Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

JEDLÁ LESNÁ ZÁHRADA, 3-denný kurz permakultúrneho dizajnu

Dátum

piatok 17.05.2024

Čas

10:00

Miesto

Stanica Žilina-Záriečie

Tento predĺžený víkend je pre všetkých, ktorí chcú pochopiť súvislosti potrebné pri zakladaní novej záhrady alebo pri úprave už existujúcej záhrady, aby bola trvale udržateľná. 

Pozrieme sa ako funguje ZÁHRADA a ako funguje LES, a spoznáme charakteristické znaky „jedlej lesnej záhrady“ alebo inak „ jedlého lesa“. Jedlá lesná záhrada kombinuje výhody trvalého ekosystému lesa a očakáva úrodnosť obhospodarovanej záhrady.


Exkurzia: V rámci programu sa pozrieme na fungujúci jedlú lesnú záhradu v Tepličke nad Váhom a novú výsadbu v mestskom prostredí v Žiline.


Prax/ teória : proces permakultúrneho designu – plánovanie, založenie a údržba takejto záhrady má svoje špecifiká a my si ich osvojíme. Preberieme jednotlivé „etáže“ v jedlej lesnej záhrade a najvhodnejšie rastliny.


Prax vonku: poznávanie práve rašiacich rastlín – pestovaných aj divokých (ich použitie v kuchyni a lekárničke; poznáme latinské a české/slovenské názvy rastlín); pozorovanie krajiny a konkrétneho pozemku, návrh a možno aj vysadenie časti jedlého lesa, očkovanie jedlých húb.

Počas kurzu si budete môcť poprezerať knižnicu doporučenej literatúry, v ponuke budú tiež publikácie, ktoré vydáva Permakultura CS, a tiež osivo pre vaše výsevy – v cene kurzu je 5 balíčkov semien pre každého.

So sebou si vezmite: pohodlné pracovné oblečenie, prezuvky, zápisník na poznámky, hocičo čo by ste radi zdieľali s ostatnými účastníkmi, knihy, osivo, plánik vašej záhrady a dobrú náladu.


Cena: 165 eur 

Miesto konania: kultúrne centrum Stanica Žilina – Záriečie


Dátum konania a rozvrh: 
Trvanie: 17. – 19. mája 2024,
piatok 10h – 18h, sobota 9h – 19h, nedeľa 9h – 15h, 
súčasťou rozvrhu je exkuriza do ukážkovej prírodnej záhrady v Tepličke nad Váhom pri Žiline aj premietanie dokumentu PŘÍBĚHY LESNÍCH ZAHRAD.


Lektori: 
Katka Horáčková, www.permajoga.cz, permakulturná aktivistka, záhradníčka, bylinkárka, lektorka. Založila niekoľko verejných a súkromných jedlých lesných záhrad a tejto téme se dlhodobo venuje, publikuje, prednáša. Venuje sa semenačeniu a ajurvédskej medecíne, a najradšej varí z toho, čo rastie samo.

Janka Konáriková, permakultúrna dizajnérka, lektorka, poradkyňa projektu Prírodná záhrada, krajinárka. V Žiline a jej okolí sa venuje zvyšovaniu povedomia o ekológii a environmentalistike, permakultúre a prírodných záhradách. Pomáhá pri zakladaní a tvorbe permakultúrnych projektov.

Spoluorganizátori: PERMAKULTURA (CS), PERMAKULTURA.SK

 

Stravovanie dohodneme spoločne s prihlásenými účastníkmi, a bude čo najviac lokálne.

Ubytovanie si účastníci zabezpečujú sami, prihláseným môžeme poradiť.

 

Prihlasovací formulár: 
Prosím vyplnte aj tento prihlasovací formulár

Kontakt: v prípade otázok kontaktujte lektorku Janku Konárikovú – ja.konarikova (zavináč) gmail.com, 0911 533 104