Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Festival Konvergencie má 25 rokov a bude aj v Žiline (4. - 5. 10. 2024)

Dátum

piatok 04.10.2024

Čas

18:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Jedno z najvýznamnejších kultúrnych podujatí na Slovensku – medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie oslavuje tento rok 25. výročie svojho založenia. Od 12. septembra do 8. októbra ponúkne v Bratislave, v Žiline a v Banskej Bystrici inšpirujúce stretnutia s hudbou v príjemnej atmosfére ľudskej blízkosti. 

 

„Konvergencie vznikli ako túžba po vytvorení priestoru pre hudbu a priateľov, v ktorom sú prítomné sloboda, dôvera a radosť,“ hovorí umelecký riaditeľ a zakladateľ festivalu, violončelista Jozef Lupták. 

V roku 2012 Juraj Kušnierik o Konvergenciách napísal: „Hudba prichádza do našej skepsy (ne)poznania, a tak trochu ukazuje cestu. Odkazuje nás k tomu, čo je nad nami a v nás.“ Veríme, že aj 25. ročník Konvergencií prinesie hudbu, slobodu a radosť, ktoré stáli pri zrode tohto festivalu. 

 

Konvergencie – program v Žiline

V Žiline budeme hostiť za dva dni festivalu päť koncertov v Novej synagóge a tešíme sa na ne veľmi.

 

piatok 4. 10. 2024 

Krotenie čertov a nachádzanie krásy 
(doobedný koncert pre školy)
Jozef Lupták – violončelo
Ivan Šiller – klavír

 

Osvaldo Golijov (1960): Dreams and Prayers Isaac the Blind 
Branislav Dugovič – klarinet
Peter Biely, Daniel Rumler – husle
Peter Zwiebel – viola
Jozef Lupták – violončelo

+

Building Bridges: SPEV
Nils Økland (NO) – hardanger fiddle
Jozef Lupták – violončelo
Boris Lenko – bandoneon
Branislav Dugovič – klarinet
Róbert Ragan – kontrabas
Gabriela Kováčiková – spev
Asne Valland Nordli (NO) – spev
Kristína Kandriková – projekcia

 

sobota 5. 10. 2024

Ernő Dohnányi (1877 – 1960): Serenáda C dur pre sláčikové trio op. 10
Daniel Rumler – husle
Martin Ruman – viola
Jozef Lupták-  violončelo

Johannes Brahms (1833 – 1897): Sláčikové sexteto č. 1 B dur, op. 18
Peter Biely, Daniel Rumler – husle
Martin Rumen, Peter Zwiebel – viola
Jozef Lupták, Andrej Gal alebo Katarína Zajacová – violončelo

+

Hans Zimmer (1957): Interstellar

Jozef Lupták – violončelo

Boris Lenko – akordeón, bandoneón

Jordana Palovičová – klávesy

Ján Šicko – projekcia

 

Viac info a vstupenky (čoskoro)

www.konvergencie.sk

www.konvergencie.sk/continuo

www.konvergencie.sk/spev

 

– – –

Konvergencie na Pohode

Konvergenčnú atmosféru môžete zažiť už v lete. V piatok 12. júla zaznie na festivale Pohoda koncertná premiéra albumu Spev slovensko-nórskeho projektu Building Bridges, v ktorom sa stretli slovenskí hudobníci Jozef Lupták (violončelo), Boris Lenko (akordeón), Branislav Dugovič (klarinet), Róbert Ragan (kontrabas), Gabriela Kováčiková (spev) s hráčom na hardangerských husliach Nilsom Øklandom a uznávanou nórskou speváčkou Åsne Valland Nordli. Nahrávka je inšpirujúcim stretom rôznych žánrov, temperamentov a vplyvov severskej i domácej ľudovej tvorby. Vznikala pod producentským vedením Daniela Salontaya (Longital, Slnko Records) v spolupráci s popredným nórskym zvukovým majstrom Audun Strypeom. 

p.s. Pokiaľ sa nechystáte na festival Pohoda, môžete prísť na verejnú generálku koncertu 11. júla do Empíroveho divadla v Hlohovci, kde nahrávka albumu Spev vznikla. Vstup na koncert je voľný. 

 

– – –

Konvergencie – hlavný program v Bratislave

Úvodným podujatím Konvergencií 2024 bude Bratislavská noc komornej hudby v Klariskách, počas ktorej tradične zaznie niekoľko koncertov v priebehu jedného večera. „Festival začne na mieste, s ktorým sú späté jeho začiatky,“ vysvetľuje Jozef Lupták voľbu priestoru. Konvergencie počas viac než dvoch dekád existencie spoluvytvárali kultúrnu identitu hlavného mesta, o. i. aj uvádzaním hudby autorov spätých s Bratislavou. V programe Bratislavskej noci komornej hudby tak nemôžu chýbať mená osobností ako Vladimír Godár, Peter Zagar, Marián Varga alebo Ernő Dohnányi. Pri interpretácii ich diel sa stretnú umelci, ktorí boli pri zrode festivalu (Jozef Lupták, Nora Skuta, Ronald Šebesta) s hudobníkmi, ktorí sa stali jeho súčasťou v nasledujúcich dekádach (Igor Karško, Martin Ruman, Daniel Rumler). Klavírny part Sexteta, op. 37 od bratislavského rodáka, skladateľa, dirigenta a klavírneho virtuóza Ernő Dohnányiho uvedie popredný slovenský klavirista Miki Skuta. Operný spevák a výnimočný interpret piesňovej literatúry Peter Mikuláš sa spolu s Jozefom Luptákom predstaví v Godárovej skladbe Bikít Gilgameš. Jej zaradenie do programu nie je náhodné, v rovnakom obsadení mala v Klariskách v roku 2003 premiéru. Skladbám pre violončelo budú patriť koncerty zoskupení Visegrad Cello Quartet a Cello Colosseum. Večer vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave spojí umelcov z krajín V4, ktorí uvedú diela Ľubice Čekovskej, Kryštofa Mařatku, Miklósa Kocsára, Krzysztofa Pendereckého i skladby Villu-Lobosa, Ščedrina, Pärta, Bacha a Beethovena.

Tak ako v minulosti Konvergencie zaujali Stravinského Príbehom vojaka s Robertom Rothom, uviedli slovenskú premiéru Harlekýna od Karlheinza Stockhausena či priniesli do Bratislavy komplety sláčikových kvartet Šostakoviča a Bartóka, výnimočné projekty nebudú chýbať ani tentokrát. Patrí medzi ne vystúpenie vynikajúcej českej mezzosopranistky Belly Adamovej. Víťazka prestížnych speváckych súťaží, ktorú britský časopis BBC Music Magazine označil za „rising star“, sa v Bratislave predstaví so Škampovým kvartetom v Schubertovom piesňovom cykle Zimná cesta. Pri tejto príležitosti Konvergencie iniciovali prvý kompletný preklad básnickej zbierky Wilhelma Müllera, ktorú Schubert zhudobnil. Pripravuje ho prekladateľ, germanista a básnik Ladislav Šimon. 

Spojením hudby a poézie bude aj exkluzívna slovenská premiéra skladby súčasného rakúskeho skladateľa HK Grubera Frankenstein!! pod taktovkou Mariána Lejavu. „Dielo na texty Hansa Carla Artmanna spája poéziu, šansón, kabaret a súčasnú hudbu do pôsobivého celku – hravého i provokujúceho, jedným slovom konvergenčného,“ vysvetľuje zaradenie Gruberovej skladby do programu 25. ročníka Konvergencií dramaturg festivalu Andrej Šuba. V úlohe šansoniérky sa predstaví nezameniteľná Iva Bittová. Premiéry budú aj súčasťou projektu RE-imagined s hudbou Mariána Vargu. Okrem nových úprav jeho piesní, ktoré uvedú Sisa Fehér (spev), Vladislav Šarišský (klávesy), Oskar Török (trúbka) a Jozef Lupták (violončelo), zaznie na Konvergenciách aj päť nových skladieb inšpirovaných Vargovou hudbou od Petra Zagara, Vladislava Šarišského i nastupujúcej skladateľskej generácie: Richarda Grimma, Pavla Béreša a Martina Štefánika. „Marián Varga patril umelecky i ľudsky k najdôležitejším osobnostiam formujúcim identitu Konvergencií,“ hovorí Jozef Lupták o legendárnom hudobníkovi, ktorého tvorba inšpirovala názov festivalu. 

„Divadlo Štúdio tanca aj festival Konvergencie oslavujú 25 rokov tvorivej slobody. Freedom Dance je naším spoločným vyjadrením, odkazom spoločnosti momentálne trpiacej strachom a utiekajúcej sa k autokracii založenej na politickom divadle. Freedom Dance je hľadaním pravdy v dobe, keď sú pozitívne hodnoty spochybňované,“ hovorí Jozef Lupták o spojení improvizovanej hudby a tanca, ktoré doplní predstavenie Zlaté dno choreografa Martina Kilvádyho v Sýpke v Jarovciach. Miesto „na periférii“ je pripomenutím Design Factory, industriálneho priestoru v areáli bývalej Cvernovky, ktorý bol dlhé roky neodmysliteľnou súčasťou genia loci Konvergencií. Spoločný projekt je tiež dôkazom toho, že Konvergencie aj po rokoch ostávajú festivalom s názorom. Jeho tvorcovia veria, že umenie má nezastupiteľnú úlohu pri formovaní ľudského spoločenstva. V tomto duchu sa budú niesť aj myšlienky Romana Bergera a Ilju Zeljenku počas tradičného čítania o hudbe s Robertom Rothom. Texty silnej skladateľskej generácie 60. rokov, v živote i tvorbe poznačenej rokmi normalizácie, pripravil dramaturg festivalu Andrej Šuba. „Po dvadsiatich piatich rokoch som rád, že hodnoty, ktoré priniesli Konvergencie, inšpirovali nové projekty, stále priťahujú hudobníkov i nadšených poslucháčov. Umelci zo zahraničia každoročne žasnú, že máme aj početné publikum mladých ľudí. Mám z toho veľkú radosť,“ uzatvára predstavovanie aktuálneho ročníka festivalu Jozef Lupták. 

 

– – –

Konvergencie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Hlavní partneri: Západoslovenská energetika, a.s., Nadácia Slovenskej sporiteľne, Hlavné mesto SR Bratislava

Za podporu ďakujeme aj partnerom: SOZA, BKIS, Slovenská národná galéria, Galéria mesta Bratislavy, Nová synagóga Žilina, Divadlo Štúdio tanca, Design Factory – Sýpka Jarovce, České centrum, VŠMU, Konzervatórium Bratislava a ďalší.