Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Pozor, padá SNG! Film a diskusia s riaditeľkou SNG Alexandrou Kusou a režisérkou Janou Durajovou

Dátum

štvrtok 18.01.2024

Čas

17:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Do obnovenej Slovenskej národnej galérie sme mohli prvýkrát vstúpiť pred rokom. Jej otvorenie sprevádzalo nadšenie verejnosti aj odborníkov, no “Kafkovský” proces rekonštrukcie trval viac ako desať rokov a bola to strastiplná cesta. Príliš dlho sa zdalo, že svetlo na konci tunela a dokončenie stavby ostane v nedohľadne. Celé tie roky riaditeľka galérie Alexandra Kusá spolu so svojím otcom, architektom rekonštrukcie Martinom Kusým a kolegyňami a kolegami bojovali za to, aby sa slovenskej spoločnosti splnil sen o modernej kultúrnej inštitúcii. Šialená horská dráha plná politických úskalí, meškajúcich povolení a bojov so stavebníkmi ju priviedla viackrát k pochybnosti, či jej úsilie má vôbec zmysel.

 

Režisérky, dokumentaristky Jana Durajová a Lena Kušnieriková boli po celý čas pri tom. Z časozberného študentského projektu  sa nakoniec stal celovečerný dokument. Desať rokov režisérky sprevádzali generálnu riaditeľku galérie a zachytili boj s veternými mlynmi aj premeny stavby. 

 

Po premietnutí filmu budeme s Alexandrou Kusou a jednou z režisérok Janou Durajovou diskutovať. Ďakujeme, že prijali naše pozvanie. 

 

Vstupenka vám platí aj na výstavu Moniky Pascoe Mikyškovej.

 

Pozor, padá SNG! (2023)
Réžia: Jana Durajová, Lena Kušnieriková
Scenár: Jakub Medvecký
Kamera: Ivan Miko
Strih: Alexandra Slašťanová, Matěj Sláma
Zvuk: Michal Horváth
Hudba: Jonatan Pastirčák, Martin Štefánik
Producenti: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Arkaitz Basterra Zalbide / PubRes, s.r.o.

Vznik a distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond. 

 

Na túto akciu platí naša celoročná “výstavná” permanentka za 11eur. Ak chcete mať na jednom lístku úplne všetky akcie v Synagóge aj na Stanici, “veľká” permanentka stojí 129/89eur a tiež je už v predaji.