Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Nezlomní - príbehy obyvateľov a obrancov Ukrajiny s reportérmi Janou Čavojskou a Marcelom Rebrom

Dátum

štvrtok 04.04.2024

Čas

17:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Spoznajtie ľudí, ktorí sa odhodlane bránia ruskej agresii. Spoznajte realitu frontovej línie na fotografiách a v príbehoch, ktoré zaznamenávajú slovenskí reportéri, ktorí na Ukrajinu cestujú od začiatku invázie pravidelne.

 

Jana Čavojská a Marcel Rebro sa okrem reportáží a fotografií sa snažia ľuďom na Ukrajine aspoň trochu pomôcť. Robia zbierky na turnikety a ďalšiu taktickú medicínu, prieskumné drony a ďalšie potrebné veci pre obrancov, podporili dobrovoľníkov, ktorí vyrábajú maskovacie siete, financujú terapeutické pobyty pre manželky a deti zabitých vojakov. V apríli príde 46 takýchto detí do tábora na Slovensku. Celé vaše vstupné poputuje im.

 

Jana Čavojská

Reportérka a fotografka, autorka dvoch reportážnych kníh: Dunaj – Rieka príbehov a Humans: 30 tvárí lepšieho Slovenska, spoluautorka dokumentárneho filmu danubeStory o rieke Dunaj. Vo svojich reportážach sa venuje hlavne príbehom ľudí v komplikovaných životných situáciách, téme migrácie a utečencov. Precestovala za nimi 80 krajín vrátane Južného Sudánu, Haiti, Rwandy, Venezuely, Iraku či Sýrie. 

 

Marcel Rebro

Fotograf, bloger a fundraiser. Dlhodobo dokumentoval život kočovných pastierov sobov – Nencov – na severe Ruska a vydal o nich knihu Nenci – s fotoaparátom za ruskými Eskimákmi. Do Ukrajiny vyrazil prvýkrát v marci 2023. Hneď pri svojej prvej návšteve vojnou sužovanej krajiny pochopil, že dokumentovať a fotiť nestačí. Spolu s Janou začali organizovať zbierky na pomoc.

 

Linky na ich aktuálne zbierky na Doniu:

https://www.donio.sk/sedem-dni-bez-vojny

https://www.donio.sk/turnikety-pre-vojakov

https://www.donio.sk/sana-rozvaza-dobro

https://www.donio.sk/anti-dronove-hummre

https://www.donio.sk/darceky-pre-putina