Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

MŇA SA TO NE-TÝKA / prednáška a diskusia o holokauste pre stredné školy + pietny koncert

Dátum

štvrtok 21.09.2023

Čas

09:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Štyri mestá spojené s históriou holokaustu na Slovensku – Prešov (18. 9.), Michalovce (19. 9.), Topoľčany (20. 9.) a Žilina (21. 9.) budú zastávkami projektu pre stredné školy MŇA SA TO NE-TÝKA bojujúceho proti extrémizmu a radikalizmu.

V Žiline, z ktorej boli počas druhej svetovej vojny vypravované železničné transporty do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, pozývame študentov gymnázií a stredných škôl na:

  • prednášku historika a pamätníka holakaustu Ivana Kamenca
  • diskusiu s Pavlom Franklom, predsedom židovskej obce Žilina
  • hudobné vystúpenie Dystopic Reqiuem Quartet pod vedením skladateľa Mira Tótha
  • moderuje Fedor Blaščák

Prihláste sa so svojou školou:
Karin Miháľová – mihalova.karin@icej.sk, +421 940 601 450 

Projekt organizuje občianske združenie Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem (ICEJ) v spolupráci so židovskou komunitou na Slovensku.

Zámerom projektu je navštíviť miesta traumy, pripomenúť si nedávnu bolestnú minulosť a pietnym aktom si uctiť pamiatku obetí holokaustu. Neformálne vzdelávanie mládeže v aktuálnych oblastiach, ktoré intenzívne ovplyvňujú ich výchovu, formovanie postojov a názorov k základným životným problémom,  ktoré vyplývajú zo spoločenského diania, konkrétne v témach súvisiacich s toleranciou a jej budovaním, s rizikami súvisiacimi s extrémizmom a radikalizmom a so spoločensky zodpovedným správaním. Projekt má v sebe pietny charakter, preto aj celý program je koncipovaný ako spoločenská udalosť školy a mesta.