Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Historická trilógia Adély Babanovej

Dátum

sobota 25.11.2023

Čas

18:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Večer pred skončením výstavy pozývame na tri krátke filmy Adély Babanovej (Neptún / 2018, Odkiaľ spadla letuška / 2014, Návrat do Adriaportu / 2013), ktoré aktuálnemu projektu Zákon času predchádzali. Do trilógie ich spájajú historické námety a ich interpretácia v podobe fikcie. 

 

Neptún (2018, 38 min.)
experimentálny hraný film, čb, koprodukcia ČR – Nemecko

Fantaskná interpretácia skutočnej udalosti, tzv. Operácie Neptún, ktorá sa odohrala na Čiernom jazere na Šumave v roku 1964. ŠtB vtedy potopila na dno jazera bedne s údajnými nacistickými materiálmi, aby ich následne pred zrakmi televíznych kamier „náhodou“ objavila. Masívna dezinformačná kampaň namierená proti Západnému Nemecku je vo filme Neptún posunutá a ďalej manipulovaná v prospech nového fiktívneho príbehu. Film prostredníctvom hraných scén aj pôvodných archívnych záberov odkrýva mechanizmus a mágiu lži.

Réžia: Adéla Babanová
Námet a scenár: Džian Baban
Kamera: Lukáš Hyksa
Hrajú: Gabriela Míčová, Jiří Vyorálek, Tomáš Petřík, Ladislav Hampl, Martin Ryšavý

 

Odkiaľ spadla letuška (2014, 12 min.)
hrané video, ČR

Fiktívny rozhovor s letuškou Vesnou Vulović. Tá v roku 1972 ako jediná prežila pád lietadla juhoslovanských aerolínií neďaleko dedinky České Kamenice. Odvtedy sa už nikomu inému na svete nepodarilo prežiť pád z výšky 12 kilometrov. Letušku, ktorá utrpela stratu pamäti, konfrontuje lekár a policajný vyšetrovateľ a spoločne jej nenápadne podsúvajú verziu pádu lietadla aj jej vlastného životného príbehu. V úlohe vyšetrovateľa vystupuje Vladimír Brabenec aka Major Zeman.

Réžia: Adéla Babanová
Scenár: Džian Baban
Kamera: Jakub Halousek
Hrajú: Réka Derzsi, Vladimír Brabec, Tomáš Petřík

 

Návrat do Adriaportu (2013, 13 min.)
hraný dokument, ČR

Námet filmu sa opiera o skutočný stavebný projekt podzemného železničného tunelu z Českých Budějovic na Jadran, ktorého štúdia vznikla v Československu koncom 70. rokov minulého storočia. Vo filme sa však tento nerealizovaný projekt stáva skutočnosťou. Materiál z razenia tunelu je použitý na vytvorenie umelého ostrova v Jadranskom mori s názvom Adriaport. Ostrov Adriaport je suverénnym československým územím a v lete roku 1980 sa tam vypravia prvé vlaky s československými turistami. Sen o slobode a šťastí v dobe temnej normalizácie však nemá dlhého trvania.

Réžia: Adéla Babanová
Scenár: Džian Baban, Vojtěch Mašek
Kamera: Jakub Halousek
Hrajú: Dalimil Klapka, Tomáš Petřík, Filip Kaňkovský, Jiří Dvořák, Jana Voňková, Vladimír Tvrzník

 

Premietanie je sprievodnou akciou k videoinštalácii Zákon času (10. 10. – 26. 11. 2023) a vstupné je v cene vstupenky na výstavu.