ich viditeľnými (počutými), čím vytvára nový uhol pohľadu a spochybnňuje predsudky a stereotypy v nazeraní na veci. Účinkoval na medzinárodnej úrovni v kapelách ako Nicolette, Loop Ellington, vytvoril zvukové inštalácie pre Barbican London, Hayward Gallery's Art Night a The Light Festival Iceland.
Milan Stanco: vDoma (od júna 2022 do konca vojny na Ukrajine)
nedeľa 24.12.2023 /
@20:00
Inštalácia Milana Stanca na chodníku pred Novou synagógou je inšpirovaná rozhovormi s ukrajinskou učiteľkou a výtvarníčkou Tamarou Turljun, ktorá žije a tvorí v Kyjeve. Milan Stanco sa narodil v roku 1991 v Žiline, skončil produktový dizajn na STU v Bratislave v roku 2021. V tomto roku bol aj jedným z umeleckých rezidentov v Novej synagóge. Je zakladateľom vlastnej značky PANGEA. Tamara Turljun sa narodila v roku 1995 v dedine Pavlivka. Absolvovala štúdiá v oblasti vizuálneho umenia na školách v Dnipre a Kyjeve. Je spoluzakladateľkou priestoru Depot12_59. Aktívne tvorí a vystavuje. Momentálne sa venuje práci s deťmi zasiahnutých vojnou. „Vojna trvá už niekoľko mesiacov. Som na svoju krajinu hrdá. Od samého začiatku všetci robia čo môžu. V mojom prípade sú to lekcie a tvorivé dielne s deťmi. Stále ich učím a vymýšľame spolu rozličné projekty. Každé jedno z nich je predčasne dospelé. Každé jedno vie, že je u nás vojna... Náš domov nie je byt či dom, je to celá krajina. Nerozprávame sa o vojne, počúvame ju každý deň v sirénach počas toho ako tvoríme našu svetlú budúcnosť na papieri…“ Tamara TurljunTamara pri komunikácii s deťmi nepoužíva slová byt, dom a domov. Veľa z nich ho už nemajú. Vojna im ho zničila. Je to príliš citlivá téma, ktorá otvára ich duševné traumy.Preto sme inštaláciu nazvali vdoma, toto slovo v ukrajinčine znamená "byť doma". Postupne sa naša senzitivita voči utrpeniu Ukrajincov otupuje. Toto dielo je pripomienkou, aby sme nezabúdali.„Nutnosť tvoriť plynie z doby, v ktorej žijeme. Z doby plnej kontrastov, absurdity a gýču. Vždy som bol tak trochu rebel a v tvorbe sa snažím ukázať svoj nesúhlas s dobou a aktuálnymi udalosťami vo svete.“ Milan StancoTamaru sme sa rozhodli aj finančne podporiť v rámci spoločnej iniciatívy s ukrajinskou organizáciou Izolyatsia. Pomáhame umelcom nachádzajúcich sa vo vojnových zónach.Vznik diela z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, za spoluprácu ďakujeme aj Mestu Žilina.
Permanentka na výstavy - Nová synagóga 2023
sobota 30.12.2023 /
@13:00
Máme radi našich pravidelných divákov na výstavách, máme radi, ak sa vracajú na jednu výstavu aj viackrát. Práve pre nich je permanentka na celý rok 2023 s neobmedzeným vstupom na výstavy v Novej synagóge za 11eur. A nielen výstavy, ale aj diskusie či komentované prehliadky s autormi a kurátormi. Permanentku kúpite za 11eur tu na webe, pri prvej návšteve vám ju na vstupe do Synagógy naši kolegovia vymenia za kartičku s menom, ktorú stačí pri ďalších návštevách ukázať.Permanentka na všetky akcie na Stanici Žilina-Záriečie aj v Novej synagóge:Ak chcete ešte viac, máme aj celoročnú permanentku na voľný vstup na všetky podujatia našich spojených kultúrnych centier žilinských. Tá stojí 119eur / 79eur (zľavnená suma je pre študentov, seniorov, učiteľov, rodičov na materskej, ZŤP, ...) a sú v nej samozrejme aj všetky výstavy. Kúpite ju online na https://www.stanica.sk/event/1335-permanentka-na-cely-rok-stanica-nova-synagoga-2023 Ak máte ďalšie otázky, píšte na info@novasynagoga.sk. Ďakujeme!
Suveníry, káva a knihy zo Synagógy
nedeľa 31.12.2023 /
@13:00
Predaju suvenírov sme sa doteraz veľmi nevenovali, ale začíname a keď si od nás niečo odnesiete, budeme vďační. Pomôžete nám tak s nákladmi na energie, ktoré nám od januára 2023 extrémne zdraželi.Ďakujeme!Veci, vecičky a suveníry zo zoznamu nižšie nájdete u nás na pulte pri vstupe do Synagógy. Ak ich chcete zaslať poštou, alebo máte otázku na diaľku, píšte na info@novasynagoga.sk.
Chcem podporiť kultúru (a energie) v Novej synagóge a na Stanici Žilina-Záriečie
nedeľa 31.12.2023 /
@13:00
Kultúrne centrá zažívajú v čase zdražovania energií, inflácie a po pandémii ťažké časy. Už niekoľko rokov sa snažíme prinášať do Žiliny kvalitné umenie, a staráme sa o dve miesta, bez ktorých si kultúrny a komunitný životv meste nevieme predstaviť - spojené kultúrne centrá Stanica Žilina-Záriečie a Nová synagóga. Viac ako donedávna potrebujeme pomocnú ruku od vás - našich umelcov, divákov, návštevníkov a priateľov. Jednou z foriem je aj finančná pomoc v podobe zakúpenia podpornej vstupenky tu.Podporiť nás môžete aj venovaním 2% z vašich daní. Viac na https://www.novasynagoga.sk/2percentaĎAKUJEME!