Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

PRE ŠKOLY - Prežili sme holokaust - Denisa Nikodémová, Dagmar Mozolová a piesne Kataríny Koščovej a Daniela Špinera

Dátum

streda 29.05.2024

Čas

10:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Ešte medzi nami žijú ľudia, ktorí prežili holokaust a môžeme si vypočuť ich príbeh na vlastné uši, vnímať ich naživo a precítiť ich skúsenosť. A dnešní mladí ľudia sú poslednou generáciou, ktorá môže ich môže stretnúť a pomôcť tak posunúť ich odkaz ďalej do budúcnosti. 

 

Pozývame študentov stredných škôl (prípadne ôsmakov a deviatakov ZŠ) na dopoludňajšie uvedenie programu, ktorý je spojením diskusie (v rozhovore s Dagmar Mozolovou vyrozpráva svoj príbeh preživšia Denisa Nikodémová), filmu (v zázname spoznáme Zuzanu Dermekovú) a koncertu (Katka Koščová a Daniel Špiner).

 

Projekt Prežili sme holokaust vychádza z úspešnej rozhlasovej relácie Encyklopédia spravodlivých, ktorý 10 rokov pripravovala Dagmar Mozolová a za ktorú získala aj Krištálové krídlo. Na kameru začala zaznamenávať príbehy preživšich aj zachrancov a v roku 2019, mesiac pred smrtou, navštívila aj vtedy 96-ročnú Zuzanu Dermekovú, ktorá zachránila počas vojny ako mladá slobodná žena dvojročné dievčatko. 26-minútový film Mamička premietneme v rámci programu.

 

Doc. Denisa Nikodémová so sestrou Vierkou a rodičmi prežila 21 mesiacov ukrývajúc sa v horách. Potom sa ich cesty tragicky rozišli. Otca Aurela Rosentala odvliekli do koncentračného tábora, ich matku Martu do väznice, kde ju neskôr zavraždili. Vierku a Denisku zobrala k sebe domov pani Pellerová zo Spišskej Novej Vsi. Vďaka jej obetavosti a odvahe sa obe zachránili a po vojne sa znovu stretli s otcom, ktorý prežil hrôzy tábora smrti. Stala sa úspešnou ženou a aj dnes vo vysokom veku učí na Slovenskej zdravotníckej univerzite. 

 

Moderované rozprávanie spomienok z čias holokaustu je sprevádzané citlivými a hlbokými piesňami speváčky Kataríny Koščovej a klaviristu Daniela Špinera.

 

Podujatie organizuje občianske združenie Testimonium s podporou Nadácie SPP. Svoju triedu či školu prihlásite emailom na manager@katkakosc.sk alebo telefonicky na 0915869205. Navštíviť môžete aj večerné uvedenie programu v utorok 28. 5. o 18.00.