Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Tomáš Forró: Spev sirén. Putovanie do srdca ukrajinskej vojny

Dátum

pondelok 27.05.2024

Čas

17:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

“Na začiatku vojny som vždy prichádzal do Ukrajiny so strachom, ale aj s netrpezlivým napätím a zvedavosťou. Clivota za domovom prichádzala až po mesiaci­-dvoch pobytu. Teraz, po roku ciest, mi tu stačí zotrvať sotva týždeň a mám dosť. Túžim sa vrátiť. Takýto pokojný chladný večer by som radšej strávil na mierovom vidieku. Uprostred malebných lesných ciest, kde je pokoj a bezpečný život.”

 

Tomáš Forró pracuje na celej šírke frontovej línie, v bombardovaných mestách, medzi vojakmi v zákopoch i hladujúcimi civilmi odkázanými na humanitárnu pomoc. Z novinára sa postupne zmenil na humanitárneho dobrovoľníka a neskôr – na priameho účastníka bojových operácií. Jeho nová reportážna kniha, Spev sirén, je bolestivo úprimnou sondou do sveta za našimi východnými hranicami. Prináša doteraz neznáme udalosti a informácie, ktoré ukazujú príbeh ukrajinskej vojny z úplne novej perspektívy – bez servítky, bez pátosu a mýtov, ktorými je opradená. Pozývame vás na uvedenie knihy a diskusiu s reportérom Tomášom Forróom, s ktorým sa vydáme na monumentálnu cestu do srdca ukrajinského konfliktu.

Tomáš Forró je nezávislý reportér, ktorý sa zaoberá konfliktmi a krízovými oblasťami na celom svete. Ako reportér pôsobil v Poľsku, v Latinskej Amerike aj na ukrajinskom Donbase. Jeho séria reportáží z Latinskej Ameriky získala tri novinárske ceny. Kniha Donbas – Svadobný apartmán v hoteli Vojna, ktorá zachytáva dramatické životy aktérov na oboch stranách frontovej línie, vyšla v niekoľkých prekladoch aj dotlačiach a bola nominovaná na Cenu Nadácie Tatra banky za umenie. Forró vo svojich textoch ukazuje, že osudy zdanlivo periférnych regiónov na druhom konci planéty prinášajú dôležitý odkaz aj nám.

 

Diskusia je súčasťou festivalu Absynt naživo, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Moderovať bude Milan Ftorek a autorom fotografie je Maňo Štrauch.