Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Do výšin s horolezkyňou Vanessou O’Brienovou - diskusia Artis Omnis

Dátum

streda 11.10.2023

Čas

17:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Strhujúci príbeh americko-britskej horolezkyne a rekordmanky so slovenskými koreňmi vychádza vo vydavateľstve Artis Omnis. Pri tej príležitosti Vanessa O’Brienová navštívi Slovensko a pozývame na debatu.

 

V dôsledku finančnej krízy v roku 2008 sa život Vanessy O’Brienovej odrazu obrátil hore nohami. Po rokoch na poste medzinárodne úspešnej manažérky sa jej kariéra zrútila ako domček z karát a ona začala hľadať nový zmysel života. Rozhodla sa pre celkom nepravdepodobný cieľ: vyliezť na Mount Everest. O dva roky neskôr zastala na vrchole sveta. A odtiaľ pokračovala ďalej. 

Už ako tínedžerka dobre vedela, čo znamená sama na vlastnú päsť tvrdo drieť a pretĺkať sa životom po tom, ako utrpela zničujúcu stratu, ktorá jej rozbila rodinu. Vanessa počas horolezeckých výstupov ako dobrodružka zisťovala svoje možnosti a hranice, až z nej vyrástla prieskumníčka s vysokohorským nadhľadom na meniaci sa svet – a s novým poslaním podeliť sa o svoje znalosti a vášeň s ľuďmi na celom svete. 

Vanessina cesta, vyrozprávaná srdečne a s humorom, ktorá viedla z amerického predmestia až do Zóny smrti na Evereste, oba póly Zeme, a napokon na najnebezpečnejší vrchol K2, je príbehom o odolnosti, vyššom cieli a odvahe prekonať každú prekážku.   

 

„Som tým, kým som, pretože som od svojich slovenských starých rodičov dostala veľa lásky. Pestovali vo mne zvedavosť, nádej a vieru. Spolu so zmyslom pre humor išlo o jedny z mojich najlepších nástrojov na prežitie.“