Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

O rekonštrukcii Novej synagógy s jej architektom Martinom Jančokom

Dátum

streda 24.01.2024

Čas

17:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Pred rokom svoju verziu príbehu rekonštrukcie povedal Marek Adamov, teraz príde architekt obnovy Martin Jančok z ateliéru Plural, ktorý je spoluzakladateľom našej iniciatívy a autorom architektonickej podoby rekonštrukcie Behrensovej stavby.

 

V januári je to dvanásť rokov, odkedy sme sa prvýkrát verejne priznali, že už robíme na rekonštrukcii a obnove Novej synagógy a že z kina Centrum bude “kunsthalle”. Rozhodli sme sa, že raz za čas príbeh rekonštrukcie oživíme a vytiahneme na svetlo v podobe prednášky či diskusie. Aby sa nezabudlo, ako to bolo a prečo sa to podarilo. Lebo mohlo to dopadnúť aj celkom inak.

 

Ako sa k tejto “zákazke” Martin Jančok “dostal” a prečo nebola na architektúru Novej synagógy súťaž? Akým vývojom prechádzali jeho návrhy na revitalizáciu budovy? Ako sa vysporiadal so slávnym autorom Petrom Behrensom a jeho dedičstvom? Prečo je polovica interiéru zatretá na bielo? A čo na to pamiatkari? Prezentácia bude mať podobu prednášky aj komentovanej prehliadky stavby a na záver dáme priestor vašim otázkam. A nemusí to byť len o tejto jednej rekonštrukcii, ale aj o ďalších projektoch, ktoré spolu s Michalom Janákom ako Plural navrhli (a za mnohé z nich vrátane Synagógy získali CE-ZA-ARov a ďalšie ceny).

 

plural.sk

novasynagoga.sk/historia

flashart.cz/2015/07/25/ide-o-princip-rozhovor-s-architektom-martinom-jancokom/

dennikn.sk/759442/nikdy-ich-neopustila-naivna-viera-ze-to-nakoniec-daju-po-6-rokoch-otvaraju-novy-kulturny-priestor/

magdamag.sk/2021/08/13/rozhovor-reader-2020-ales-sedivec-martin-jancok-michal-janak/

 

Vstupné je dobrovoľné, ale okrem podpory našej prevádzky vám platí aj na výstavu Moniky Pascoe Mikyškovej. Ďakujeme!

 

Na túto akciu platí naša celoročná “výstavná” permanentka za 11eur. Ak chcete mať na jednom lístku úplne všetky akcie v Synagóge aj na Stanici, “veľká” permanentka stojí 129/89eur a tiež je už v predaji.