Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Vrba Wetzler Memorial a komorný koncert Dominiky Weiss a Jiřího Hoškových

Dátum

sobota 27.07.2024

Čas

18:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

V roku 2024 sa už spolu po desiatykrát vyberáme po stopách Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera, prvých utečencov z Osvienčimu-Birkenau, ktorí vypovedali o tom čo sa deje v tábore smrti, z ktorého ušli. Vrelo pozývame všetkých členov a priaznivcov komunity VWM.


V júlovom termíne si po závere pochodu vypočujeme komorné vystúpenie s názvom “Židovská hudba a klezmer pre violoncello” v podaní Dominiky Weiss a Jiřího Hoškových.

 

Program koncertu (predpokladaný začiatok o 19:00):

Ernst Bloch (1880-1959):

Suita “From Jewish Life” (Modlitba, Prosba, Židovská pieseň)

 

Jiří Hošek (1955- ):

Židovské a klezmerové melodie v úprave pre dve violončelá (1. časť, výber z cyklu)

 

Max Christian Friedrich Bruch (1838-1920):

Kol Nidrei op. 47 (Adagio pre violončelo a klávesový nástroj)


David Popper (1843-1913):

Suita pre dve violončelá op. 16 (výber)


 

Dominika Weiss Hošková po štúdiách na Pražskom konzervatóriu a súkromných lekciách u prof. Miloša Sádla pokračovala na HAMU, kde absolvovala magisterské štúdium v triede svojho otca doc. Jiřího Hoška a následne tiež doktorandské štúdium s témou Židovské náboženské motívy v tvorbe pre violončelo. Študovala tiež v Paríži a na Jerusalem Academy of Music, získala mnoho ocenení v Českej republike i zahraničí (v roku 2009 se stala absolutnou víťazkou v súťaži The competition in memory of David Gritz). V roku 2010 boli jej umelecké aktivity ocenené udelením Striebornej medaily Senátu Parlamentu Českej republiky za šírenie dobrého mena a tradícií Českej republiky v štáte Izrael.

 

Jiří Hošek studoval hru na violončelo na pražskejAMU u prof. Miloše Sádla. Zúčastnil sa úspešne celej rady medzinárodných interpretačných súťaží (stal sa napr. laureátom Mezinárodní violoncellové soutěže Pražského jara 1980) a v hre sa zdokonaľoval tiež na majstrovských kurzoch v Paríži, Nice či Budapešti. V rokoch 1991-1996 bol koncertným majstrom violončelovej sekcie Symfonického orchestra Českého rozhlasu a od roku 1988 je jeho sólistom. V rokoch 1994-2014 pedagogicky pôsobil ako docent na pražskej HAMU.

 

Vopred ďakujeme za využitie flexibilnej výšky vstupného a podporu komunitného projektu. 

Program z verejných zdrojov podporil KULT MINOR – Fond na podporu kultúry národnostných menšín.