Nadchádzajúce akcie

Vianočný koncert Kataríny Koščovej
streda 06.12.2023 /
@19:00
Speváčka Katka Koščová už tradične záver roka venuje vianočným koncertom - ako jedna z mála slovenských interpretov má pripravený rýdzo vianočný repertoár. Spolu so svojimi muzikantmi (Daniel Špiner - klavír, Matej Tkáč - violončelo a sestra Veronika Husovská - spev) originálne spracovali tradičné slovenské koledy a tiež niekoľko svetových vianočných hitov. Vo veľkej sále Novej synagógy teda môžete očakávať sviatočnú a čarovnú náladu.www.katkakosc.sk
Vianočný Malý trh v Novej synagóge (9. - 10. 12. 2023)
sobota 09.12.2023 /
@10:00
Váš obľúbený Vianočný Maly trh je za dverami! Môžete sa opäť tešiť na overených aj nových trhovníkov a množstvo krásnych, voňavých aj jedlých vecí. Celý čas vám bude k dispozícii naša kaviareň a na jednom z balkónov si budete môcť oddýchnuť v kľudovej zóne. Účasť nám prisľúbil výtvarník a pedagóg Zoltán Agócs, u ktorého si budete môcť dať spraviť vlastný portrét! Atmosféru obohatí aj živá hudba a pre deti pripravujeme tvorivé workshopy.Tešíme sa na Vás!Otváracie hodiny:sobota 10.00 - 18.00nedeľa 10.00 - 17.00Vstupným vo výške 3€ nás podporíte národnú kultúrnu pamiatku a pomôžete nám prežiť zimu. Deti majú vstup zdarma.Pre viac informácií: malytrh@stanica.sk alebo 0907175525
Legenda o nelietajúcom Cypriánovi - vianočný benefičný koncert pre organ
pondelok 11.12.2023 /
@19:00
"Na tento zabudnutý prenosný organ značky Kuhn ma pred 7 rokmi upozornil vrátnik Slovenskej filharmónie, keď sme tam mali vystúpenie s ŠKO.  Vyrobený bol v 60-70tych rokoch minulého storočia v krajine NDR (Východné Nemecko). Zakúpili ho s cieľom využívať ho na externé koncerty súboru Bohdana Warchala. Zmenil sa režim, názvy krajín, využitie tohto organového pozitívu nahradil vo filharmónii štýlovejší a viac historizujúci organový pozitív. Organ, ktorý som nazvala Nelietajúci Cyprián, bol obalený bublinkovou fóliou. Mlčky čakal. Po rokoch sa pomocou darovacej zmluvy s umeleckou školou s aktívnym pánom riaditeľom organ dostal do Žiliny a chceme, aby znel tak, ako sa na kráľovský nástroj patrí. Prostredníctvom benefičného koncertu s priateľmi-hudobníkmi chceme započať finančnú zbierku na jeho opravu. Pridajte sa a príďte si pre vianočný hudobný zážitok!" Marta GáborováÚčinkujú: organ - Marta Gáborovápriečna flauta - Miroslav Hanáček, Mária Šúňováhoboj - Kristína Muchovábasso continuo - Nataša Berešíkováfujara - Karol Kočíkorganár Peter Franzen - príbeh k organuhovorené slovo - Andy Vavrekmuzikoterapeutické nástroje, hoboj - Andrea KotmanováV programe zaznejú diela:J. S. Bach - Sonáta C dur pre flautu a basso continuoJ. P. Sweelinck - Variácie na flámsku ľudovú pieseňJ. Pachelbel - Partita na chorál "Čo Boh koná, dobre koná"G. Ph. Telemann - Trio Sonata e mol TWV 42 a ďalšie…
Vnímať bielu - výstava Moniky Pascoe Mikyškovej (19. 12. 2023 - 10. 3. 2024)
utorok 19.12.2023 /
@17:00
Novú výstavu otvoríme stretnutím a komentovanou prehliadkou s autorkou v utorok 19. decembra o 17.00. Výstavu môžete vidieť do 10. marca, otvorení sme každý deň okrem pondelka od 13.00 do 19.00. “Séria Vnímať bielu je novou a úplne inou rovinou vizuálnej interpretácie prírody a jej podoby. Diela vznikli v spolupráci s internátnou školou pre hluchoslepé deti v Červenici na východe Slovenska, ktorá sa venuje vzdelávaniu detí s duálnou poruchou zraku a sluchu. Tieto deti majú iné možnosti poznávania sveta a diela sú teda zhmotnením zdieľania vnemov, pocitov a nesmierne cenného poznania. Výstava predstavuje proces vzájomného učenia, scitlivovania a nalaďovania sa na rôzne vnemové hladiny. Je o krehkosti a nočný motýľ ako hlavný motív v sebe všetko spája.” (txt: Ema Čabová)Monika Pascoe Mikyšková (*1983) absolvovala magisterské štúdium v ​​Ateliéri maľby +- XXL na VŠVU v Bratislave, kde v roku 2014 dokončila doktorandské štúdium. V roku 2004 sa zúčastnila študijného pobytu v ateliéri Roxy Walsch na univerzite v Newcastle Upon Tyne vo Veľkej Británii. V roku 2020 dostala štipendium Nadácie NOVUM, roku 2015 získala cenu Collector Selection v súťaži Essl Art Award CEE a v roku 2007 získala 3. miesto v súťaži VÚB Maľba. Je laureátkou Ceny Oskára Čepana 2023 určenej vizuálnym umelcom/umelkyniam do štyridsať rokov. V poslednom čase vystavovala v Prahe v galérii Kurzor/ Centrum pre súčasné umenie na výstave Autumn (2023),v galérii Corodonhouse Cham na výstave Zeichnung aktuell (2023),  v galérii Arosita v bulharskej Sofii s prezentáciou Natural Environment (2021), na výstave Calm/Still Life (2021) v galérii Tsekh v Kyjeve alebo bienále BWA Zielona Góra v Poľsku (2022).www.monikamikyskova.comVznik diel z verejných zdrojov podporil formou štipendia Fond na podporu umenia. Špecialne poďakovanie - Evanjelická spojená škola internátna Červenica.
Milan Stanco: vDoma (od júna 2022 do konca vojny na Ukrajine)
nedeľa 24.12.2023 /
@20:00
Inštalácia Milana Stanca na chodníku pred Novou synagógou je inšpirovaná rozhovormi s ukrajinskou učiteľkou a výtvarníčkou Tamarou Turljun, ktorá žije a tvorí v Kyjeve. Milan Stanco sa narodil v roku 1991 v Žiline, skončil produktový dizajn na STU v Bratislave v roku 2021. V tomto roku bol aj jedným z umeleckých rezidentov v Novej synagóge. Je zakladateľom vlastnej značky PANGEA. Tamara Turljun sa narodila v roku 1995 v dedine Pavlivka. Absolvovala štúdiá v oblasti vizuálneho umenia na školách v Dnipre a Kyjeve. Je spoluzakladateľkou priestoru Depot12_59. Aktívne tvorí a vystavuje. Momentálne sa venuje práci s deťmi zasiahnutých vojnou. „Vojna trvá už niekoľko mesiacov. Som na svoju krajinu hrdá. Od samého začiatku všetci robia čo môžu. V mojom prípade sú to lekcie a tvorivé dielne s deťmi. Stále ich učím a vymýšľame spolu rozličné projekty. Každé jedno z nich je predčasne dospelé. Každé jedno vie, že je u nás vojna... Náš domov nie je byt či dom, je to celá krajina. Nerozprávame sa o vojne, počúvame ju každý deň v sirénach počas toho ako tvoríme našu svetlú budúcnosť na papieri…“ Tamara TurljunTamara pri komunikácii s deťmi nepoužíva slová byt, dom a domov. Veľa z nich ho už nemajú. Vojna im ho zničila. Je to príliš citlivá téma, ktorá otvára ich duševné traumy.Preto sme inštaláciu nazvali vdoma, toto slovo v ukrajinčine znamená "byť doma". Postupne sa naša senzitivita voči utrpeniu Ukrajincov otupuje. Toto dielo je pripomienkou, aby sme nezabúdali.„Nutnosť tvoriť plynie z doby, v ktorej žijeme. Z doby plnej kontrastov, absurdity a gýču. Vždy som bol tak trochu rebel a v tvorbe sa snažím ukázať svoj nesúhlas s dobou a aktuálnymi udalosťami vo svete.“ Milan StancoTamaru sme sa rozhodli aj finančne podporiť v rámci spoločnej iniciatívy s ukrajinskou organizáciou Izolyatsia. Pomáhame umelcom nachádzajúcich sa vo vojnových zónach.Vznik diela z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, za spoluprácu ďakujeme aj Mestu Žilina.
Posledný koncert Kataríny Málikovej pred Amerikou
piatok 29.12.2023 /
@19:00
Prijali ju na najrešpektovanejšiu hudobnú školu na svete Berklee College of Music v Bostone a jej album Postalgia sa ocitol v desiatke historicky najlepších slovenských albumov podľa ankety Denníka N. Pred odchodom do USA zahrá skladateľka, klaviristka a speváčka Katarína Máliková posledný koncert u nás a bude to zároveň posledná naša akcia v tomto roku. Tak možno trochu aj Nostalgia, do ktorej sa s vami radi ponoríme. Na sólo koncerte s klavírom zaznejú skladby z jej dvoch albumov Pustvopol a Postalgia. A celé vstupné z koncertu venujeme na podporu jej nákladov na štúdium. Na výber preto dávame niekoľko možností, je len na vás, koľko sa rozhodnete prispieť. Katarína Máliková je jeden z najvýraznejších talentov na slovenskej hudobnej scéne. Jej debutový album Pustvopol (Slnko records, 2016) si získal uznanie kritikov, nominácie i ocenenia na Slovensku, aj v zahraničí a je považovaný za jeden z najžiarivejších slovenských debutov za poslednú dekádu. Postalgia (Slnko records, 2019), v poradí jej druhý štúdiový album prekračuje hranice žánru world music a zaraďuje sa medzi nahrávky v štýle synth-pop s prvkami vážnej hudby. Dosiaľ vystúpila v 12 krajinách po celej Európe, jej hudba zaznela v rádiách po celom svete (BBC6, KEXP) a momentálne vystupuje sólovo, kde sa vracia k jej klasickému hudobnému remeslu. Brilantné klavírne aranžmány v jej podaní doprevádzajú vokál širokého ambitu, ktorý balansuje na často extrémnych polohách hlasových registrov. Minimalistické klavírne a vokálne improvizácie dopĺňa loopovanie, ktoré vrství vokály aj zvuky klavíra a tak vytvára snové zvukové plochy naprieč jej vystúpením.katarinamalikova.cominstagram.com/musicofkatarinamalikova open.spotify.com/artist/13HeXY9Lwh9H2yLMXZV2S7Ďakujeme a šťastný koniec tohto roka prajeme!
Permanentka na výstavy - Nová synagóga 2023
sobota 30.12.2023 /
@13:00
Máme radi našich pravidelných divákov na výstavách, máme radi, ak sa vracajú na jednu výstavu aj viackrát. Práve pre nich je permanentka na celý rok 2023 s neobmedzeným vstupom na výstavy v Novej synagóge za 11eur. A nielen výstavy, ale aj diskusie či komentované prehliadky s autormi a kurátormi. Permanentku kúpite za 11eur tu na webe, pri prvej návšteve vám ju na vstupe do Synagógy naši kolegovia vymenia za kartičku s menom, ktorú stačí pri ďalších návštevách ukázať.Permanentka na všetky akcie na Stanici Žilina-Záriečie aj v Novej synagóge:Ak chcete ešte viac, máme aj celoročnú permanentku na voľný vstup na všetky podujatia našich spojených kultúrnych centier žilinských. Tá stojí 119eur / 79eur (zľavnená suma je pre študentov, seniorov, učiteľov, rodičov na materskej, ZŤP, ...) a sú v nej samozrejme aj všetky výstavy. Kúpite ju online na https://www.stanica.sk/event/1335-permanentka-na-cely-rok-stanica-nova-synagoga-2023 Ak máte ďalšie otázky, píšte na info@novasynagoga.sk. Ďakujeme!
Suveníry, káva a knihy zo Synagógy
nedeľa 31.12.2023 /
@13:00
Predaju suvenírov sme sa doteraz veľmi nevenovali, ale začíname a keď si od nás niečo odnesiete, budeme vďační. Pomôžete nám tak s nákladmi na energie, ktoré nám od roku 2023 extrémne zdraželi.Ďakujeme!Veci, vecičky a suveníry zo zoznamu nižšie nájdete u nás na pulte pri vstupe do Synagógy. Ak ich chcete zaslať poštou, alebo máte otázku na diaľku, píšte na info@novasynagoga.sk.
Chcem podporiť kultúru (a energie) v Novej synagóge a na Stanici Žilina-Záriečie
nedeľa 31.12.2023 /
@13:00
Kultúrne centrá zažívajú v čase zdražovania energií, inflácie a po pandémii ťažké časy. Už niekoľko rokov sa snažíme prinášať do Žiliny kvalitné umenie, a staráme sa o dve miesta, bez ktorých si kultúrny a komunitný životv meste nevieme predstaviť - spojené kultúrne centrá Stanica Žilina-Záriečie a Nová synagóga. Viac ako donedávna potrebujeme pomocnú ruku od vás - našich umelcov, divákov, návštevníkov a priateľov. Jednou z foriem je aj finančná pomoc v podobe zakúpenia podpornej vstupenky tu.Podporiť nás môžete aj venovaním 2% z vašich daní. Viac na https://www.novasynagoga.sk/2percentaĎAKUJEME!