Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Legenda o nelietajúcom Cypriánovi pokračuje - veľkonočný benefičný koncert pre organ

Dátum

streda 13.03.2024

Čas

18:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

V poradí druhý koncert pre mobilný organ menom Cyprián Kuhn, ktorý Marta Gáborová zachraňuje a spolu s majstrom organárom Petrom Franzenom opravuje, aby slúžil koncertnému životu. Nelietajúci Cyprián už dostáva krídla a “zvládne, čo mu hudobne naložíme”.

 

Koncert v pôstnom období venujeme oslávencovi J. S. Bachovi (narodil sa v marci 1685) a jeho európskym súputníkom. Koncept dramaturgie vznikol v spolupráci s Konzervatóriom v Žiline, odkiaľ sa nám predstavia študenti a pedagógovia: 

  • Miroslav Hanáček – priečna flauta
  • Miroslav Baloga – viola
  • Marta Gáborová – organ
  • Ivana Kavecká, Eva Kubalová – soprán
  • sláčikový orchester Konzervatória

 

Zaznejú diela J. S. Bacha, G. Ph. Telemanna, A. Aschnera, J. Pachelbela, G. F. Händla a iných.

 

Vstupné venujeme na pokračovanie opráv organu. Zabudnutý prenosný organ značky Kuhn pochádza zo Slovenskej filharmónie. Vyrobený bol v 60-70tych rokoch minulého storočia v krajine NDR (Východné Nemecko). Pôvodne bol pre súbor Bohdana Warchala, ale od roku 1991 nevyužíval a po čase dostal nálepku – vyradený. Marte Gáborovej sa ho podarilo získať darom pre umeleckú školu v Žiline a odvtedy ho parkujeme v Synagóge, kam za ním chodí opravár Peter Franzen a postupne ho dáva dokopy. 

 

Druhá etapa opráv organu prebehla v januári tohto roku. Kvôli bezpečnosti nástroja a jeho presunom je nevyhnutné zostrojiť pódium – podstavec na uľahčenie manipulácie s organom. Okrem týchto remeselných prác organ čaká čistenie, ladenie, regulácia. 

“Predný rad píšťal zatial hrá v pôvodnom zložení, i keď boli poškodené vandalmi. Ich estetický dojem tak aj patrične vyzerá. Nové píšťaly by sa museli objednať na zákazku a kvalitnejší cín by opäť ukázal iné zvukové dimenzie a budúcnosť nástroja,” hovorí o plánoch do budúcnosti Marta Gáborová.