Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Skladanie mamutieho príbehu (DOSLOVA) – happening vo výstave (13. – 14. 4. )

Dátum

sobota 13.04.2024

Čas

10:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Výstava MA-MUTTER. Skladanie mamutieho príbehu sa skladá postupne. Do finálnej podoby autorovi Martinovi Špircovi chýba posledný kúsok – veľký origami mamut, ktorý vyrastie priamo v Novej synagóge. 

Samotný autor počas víkendu zaplní priestor plátnom, žehličkami, voskom, akciou, vôňou, a nakoniec snáď aj celkom novým niekoľkometrovým mamutom, ktorého vytvorí vlastnou autorskou technikou. 

Mamutia skladačka sa však nepostaví sama. Tak, ako ani praveký človek nedokázal uloviť mamuta sám, aj Martin bude pri jeho stavbe potrebovať pomoc. Staňte sa súčasťou happeningu v Novej synagóge a pomôžte autorovi s dokončením jeho mamutieho príbehu. Akcie skladania mamuta je možné zúčastniť sa ako diváci, alebo sa aktívne zapojiť do spoločnej tvorby.

 

 „Martin experimentuje s materiálmi a kombinuje médiá. Začal sa zaoberať technikou skladania origami a v kombinácii s pretrvávajúcou fascináciou pravekom, dospel najprv k potrebe realizácie malého papierového ľahučkého mamuta a následne k jeho textilnej zväčšenine – resp. reálnej veľkosti. Vytvoril si na to autorskú techniku, v rámci ktorej na plátno (pôvodne určené na maľbu) nanáša vosk a ten potom zažehľuje, čím mení jeho pevnosť, vďaka čomu plátno samo udrží sklady a je schopné vytvárať jednak osobitú abstraktnú maľbu a zároveň 3D objekty. Popritom vzniká aj špecifická vôňa.“

z kurátorského textu Zuzany Janečkovej

 

V prípade, že so skladaním mamuta chcete pomôcť, prihláste sa na email masiarova.martinka@gmail.sk, dozviete sa podrobnejšie informácie.