Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

6 rokov od vraždy Jána a Martiny - novinári, rodičia a sviečky

Dátum

nedeľa 18.02.2024

Čas

17:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Žilinskí novinári pozývajú opäť na spomienku na kolegu novinára Jána Kuciaka, ktorého pred šiestimi rokmi spolu so snúbenicou Martinou Kušnírovou chladnokrvne zabili ľudia, na ktorých korupciu a prepojenie s vládnou mocou svojimi článkami v Aktualitách upozornil. Príde Jozef Kuciak, ktorý stále čaká na verdikt, kto bol objednávateľom Jankovej vraždy. Príde aj Daniel Tupý starší, ktorý sa zrejme kvôli novému Trestnému zákonu nedočká spravodlivého trestu pre vraha svojho syna Daniela, ktorého zabili neonacisti v roku 2005. 

 

Diskutovať v našej kaviarni budú:

  • Jozef Kuciak, otec Janka Kuciaka
  • Daniel Tupý st., otec Daniela Tupého
  • Marián Lechan, redaktor TV Markíza
  • Peter Révus, redaktor TA3
  • Juraj Vnuk, šéfredaktor Žilinského večerníka
  • a vy!

 

Po diskusii prejdeme zo Synagógy na Mariánske námestie zapáliť sviečky pred žilinskú radnicu, kam sme ich chodili zapaľovať po vražde Jána a Martiny. Pochod organizujú Marek Richter, Dominik Hriník, Vlado Randa a ďalší, ktorí organizovali protesty Žilina za slušné Slovensko v období po vražde.

 

Ak chcete prispieť, zdieľame zbierku iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorá pri príležitosti 6. výročia vraždy Jána a Martiny chystá verejné zhromaždenia po Slovensku.

 

Pripomeňme si 6 rokov bez Jána a Martiny spoločne

“Vražda vtedy zmenila Slovensko, spoločne sme sa postavili na námestia, aby sme bojovali za slušnosť a spravodlivosť. Vďaka spoločnému tlaku sme konečne naplno uvideli, v akom rozklade bolo Slovensko. Stali sme sa svedkami toho, ako sa v našej krajine zametala korupcia pod koberec, ako funkcionári zneužívali políciu, ako sa ubližovalo nevinným a slabším, ako sa vytvorilo prostredie našich ľudí, počas ktorého zavraždili novinára, ktorý písal pravdu. 

Nič sa nezmenilo. Staré časy sú späť.

Dnes cítime, akoby sa na Slovensku vraždou Jána a Martiny nič nezmenilo. Staré časy sú späť. Novinári čelia útokom každý deň. Politici ani šesť rokov po vražde ich kolegu nemajú problém robiť z nich terče. Bez riadneho legislatívneho konania sa prijímajú zákony, ktoré doslova otriasajú spravodlivosťou. Naša demokracia je mladá a krehká, vláda práva nie je samozrejmá a je dnes ohrozená. Jána a Martinu si pripomenieme spoločne s ich odkazom boja za slušnosť a spravodlivosť.

Stále voláme po spravodlivom vyšetrení vraždy Jána a Martiny. Je nevyhnutné, aby sme poznali mená tých, ktorí si túto obludnú vraždu objednali, a tí aby boli odsúdení. Zároveň sme pred šiestimi rokmi volali po dôveryhodnej vláde a politike, ktorá je skutočnou službou všetkým ľuďom vládu sme si odvtedy mali možnosť voliť v slobodných a demokratických voľbách. Časť politikov však nikdy nepochopila, že politika nemá rozdeľovať nenávisťou, ale prinášať víziu a riešenia pre dobro celej krajiny.”

Podporiť organizáciu zhromaždení môžete na donio.sk/zss.