Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Občianska veda a úvod do lišajníkov - prednáška Jonáša Grusku spojená s návštevou výstavy potme

Dátum

streda 07.02.2024

Čas

17:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Ako sa každý z nás môže stať vedcom a pomáhať skúmať prírodu, rastliny a živočíchy. Stačí vám k tomu mobil, zvedavosť a chuť objavovať. Dozviete sa ako sa zapojiť do celosvetovej komunity seriózneho vedeckého bádania a porozumieť lepšie okolitej prírode. Okrem toho nahliadnete do tajomného sveta lišajníkov – tohto nenápadného ale komplexného mikrovesmíru.

Lektorom je Jonáš Gruska, umelec, bádateľ a občiansky vedec. Prednáška mala úspech na nedávnom jesenom medzinárodnom sympóziu na Stanici. Bola v angličtine, preto sme sa rozhodli ju tentokrát zopakovať v slovenčine. Aj vďaka projektu Rebuilding to Last európskej siete Trans Europe Halles a najmä podpore Nadácie Orange, ktorá podporuje rozvoj digitálnych zručností. 

 

Jonáš Gruska študoval na Institute of Sonology v Hágu a na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego v Krakove. Jeho predmet záujmu sú chaotické, polymetrické rytmy, nekonvenčné ladenia, výskum psychoakustických vlastností zvuku a terénne nahrávanie. Je autorom Elektrosluchu – elektromagnetického počúvacieho zariadenia, zakladateľom značky LOM pre experimentálne umenie a hudbu východnej/strednej Európy.

 

Po prednáške si zažijete v tme objavovať aktuálnu výstavu Moniky Pascoe Mikyškovej Vnímať bielu.

Séria Vnímať bielu je novou a úplne inou rovinou vizuálnej interpretácie prírody a jej podoby. Diela vznikli v spolupráci s internátnou školou pre hluchoslepé deti v Červenici na východe Slovenska, ktorá sa venuje vzdelávaniu detí s duálnou poruchou zraku a sluchu. Je o krehkosti a nočný motýľ ako hlavný motív v sebe všetko spája.“ (txt: Ema Čabová)