Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Vnímať bielu - výstava Moniky Pascoe Mikyškovej (19. 12. 2023 - 10. 3. 2024)

Dátum

utorok 19.12.2023

Čas

17:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Novú výstavu môžete vidieť do 10. marca, otvorení sme každý deň okrem pondelka od 13.00 do 19.00. Aj cez sviatky a prázdniny (okrem Štedrého dňa a Silvestra).

 

“Séria Vnímať bielu je novou a úplne inou rovinou vizuálnej interpretácie prírody a jej podoby. Diela vznikli v spolupráci s internátnou školou pre hluchoslepé deti v Červenici na východe Slovenska, ktorá sa venuje vzdelávaniu detí s duálnou poruchou zraku a sluchu. Tieto deti majú iné možnosti poznávania sveta a diela sú teda zhmotnením zdieľania vnemov, pocitov a nesmierne cenného poznania. Výstava predstavuje proces vzájomného učenia, scitlivovania a nalaďovania sa na rôzne vnemové hladiny. Je o krehkosti a nočný motýľ ako hlavný motív v sebe všetko spája.“ (txt: Ema Čabová)
 


„Monika Pascoe Mikyšková pri svojich stretnutiach v internátnej škole v Červenici s hluchoslepými deťmi zakúšala iné roviny vnímania sveta. Prekračovala s nimi hranice priestoru, ktorý dovtedy poznala. Často dnes hovoríme o komfortných zónach a odvahe vykročiť za ich hranice. S odvahou sa nám často spája istá ráznosť, rýchlosť, či sila. V tomto priestore však táto odvaha vykračovania môže mať podobu spomalenia. Môže byť o ochote dívať sa inak. O porozumení, ktoré sa nesie cez cítenie, viac, než cez myslenie. 

Monika Pascoe Mikyšková je zvedavý človek a toto vnútorné nastavenie autorky sa výrazne odráža aj v jej tvorbe. Zvedavosť ako skúmanie rôznych médií, formátov, tém. Monikina zvedavosť je podporená i jej odvahou a trpezlivosťou, vďaka ktorej vyšla zo svojej komfortnej zóny, aby do svojho tvorivého procesu pozvala hluchoslepé deti z Červenickej školy. Tak trochu vykročila do ich tmy a ticha, s ochotou porozumieť potenciálu ich vnímania, ktoré je iné, ako to naše, väčšinové. Táto výstava je tiež o porozumení, ktoré sa odohráva v inom území, ako to, ktoré je nám dôverne známe. Je pozvaním prikročiť bližšie, zotrvať dlhšie.  Otvoriť sa tomu, že nič nie je samozrejmé.“ (txt: Katarína Poliačiková)

 

Monika Pascoe Mikyšková (*1983) absolvovala magisterské štúdium v ​​Ateliéri maľby +- XXL na VŠVU v Bratislave, kde v roku 2014 dokončila doktorandské štúdium. V roku 2004 sa zúčastnila študijného pobytu v ateliéri Roxy Walsch na univerzite v Newcastle Upon Tyne vo Veľkej Británii. V roku 2020 dostala štipendium Nadácie NOVUM, roku 2015 získala cenu Collector Selection v súťaži Essl Art Award CEE a v roku 2007 získala 3. miesto v súťaži VÚB Maľba. Je laureátkou Ceny Oskára Čepana 2023 určenej vizuálnym umelcom/umelkyniam do štyridsať rokov. V poslednom čase vystavovala v Prahe v galérii Kurzor/ Centrum pre súčasné umenie na výstave Autumn (2023),v galérii Corodonhouse Cham na výstave Zeichnung aktuell (2023),  v galérii Arosita v bulharskej Sofii s prezentáciou Natural Environment (2021), na výstave Calm/Still Life (2021) v galérii Tsekh v Kyjeve alebo bienále BWA Zielona Góra v Poľsku (2022).

www.monikamikyskova.com

 

Na výstave spolupracovali – Johanka Grigarová, Jozef Vančo, Peter Liška, Štefan Sekáč a Katarína Poliačiková.

Špeciálne poďakovanie – Evanjelická spojená škola internátna Červenica.

Vznik diel z verejných zdrojov podporil formou štipendia Fond na podporu umenia. 

 

Na výstavu platí naša celoročná “výstavná” permanentka za 11eur (aj tá stará z roku 2023, aj táto nová na rok 2024). 


Aj toto dokážu vaše 2%. Podporte nás. Dokážu to znova. 
ĎAKUJEME!