Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Festival Konvergencie: Nezabudnúť / Voices of the Holocaust & Pressburger Klezmer Band (dvoj-koncert)

Dátum

utorok 12.09.2023

Čas

19:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Festival Konvergencie do Žiliny prináša hudobný program venovaný spomienkam pamätníkov 2. svetovej vojny: „Nikdy nezabudnem na tú noc, prvú noc v tábore, ktorá zmenila môj život na jednu dlhú noc, na noc siedmich pečatí…“
Elie Wiesel, úryvok z básne Never Shall I Forget

 

Nesmieme zabudnúť – a predsa niektorí popierajú holokaust. Pamätníkov, ktorí si pamätajú hrôzy 2. svetovej vojny, je čoraz menej. Ostávajú však ich príbehy pripomínajúce zlo, aké sa v dejinách nesmie zopakovať. Nórsky klavirista Haakon Smith a jeho manželka, operná speváčka Martha Smith, bývali vo štvrti Washington Heights v New Yorku. Pozorne počúvali a zapisovali spomienky svojich susedov, ktorí prežili holokaust a pretavili ich do hudobno-slovného cyklu „Voices of the Holocaust“. Cyklus piesní počuli ľudia v USA i mnohých krajinách Európy. Vďaka festivalu Konvergencie si ich budete môcť vypočuť v slovenskej premiére v orchestrálnej úprave Daniela Rumlera a v podaní Hilaris Chamber Orchestra, sopranistky Evy Šuškovej, tenoristu Matúša Šimka a klaviristu Haakona Smitha v priestore Novej Synagógy, ktorý umocní odkaz hlasov holokaustu. 

V druhej časti večera Vás do sveta židovskej komunity vtiahne Preßburger Klezmer Band s novým spracovaním tradičných klezmerových tancov a jidiš piesní, ktoré boli vydané pred viac ako 70 rokmi na pôvodných šelakových platniach, či už v prostredí Európy alebo v USA. 


Program Marilee Eckert, Martha Smith: Voices of the Holocaust nachystali a účinkujú:

Hilaris Chamber Orchestra, um. vedúci: Alan Vizváry

Haakon Smith (USA / NO) / klavír

Eva Šušková / soprán

Matúš Šimko / tenor

Martha Smith (USA / NO) / sprievodné slovo

Daniel Rumler / aranžmány 

 

V programe Pressburger Klezmer Band: Korene / Roots účinkujú:

Marta Potančoková / sólový spev

Snežana Jović-Werner (Srbsko) / akordeón, sólový spev

Andrej Werner / husle, vokály

Miro Lago / klarinet, vokály

Samo Alexander / kontrabas, sólový spev

Valér Miko / klavír, vokály

Jano Oriško / bicie, perkusie

 

Trvanie dvoj-koncertu je 140 minút aj s prestávkou, zmena programu a účinkujúcich vyhradená.

Súčasťou vstupenky je CD „More Chassidic Songs“.Organizátor podujatia: Festival Konvergencie.
 

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, koná sa pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla a jeho hlavní partneri sú Západoslovenská energetika, a.s. a Nadácia Slovenskej sporiteľne.
 

Ďalší partneri: Nová Synagóga Žilina, BKIS, hlavné mesto Bratislava, Moyzesova sieň, Filozofická fakulta UK, SOZA, Galéria mesta Bratislavy, A4 – priestor súčasnej kultúry a iní.