Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Pravekí umelci a zberači / workshop pre deti s Martinom Špircom

Dátum

sobota 04.05.2024

Čas

13:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Ako lepšie stráviť sobotné popoludnie, než hraním sa na lovcov a zberačov (a umelcov)?

Ako pravekí ľudia prišli k farbám, keď sa ešte nedali kúpiť v obchode? Prečo ich vôbec napadlo niečo maľovať a ako to robili? Rukami, nohami a všetkým, čo našli a premenili na štetec. Spolu s Martinom Špircom zistíme, ako to s tým umením kedysi vlastne bolo.

Najprv vytvoríme pravekú jaskyňu a potom ju dokončíme nástennými maľbami priamo vo výstave MA-MUTTER. Skladanie mamutieho príbehu.

 

Tvorivý workshop je vhodný pre deti vo veku 8-11 rokov.

Bude prebiehať v čase 13.00 – 16.00 v Novej synagóge a okolí pod vedením Martina Špirca a lektorky našich výtvarných ateliérov na Stanici Mati Mäsiarovej.

Cena workshopu: 15€. V prípade, že chcete prihlásiť súrodencov, ponúkame zľavnenú cenu 12€ na dieťa.

 

Kapacita je obmedzená, pre registráciu píšte na: masiarova.martinka@gmail.com

Odporúčame oblečenie a obuv, ktoré sa môžu zašpiniť.

 

Martin Špirec je vizuálny umelec, pedagóg a neúnavný výskumník. Narodil sa v Čadci, odkiaľ pramení prezývka Kysučan, čo ako sám hovorí, je v slovenskom kontexte niečo ako kosodrevina v hierarchii lesnej spoločnosti. Vyštudoval a následne pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave ako asistent a vedúci ateliéru +- XXI v dvojici s Rastislavom Podhorským. Veľa pozoruje, chodí a skúša doslova na vlastnej koži. Všíma si detaily, osobitosti, premýšľa, čo všetko sa mu vrylo do pamäti, aké mechanizmy naňho pôsobia v sociálnych vzťahoch, v technológiách, v krajine a aký vplyv to má na diela, ktoré potom vytvára. Študoval síce maľbu, ale vždy v nej boli presahy do iných médií ako socha, objekt, performance, video či fotografia. Výsledkom sú vzrušujúce prekvapenia, ktoré sa nijak nevyhýbajú omylom a ukazujú ďalšie nečakané súvislosti. Tento nielen umelecký výskum často konzultuje aj s odborníkmi v daných špecifických oblastiach (napr. s archeológmi či paleontológmi).