Precvičovanie priestoru + komentované prehliadky (20. 3. - 25. 6. 2023)
pondelok 20.03.2023
Početak 13:00
Vrata 11:00
Objavte priestory Novej synagógy a jej možnosti zase trochu inak. Užite si prázdnu a čistú architektúru, ale aj množstvo rôznych aktivít, ktoré sa do nej zmestí - veľkonočný jarmok, veľké koncerty, divadlo a súčasný tanec, workshopy a konferencie, intervencie umelcov aj cvičenia jógy. A stále sa nájde priestor aj pre váš nápad - napíšte nám na info@novasynagoga.sk.Začalo to tým, že sme museli posunúť plánovanú výstavu Moniky Pascoe Mikyškovej, ktorej diela sú na výstave finalistov Ceny Oskara Čepana. Trojmesačnú pauzu vo výstavnom programe privítali naše dramaturgičky Baška Jombíková a Mária Eliášová s väčšími divadelnými a tanečnými produkciami, ktoré by sme na Stanicu nezmestili. A tak sme sa rozhodli na chvíľu nebyť galériou a vyskúšať si naplno svet eventov a živých produkcií. Nebude to ľahké, lebo meniť Synagógu na divadlo či koncertnú sálu s potrebnou technikou, akustikou a zázemím je vždy fyzický výkon, ale chceme to skúsiť a objaviť možnosti priestoru. Budeme otvorení inak než doteraz. Centrálny priestor bude otvorený len počas podujatí alebo komentovaných prehliadok s našimi sprievodcami alebo vopred ohlásených návštev. V kaviarni (vstup zozadu) ponecháme štandardný režim od 13.00 do 19.00 (každý deň okrem pondelka) a (pokiaľ to bude možné) požičiame kľúce občasným turistom alebo záujemcov o nakuknutie do hlavnej sály. Program podujatí nájdete v sekcii novasynagoga.sk/program a tu nižšie harmonogram komentovaných priehliadok s našimi sprievodcami. Sleduje dni bez programu, kedy môžete zažiť architektúru Petra Behrensa (a Martina Jančoka), prihlásite sa zakúpením vstupenky alebo emailom na arie@novasynagoga.sk. Pridáme aj ďalšie aktivity, na ktorých môžete priestor doslovne precvičiť - napríklad špeciálne hodiny jógy.Na komentované prehliadky platí permanentka na výstavy a sprievodné podujatia z Novej synagógy. Kúpite ju za 11eur. Platí samozrejme aj celoročná permanentka spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga - celý rok neobmedzených kultúrnych zážitkov máte len za 119€ (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79€). Máme radi našich pravidelných divákov.
Pavlína Fichta Čierna: Monument pre ženy, ktoré mlčia (29. 5. - 8. 6. 2023)
pondelok 29.05.2023
Početak 13:00
Vrata 13:00
Vďaka podpore, terapeutickej starostlivosti a zmenám v právnej ochrane sa zvyšuje počet žien, ktoré prehovorili o tom, že zažili nejakú formu domáceho násilia. Avšak stále je neprehľadné množstvo tých, ktoré sú ticho a nie je ničím neobvyklým, že žijú pod rozličnými formami fyzickej, psychickej, sexuálnej a ekonomickej tyranie po dlhú dobu života. Počet prípadov násilného správania voči ženám výrazne stúpol aj počas pandémie. Pri svojom výskume a realizácii umeleckého projektu Pavlína Fichta Čierna použila relevantné dáta ako konceptuálny základ na generovanie 3D grafov a odvodených tvarov. Výsledkom bude priestorový objekt (Monument pre ženy, ktoré mlčia), na finalizácii ktorého bude pracovať počas niekoľkých dní v priestore Novej synagógy. Výstavnú situáciu uzavrie diskusia a stretnutie s Tatianou Brnovou (Občianske združenie Žena v tiesni), Apolóniou Sejkovou (Občianske združenie MyMamy) a autorkou vo štvrtok 8. júna o 15.00.Pavlína Fichta Čierna je vizuálna umelkyňa, pôsobí aj ako režisérka, producentka, kurátorka a aktivistka. Prostredníctvom mediálneho umenia, filmu a interaktívnych projektov sa zameriava predovšetkým na témy sociálneho vylúčenia, politické témy a témy osobných tráum. Je laureátkou Ceny Oskára Čepana (2002) a jej diela sú súčasťou  zbierok Slovenskej národnej galérie, Musea d'Art Contemporani de Barcelona alebo Museum of Contemporary Art Tokyo. Dlhoročne sa venuje pedagogickej činnosti, v súčasnosti pôsobí na Fakulte umení Ostravskej univerzity a na Katolíckej univerzite v Ružomberku. V spolupráci s Novou synagógou v Žiline viedla v nepravidelných intervaloch vlastný diskusný formát so zameraním na vedu a umenie (Čierne na bielom). V posledných rokoch na základe životnej skúsenosti s dieťaťom verejne vystupuje za práva transrodových ľudí.Tvorbu diela a autorky podporil štipendiom z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Cez hory na Mars s astrobiologičkou Michaelou Musilovou
streda 07.06.2023
Početak 18:00
Vrata 13:00
Vedkyňa a marsonautka Dr. Michaela Musilová hľadá život vo vesmíre a skúma jeho limity tu na Zemi. Vďaka svojmu výskumu sa stala veliteľkou viac ako 30 simulovaných misií na Mesiac a Mars. Jej aktuálny projekt Astro Koruna Zeme ju zavedie na najvyššie hory každého kontinentu vrátane Mount Everestu. Počas projektu skúma život v extrémnych podmienkach a zameria sa aj na vplyv klimatických zmien na životné prostredie. Prostredníctvom týchto náročných expedícií sa slovenská vedkyňa pripravuje na astronautský výber, do ktorého sa o niekoľko rokov plánuje prihlásiť. Po úspešnom absolvovaní všetkých plánovaných výstupov sa Michaela Musilová stane prvou Slovenkou, ktorej sa to podarilo. Kilimandžáro má už za sebou a počas diskusie premietne krátky dokument z tejto výpravy. Svoj životný príbeh opisuje v knihe Žena z Marsu, ktorú vydalo vydavateľstvo Artis Omnis, ktoré od mája sídli v našom Studiu (bývalá galéria Plusmínusnula) a tak bude diskusia s Michaelou Musilovou aj oficiálnym uvítaním Artis Omnis v Novej synagóge.Na prezentáciu a diskusiu platí permanentku na všetky výstavy a sprievodné diskusie, kúpite ju za 11€ na celý rok.Alebo odporúčame celoročnú permanentku spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga - všetky akcie získate za 119eur (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79eur).
Sen o bielom motýľovi - krst básnickej zbierky Zuzany Šeligovej
štvrtok 08.06.2023
Početak 17:30
Vrata 15:30
Knižný debut Zuzany Šeligovej s ilustráciami akademickej maliarky Jitky Bezúrovej-Moškovej čaká na svoj aktívny život v ľuďoch a na splnenie svojej poetickej misie. Viac vám autorka prednesie naživo a k básňam prinesie aj kus zo svojho človečenstva. Hudobný sprievod: Andrea Kotmanová.Zuzana Šeligová žije a tvorí v Tepličke nad Váhom, pôsobí ako psychologička v CPP Žilina a je frekventantkou dlhodobého výcviku v Gestalt psychoterapii. Publikovala poéziu v RTVS, časopisoch Dotyky, Romboid a Ostium, čítala svoju tvorbu na Capalest 2008, v Prahe i na americkom veľvyslanectve v Bratislave. Získala hlavnú cenu v súťaži Wolkrova Polianka 2005, Krídla Ivana Laučíka 2009 a množstvo ďalších slovenských a českých literárnych ocenení. Básnická zbierka Sen o bielom motýľovi je vyvrcholením jej 20-ročnej tvorby a knihu publikuje vydavateľstvo Pars Artem.Milovaný v zimeVo vetre tancujú tvoje vlasy,vzduch je plný zimného mrznutia.Krátke šantenie – tvoj smiechvírivo roztočí vločky, privrieš očia s veľkým plášťom sa najprv oprieš o vzduch,potom pravotočivo klesneš dolu.Vlasy spustíš až na zem,otvárajú citlivé lyko,žiarivé svetlo snehu cezeň preniká.Dotýkam sa ho vrchnou vrstvou prstov,tou, čo oproti svetlu presvitá.I ja mám na prstoch lyko -prúdenie je silné už pri priblížení.
Mäkké hrany / predstavenie komunitného tanca
pondelok 12.06.2023
Početak 17:00
Vrata 15:00
Viacgeneračné pohybové predstavenie Mäkké hrany uvidíte v pondelok 12. a v utorok 13. júna o 17:00. Vytvorili ho tanečnice a tanečníci zo susedného Centra Labyrint, kde už 20 rokov realizujú rôzne pohybové aktivity a umelecké projekty pre širokú komunitu.Píšu o ňom: Je to hravý pohybový experiment, spájajúci tanečníčky, hýbateľov a tvorivých nadšencov rôzneho veku v spoločnom predstavení, ktorého hlavnou myšlienkou je podpora, zdieľanie a (ne)porozumenie v rámci generácií. Názov predstavenia a celého projektu Mäkké hrany odkazuje na prácu s materiálom – kockami a kvádrami, ktoré sme si pre predstavenie vybrali a sú pre nás inšpiráciou a zároveň výzvou pri objavovaní pohybového materiálu a významov. Odkazuje na hranice, tvary a geometriu, ale aj ich pružnosť, mäkkosť, tekutosť.  Účinkujúcimi predstavenia sú deti z našich tanečných dielní vo veku 6 – 14 rokov, ich rodičia, ktorí s nami radi spolupracujú, amatérski tanečníci, ktorí sa zúčastňujú tréningov súčasného tanca, bývalí členovia súboru TDA, ženy z hodín orientálneho tanca a široké spektrum dospelých a seniorov so záujmom o tanec, z našej komunity i mimo nej. Predstavenie tvoríme počas pravidelných hodín v Labyrinte i spoločných víkendových stretnutí a workshopov.Toto predstavenie je aj záverečným koncertom; tak nazývame predstavenia, ktoré s deťmi, a v posledných rokoch i s dospelými, realizujeme na konci školského roka. Je vyvrcholením našej jubilejnej dvadsiatej sezóny (2022/2023) a chceli by sme ním aj osláviť naše pôsobenie v meste. Cieľom nielen tohto projektu, ale aj všetkých našich aktivít je podporiť živú kultúru, stretávanie, stimulovať tvorivosť, medzigeneračnú výmenu a obohatiť tak kultúrno - komunitný život v meste.Sme veľmi radi, že máme možnosť uviesť predstavenie v jedinečnom priestore Novej synagógy v Žiline.Predstavenie vytvorili: Zuzka Burianová & Bashka Jombíková spolu s Ankou Mamojkovou, Elou Pinzíkovou a všetkými účinkujúcimi: Kristínka Lutišan, Sára Žigová/Hudcovič, Alica Žiaková, Monika Krasňanová, Olívia Kyselicová, Arina Yehorova, Jolka Bieliková, Emily Hopkins, Emmka Madarová, Izabelka Čečková, Terezka Chabanová, Barborka Juhásová, Danka Hubočanová, Natálka Hrdá, Terezka Oravcová, Adéla Macháčková, Zuzka Mašeková, Alica Sopčáková, Viktória Hrušková, Veronika Krasňanová, Daniela Tabaková, Simona Tabaková, Agáta Kotrhová, Klárka Zorkovská, Alžbetka Zacharová, Karolína Žuffová, Simonka Gaňová, Marína Janáková, Adelka  Bašteková, Lucka Dulová, Peťa Páchniková, Saška Rolinčinová, Mirko Tóth, Eva Tóthová, Ľubka Zacharová, Aňa Zorkovská, Zuzka Gaňová, Ľubomír Rychnavský, Andrej Opálený, Eva Hrenáková, Mirka Kobrtková, Lenka Baculíková, Bashka Jombíková, Zuzka Burianová a Rodion Sun LionTento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Ďakujeme.
Umenie v tanci / prehliadka scénického tanca
štvrtok 15.06.2023
Početak 17:00
Vrata 15:00
Štvrtok 15. júna o 17:00 a piatok 16. júna o 14:30 a o 16:00 Štvrtý ročník celoštátnej prehliadky scénického tanca detí, mládeže a dospelých, ktorú organizuje Art Studio Z, sa po prvý krát uskutoční v Novej synagóge. Ide o nesúťažnú prehliadku tanečných súborov, prevažne, no nie len zo základných umeleckých škôl z celého Slovenska. Myšlienka hostiť túto prehliadku v Novej synagóge vznikla z potreby zmeniť ich doterajší priestor Domu odborov a poskytnúť malým a mladým tanečníčkam a tanečníkom iný zážitok v špecifickom – monumentálnom a nedivadelnom centrálnom priestore Novej synagógy, ktorému tanec naozaj svedčí. Prehliadka pozostáva z dvoch dní:15. júna bude tzv. Tanečný ateliér – tvorivá časť prehliadky, počas ktorej súbory ráno dostanú tému a počas troch hodín na ňu vytvoria choreografiu.Výstup z tohto ateliéru bude o 17:0016. júna -prehliadka choreografií v dvoch kategóriách:14:30 -  kategória deti16:00 – kategória mládež a dospelíObidve časti prehliadky prebiehajú za účasti tzv. lektorského zboru – doc. Marta Poláková, ArtD., Doc. Mgr. Jiří Lössl, Mgr. art. Miroslava Stašková, ArtD., ktorí sa spolu s pedagogičkami na záver prehliadky stretnú a počas odborného seminára rozoberú nielen jednotlivé choreografie, ale aj možnosti, výzvy a plány pre scénický tanec detí a mládeže na Slovensku. Predpredaj vstupného na prehliadku spustíme čoskoro.
ZA spoluprácu - konferencia o participácii
utorok 20.06.2023
Početak 09:00
Vrata 08:00
Žilinský samosprávny kraj pozýva na konferenciu o spolupráci, participácii a otvorenom spravovaní vecí verejných v našom kraji. Cieľom podujatia je iniciovať a podporiť spoluprácu, komunikáciu a prepájanie rôznorodých aktérov - organizácií, inštitúcií aj jednotlivcov v našom kraji v témach transparentnosti, boja proti suchu a ochrany životného prostredia.Stretnutie je určené zástupcom a zástupkyniam:verejnej správymiest a obcí v Žilinskom krajivzdelávacích inštitúciímimovládnych organizáciíiniciatív a občianskych združeníakademického sektorafiremného sektora, sociálnych podnikovlokálnych cirkevných organizáciímiestnych a regionálnych spolkov, organizácií, agentúr alebo aktívnych skupínvoleným zástupcom a zástupkyniamzáujemcom o otvorené vládnutie a dobre spravovanú spoločnosťaktívnym jednotlivcomNa stretnutí sa dozviete:ako Žilinský samosprávny kraj podporuje spoluprácu a participáciuakými témami sa zaoberá Pracovisko participácie ŽSKo rôznych nástrojoch podporyo záväzkoch kraja v Iniciatíve pre otvorené vládnutiepráci kraja smerom k zvyšovaniu environmentálneho povedomia či prevenciu voči suchuRegistrovať sa na môžetu tu > Registrácia na konferenciu Žilinského samosprávneho kraja o participácii (google.com)
Ferienčíková, Júdová, Timpau: INBETWEEN / predstavenie súčasného tanca
štvrtok 22.06.2023
Početak 19:00
Vrata 17:00
„Sme prepojení viac ako kedykoľvek predtým, meníme sa na masu, ktorá sa snaží nájsť rovnováhu. Ťaháme a tlačíme.“INBETWEEN je predstavenie, ktoré skúma skupinové napätie v meniacom sa prostredí oživovanom neustálou prepojenosťou a okamžitými reakciami. Priestor uprostred týchto napätí sa stáva kolektívnou masou, ktorú treba neustále premapovať.Koncept: Soňa Ferienčíková, Mária Júdová, Alexandra TimpauChoreografia: Soňa Ferienčíková v spolupráci s Mária JúdováScéna: Alexandra TimpauZvuk: Milan Slama, Alexandra TimpauSvetelný dizajn: Ints PlavnieksPerformeri a spolutvorcovia: Lukáš Bobalík, Daniel Raček, Zdenka Brungot Svíteková, Jaro ViňarskýProdukcia: Zuzana Frištíková, BOD.Y o.z.Koprodukcia: ME-SA, spolek, Tabačka Kulturfabrik, Tanec Praha / PONECTento projekt  z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a Ministerstvo kultury ČRPoďakovanie: Jazmína Piktorová, Markéta Jandová, PLAST- Soňa Kúdelová, Renáta Jurčová, Zoë Schreckenberg
Na vlastné oči – program pre materské, základné a stredné školy (03. 04. 2023 - 23.06.2023)
piatok 23.06.2023
Početak 17:00
Vrata 15:00
Na Vlastné oči je ponuka výtvarných vzdelávacích programov realizovaných výtvarníkmi. Učiteľov a žiakov všetkých druhov škôl pozývame objavovať výstavu a priestor Novej synagógy, osobne spoznať súčasné umenie a architektúru, zažiť nové spôsoby vnímania a uvažovania, a tiež si vyskúšať nové postupy práce, ktoré môžu využiť a rozšíriť vo svojich triedach.Objednať sa môžete u Kataríny Škamlovej e-mailom na katarina@novasynagoga.sk alebo telefonicky na čísle 0915 371 542. Tešíme sa na vašu návštevu!Čo u nás nájdete?Budovu neologickej synagógy od architekta Petra Behrensa, ktorá je považovaná za jednu z najpozoruhodnejších pamiatok modernej medzivojnovej architektúry s celoeurópskym významom.Praktické*Odporúčaný počet žiakov v jednej skupine je 25.*Poplatok za vzdelávací program v Novej synagóge je symbolické 2,00 € na žiaka, vďaka čomu pokryjeme aspoň materiálne náklady, inak ďakujeme za podporu Fondu na podporu umenia.*Radi u nás privítame aj deti so špeciálnymi potrebami, ale chceme byť o tom dopredu informovaní.-------------------------------------------------------------Programy:Generácie v tieni elektrární - videoinštalácia Lynne Siefert/ USA03/04/2023 - 05/04/20233 - 18 rokov, 60 - 90 minútProgram vašej návštevy, ako aj podobu kreatívneho zadania výrazne prispôsobujeme veku detí.Dočasná výstava “Generácie” je vizuálne dielo na pomedzí filmu a pohyblivých obrazov. Film sa skladá zo scén uhoľných elektrární a ich bezprostredného okolia, zachytáva ľudí vykonávajúcich bežné každodenné aktivity, zatiaľ čo žijú v tieni obrovských elektrární. Film je inšpirovaný maľbou Georgea Innessa z roku 1856 “The Lackawanna Valley”, ktorá ilustruje scénu na začiatku americkej priemyselnej revolúcie.Počas pozerania filmu sa budeme rozprávať na akútnu a veľmi aktuálnu tému environmentálnej krízy a kreatívne tvoriť. Precvičovanie priestoru20/04/2023 - 23/06/2023 3 - 18 rokov, 60 - 90 minútObjavte priestory Novej synagógy a jej možnosti zase trochu inak. Užite si prázdnu a čistú architektúru, ale aj množstvo rôznych aktivít, ktoré sa do nej zmestí. Za dobrého počasia bude možnosť tvoriť aj v exteriéri. Keďže je to precvičovanie priestoru a budú v hlavných priestoroch prebiehať rôzne aktivity (tanečné predstavenia, divadlá, koncerty…) treba počítať, že hlavný priestor sa bude obmieňať a niekedy budeme tvoriť so školami v priestoroch kaviarni.Okruh tém pre školy: *Enviromentálna kríza*Architektúra *Spoločnosť a vojna*Autoportrét *Nekonečno*Priestor a pohyb Alebo po dohode s pedagógom/ pedagogičkou prispôsobíme tému priamo pre danú triedu a ich potreby.Viac info o programe Na vlastné očiV Novej synagóge hostíme rôzne formy súčasného umenia, myslenia, učenia sa, komunitných stretnutí a osláv. Chceme, aby bol tento priestor živý a otvorený, aby umenie, ktoré si v ňom nachádza miesto bolo vnímané. Na Vlastné oči je ponuka výtvarných vzdelávacích programov realizovaných výtvarníkmi. Po Lucii Gašparovičovej a Simone Gottierovej vedie workshopy od septembra 2022 umelkyňa Katarína Škamlová(portfolio). Študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vo vlastnej tvorbe vo vizuálnom umení sa zameriava prevažne na autorské kníhy, ako členka OZ Falošný pohyb zase na nekonvenčnú, experimentálnu hudbu a soundart, na rôzne prejavy pohybového divadla a performatívneho umenia.Pozývame vás – učiteľov a žiakov všetkých druhov škôl, aby ste prišli objavovať umenie do Novej synagógy. Tento program je častokrát úplne prvým kontaktom detí s galériou. Spolu s nimi sa rozprávame nielen o histórii Novej synagógy, ale približujeme im aj podoby súčasného umenia. Ponúkame im stratégie a nástroje ako ho môžu čítať, aj keď sa v budúcnosti ocitnú v galérii samy. Chceme ich zaujať a vytvoriť miesto, kam sa budú chcieť vracať. Myslíme si, že je dôležité hneď v mladom veku búrať odstup od umenia a vytvoriť pre deti také podmienky, v ktorých bude galéria zrazu ich priestorom, kde ovládajú jej pravidlá aj možnosti,  v pravej chvíli si zakričia, rozbehnú sa alebo sa umenia dotknú a neboja sa pýtať – nás a hlavne seba. Dôležitou súčasťou programov sú otvorené kreatívne úlohy. Deti tvoria vždy priamo vo výstavnom priestore v bezprostrednej blízkosti umeleckých diel. Tieto zadania sú možnosťou, aby zažili samy seba v zázračnom tvorivom procese, v ktorom vzniká niečo nové, čo tu ešte nebolo. Môžu tak nanovo objavovať seba, svet  a veci v ňom cez vlastné dlane. V programoch pre materské školy a prvý stupeň základných škôl sa zameriavame na cielený rozvoj procesov ako vnímanie, emócie, predstavy, fantázia, jazyk, jemná motorika, abstraktné myslenie. Deti sa zoznámia s výstavou a architektúrou na vlastné oči, uši, pocity, ale aj ruky. V jednotlivých programoch si vyskúšajú rôzne výtvarné techniky priamo súvisiace s tým, kde sa nachádzajú, čo vidia, počujú a cítia. Výsledkom je nová skúsenosť, zručnosť a hlavne zážitok. V programoch pre druhý stupeň základných škôl a pre stredné školy sa zameriavame na prepojenie umenia s aktuálnymi témami, ktoré študenti riešia v škole, ale aj v bežnom živote. Vytvárame priestor pre otvorený rozhovor a samostatné kritické myslenie študentov. Chceme ich vtiahnuť do deja, naštartovať ich zvedavosť, počuť ich otázky, nápady, názory a budovať v nich chuť vracať sa k umeniu a do galérií.Programy pre školy Na vlastné oči z verejných zdrojov podporuje Fond na podporu umenia. Digitálne zručnosti detí nám pomáha rozvíjať Nadácia Orange. Ďakujeme!