Výstava je otvorená každý deň okrem pondelka od 13.00 do 19.00. Potrvá do 16. marca 2025, doplní ju aj sprievodný program:
nedeľa 16. 3. 2025, 17.00 – záverečná diskusia antropológa Juraja Buzalku (Postsedliaci), kurátora Tomáša Pospiszyla a autora výstavy, o zemiakové placky sa postará Sveťova mama + ako bonus pokrstíme LP Svetových / Sveťových beatov, ktorú nasamploval Bene
Na našom Flickri nájdete fotografie:
ZBER
Tristošesťdesiatpäť denníkových kresieb a niekoľko ton zemiakov – fyzicky presvedčivá metafora umeleckej úrody, ktorou sme uazatvorili rok 2024 (a vydrží nám uskladnená do jari roku 2025).
Výstava podáva rekapituláciu základných tém, ktoré sa v tvorbe Svätopluka Mikytu v poslednom štvrťstoročí objavujú. Súčasťou jeho každodennej tvorivej praxe je kresba. Kresby vznikajú najčastejšie na formát A4, nezriedka v improvizovaných podmienkach a spravidla spontánne „na jeden záťah“.
Kresliarsky denník od roku 1997 až do roku 2024 dnes tvorí niekoľko tisíc kresieb, väčšinou datovaných a opatrených názvami. “Viac ako zmena ho formujú opakujúce sa fenomény: klíma, vegetačné obdobie, rytmus akademického roka, ako nelineárny celok, začiatok ani koniec, ale prepojené kontinuum, konečne a zároveň nekonečno,” píše kurátor výstavy Tomáš Pospiszyl a pokračuje k druhej časti retrospektívnej výstavy: “Zemiaky sú pre Mikytu jedným zo symbolov rodného Slovenska, metaforou genetického kódu domoviny. Terén zeme zemiakov je premenlivý, živý aj mŕtvy. Prebiehajú v ňom procesy rastu a hniloby, vzájomne sa prelínajú, sú na sebe závislé. Ak sa v inštalácii kresebného denníka Svätopluk Mikyta v prenesenom zmysle správa ako sedliak, obzerajúci sa späť, čo sa mu v ktorom mesiaci urodilo, v hlavnom priestore Synagógy už priamo pracuje s poľnohospodárskym materiálom.”
Svätopluk Mikyta (*1973, Čadca) je grafik, kresliar a konceptuálny umelec, absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Dva roky študoval na Akadémii der Bildenden Künste v Stuttgarte, v rokoch 2001-2002 získal ročné štipendium DAAD v Berlíne. V roku 2008 sa stal laureátom Ceny Oskára Čepana. Spolu so Zuzanou Bodnárovou založil medzinárodné kultúrne a rezidenčné centrum BANSKÁ ST A NICA v Banskej Štiavnici. Učí na FaVU v Brne, kde vedie Ateliér kresby a grafiky. “Svoje výstavy si často koncipuje sám, majú väčšinou podobu premysleného významotvorného celku. Doterajšie reflexie jeho tvorby zdôrazňujú dva aspekty: kozmopolitný rozmer jeho kariéry a súčasne záujem o slovenskú identitu. Tieto polohy nie sú rozporuplné, ale sú základom jeho tvorivej dynamiky, podobne ako vzťah vyhranenej umeleckej subjektivity a záujmu o okolitý svet,” píše o ňom kurátor výstavy Tomáš Pospiszyl.
mikyta.com
instagram.com/mikyta.svatopluk
Svätopluk Mikyta: ZBER
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Nová synagóga je otvorená každý deň okrem pondelka od 13.00 do 19.00 a počas večerných akcií, rovnako aj kaviareň.
Spojené kultúrne centrá Nová synagóga a Stanica Žilina-Záriečie prevádzkuje:
Truc sphérique, o.z.
Závodská cesta 3/2844, Žilina 010 01
+421911862111
info@novasynagoga.sk