Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Komentovaná prehliadka výstavy Moniky Pascoe Mikyškovej s Michalom Žákom

Dátum

sobota 02.03.2024

Čas

18:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Komentovaná prehliadka a vhľad do tvorby slovenskej výtvarníčky Moniky Pascoe Mikyškovej vo výstave Vnímať Bielu očami Michala Žáka. 

 

Makrosvet i mikrosvet pod mikroskopom – príroda v celej svojej šírke a v celej svojej hĺbke je oblasť, ktorá Moniku Pascoe Mikyškovú kontinuálne sprevádza pri jej tvorbe. Rezonancia pozorovania nočných motýľov v priestoroch botanickej záhrady na Kostarike či dotknutie sa života hluchoslepých mladých ľudí motivovali autorku natoľko, aby na to reagovala vo svojej tvorbe. 

 

„Význam sveta závisí od postoja, v ktorom ho prijímame. Nakoľko sme jeho súčasťou, ponúkajú sa nám možnosti, ako ho oceniť a prispôsobiť sa mu, pripútať sa k nemu alebo sa od neho odpútať. .. Pôvodná vzdialenosť medzi nami a univerzom sveta nám však ukazuje, že ani tento celok nespĺňa to, čo pôvodne a v konečnom dôsledku hľadáme. Zjavne siahame po niečom viac, po niečom lepšom, inom ako celok – po „viac“, ktoré nemôže byť uspokojené niečím „viac toho istého“.“ 

(Adriaan T. Peperzak – Vzdialenosť a intimita)

 

Ing. arch. Michal Žák DiS. SDB (*1992)

Vyštudoval architektúru a grafický dizajn v Bratislave a vo Wroclawe. Zaujíma sa o nové vizuálne formy i o vzťah súčasného umenia a kresťanskej spirituality. Ako rehoľník salezián sa momentálne venuje práci vychováteľa na stredoškolskom internáte v Žiline a artdirectingu menších projektov. 

 

 

Na výstavu platí naša celoročná “výstavná” permanentka za 11eur (aj tá stará z roku 2023, aj táto nová na rok 2024). Ak chcete mať na jednom lístku úplne všetky akcie v Synagóge aj na Stanici, “veľká” permanentka stojí 129/89eur a tiež je už v predaji.