Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Yuri Korec & Co.: PRÍBEH / premiéra tanečného predstavenia

Dátum

piatok 21.06.2024

Čas

19:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Inšpirovaní sci-fi poetikou, v ktorej sa ľudské telo často ocitá v nezvyčajných, až nehostinných podmienkach a čelí prekvapivým výzvam. Choreograf Juraj Korec s tvorivým tímom vytvárajú pre päť tanečných tiel špecifickú hraciu plochu. 

Neplatia v nej časopriestorové súradnice, chýba horizont, zdanlivo teda neexistuje ani minulosť ani pokrok. Pohyb je možný, no iba späť. 

 

Kam sa dá ísť, ak možno len cúvať? Kto je táto pätica, prečo a ako sa tam ocitli? Kam sa chcú dostať? Každý zvlášť a napokon aj spoločne. V akej chvíli sa ich príbeh zastavil a čomu vlastne čelia cez slučku neúprosného opakovania?

 

Výrazovosť tela je skrotená, hutná a neúprosná. Príbeh musíme hľadať medzi riadkami pohybov a zastavení, v jemných odtieňoch, fragmentoch. Niektoré jeho časti sa zdajú dôležité, iné sú pominuteľné a zameniteľné s množstvom iných, rovnako ako tisíce mikropríbehov, ktoré sa nám do tiel dennodenne zapisujú.

 

Medzinárodný koprodukčný tanečný projekt Príbeh prináša zamyslenie sa nad spôsobom rozprávať telom príbehy, využívajúc radikálnu stratégiu, ktorá diváka oberá o možnosť poznať identitu tiel a tak lúštiť motivácie činov. 

 

Je súčasťou širšieho a dlhodobého záujmu Juraja Koreca o performativitu tela v rámci súčasného tanca a vizuálnych médií a nadväzuje na interdisciplinárny výskumný projekt Vystaviť sa telu. Samotné javiskové dielo začalo svoj príbeh rezidenciou v rámci festivalu Kiosk 2023 a vyvrcholí rezidenciou a premiérou v centrálnom priestore Novej synagógy v júni 2024. 

 

Koncept a choreografia: Juraj Korec

Choreografia a performancia: Alexandra Mireková, 

Eli Hooker, Eva Priečková, Jakob Jautz, Silvia Sviteková 

Dramaturgia: Maja Hriešik

Scénografia: Jakub Kopec

Zvukový dizajn: Matúš Bolka

Produkcia a koncepcia: Martin Krištof, Skrzprst

Koprodukcia: CieLAROQUE / Helene Weinzierl

 

Umelecké rezidencie: tanz_house Salzburg 5.-15. januára2024

Divadlo Štúdio tanca Banská Bystrica 16.-24. mája 2024

Nová synagóga Žilina: 16. – 21. júna 2024

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Culture Moves Europe

 

Partneri: Nová synagóga, Tanz_house SalzburgPlast – Platforma pre súčasný tanecTelocvičňa – Rezidenčné centrum pre tanecDivadlo Štúdio tanca, cieLaroque / Helene Weinzierl