Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Prežili sme holokaust - Denisa Nikodémová, Dagmar Mozolová a piesne Kataríny Koščovej a Daniel Špinera

Dátum

utorok 28.05.2024

Čas

18:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Ešte medzi nami žijú ľudia, ktorí prežili holokaust a môžeme si vypočuť ich príbeh na vlastné uši, stretnúť ich, vnímať ich naživo a precítiť ich skúsenosť. V rozhovore s Dagmar Mozolovou vyrozpráva svoj príbeh preživšia Denisa Nikodémová, vo filmovom zázname spoznáme Zuzanu Dermekovú a večerom budú sprevádzať svojimi piesňami hudobníci Katka Koščová a Daniel Špiner.

 

Projekt Prežili sme holokaust vychádza z úspešnej rozhlasovej relácie Encyklopédia spravodlivých, ktorý 10 rokov pripravovala Dagmar Mozolová a za ktorú získala aj Krištálové krídlo. Na kameru začala zaznamenávať príbehy preživšich aj zachrancov a v roku 2019, mesiac pred smrtou, navštívila aj vtedy 96-ročnú Zuzanu Dermekovú, ktorá zachránila počas vojny ako mladá slobodná žena dvojročné dievčatko. 26-minútový film Mamička premietneme v rámci večera.

 

Doc. Denisa Nikodémová so sestrou Vierkou a rodičmi prežila 21 mesiacov ukrývajúc sa v horách. Potom sa ich cesty tragicky rozišli. Otca Aurela Rosentala odvliekli do koncentračného tábora, ich matku Martu do väznice, kde ju neskôr zavraždili. Vierku a Denisku zobrala k sebe domov pani Pellerová zo Spišskej Novej Vsi. Vďaka jej obetavosti a odvahe sa obe zachránili a po vojne sa znovu stretli s otcom, ktorý prežil hrôzy tábora smrti. Stala sa úspešnou ženou a aj dnes vo vysokom veku učí na Slovenskej zdravotníckej univerzite. 

 

Moderované rozprávanie spomienok z čias holokaustu je sprevádzané citlivými a hlbokými piesňami speváčky Kataríny Koščovej a klaviristu Daniela Špinera.

 

Podujatie organizuje občianske združenie Testimonium s podporou Nadácie SPP a na druhý deň 29. 5. o 10.00 naň pozývame študentov žilinských stredných škôl – dnešní mladí ľudia sú poslednou generáciou, ktorá môže zažiť ľudí, ktorí prežili holokaust a tak pomôcť posunúť ich odkaz ďalej do budúcnosti.