Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Absynt naživo: Ženy, ktoré ostali

Dátum

utorok 04.07.2023

Čas

18:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Prídťe spolu so slovenskou novinárkou Magdalénou Rojo spoznať osudy žien, ktoré zostali doma potom ako ich muži, otcovia či synovia migrovali do zahraničia. Ako vyzerajú ich bežné dni od Mexika, cez Senegal, Etiópiu, Indiu, až po Rumunsko či Slovensko? Aké vedú životy zoči-voči globálnym výzvam, ktoré prinútili ich mužov k odchodu? Ich každodenný život plný obáv a neistoty pred nami odkrýva vo svojej debutovej knihe reportáží s názvom Ženy, ktoré ostali (Vydavateľstvo Absynt, 2023). Diskusiu moderuje Katarína Labudová. 


Svet má mnoho farieb, no dôvody na migrovanie sú viac-menej podobné. A podobné sú aj obrazy, ktoré dopady migrácie na rodiny sprevádzajú. Nedostavané domy. Tváre čoraz cudzejších mužov na displejoch smartfónov. A často každodenné pečenie chleba, ktorý je vždy ten istý, bez ohľadu na to, či sa volá čapátí, tortila, alebo indžera.

Ženy, ktoré ostali je dlhodobý multimediálny projekt – spoločná práca Magdalény s jej manželom Noelom Rojo (autorom úvodnej fotografie podujatia), ktorý celý proces fotografuje. Svoje fotografie už vystavoval na niekoľkých výstavách na Slovensku aj v Čechách.

Magdaléna Rojo je reportérka na voľnej nohe zaoberajúca sa predovšetkým globálnymi problémami ako sú migrácia či klimatická kríza a témami porušovania ľudských práv vo svete, práv žien a pôvodných obyvateľov. Venuje sa pomalej žurnalistike, čo znamená, že v krajinách, o ktorých píše, dlhodobo žije, aby porozumela kontextu, v ktorom sa odohrávajú životy miestnych a zároveň si získala ich dôveru. Priniesla reportáže o tom, ako sa Mjanmarsko po zdanlivej zmene režimu otvára svetu; o životoch bývalých príslušníkov kolumbijských geríl, ktorí sa pokúšajú vrátiť do normálneho života; o pestovaní mexickej kávy a agáve v agroekologických systémoch či integrácii cudzincov v Brne. 

Diskusia je súčasťou festivalu Absynt naživo, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vyberte si výšku dobrovoľného vstupného z viacerých možností. Vopred ďakujeme za každý príspevok.