Detail akcie

Longital & Andrej Bako: Dočista

Dátum

streda 19.07.2023

Čas

20:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Nový (dvanásty!) album Daniela Salontaya a Shiny má názov Dočista a vznikol v Danovom hudobnom ateliéri v čase pandémie, keď sa opäť raz nevedelo, čo bude ďalej s hudbou. 

Zásadným momentom novej tvorby Longital je spolupráca s producentom, sound artistom a performerom Andrejom Bakom z Londýna, ktorý má slovenské korene aj meno, hoci nehovorí po slovensky. Priateľstvo trojice začalo v roku 2008, kedy Andrej koncertoval po svete so speváčkou Nicolette zo skupiny Massive Attack a na Slovensku sa zoznámil s Danom a Shinou. Krátko nato vytvoril remix skladby Konečne si letel, ktorý vyšiel na remixovom albume Longital Revoyaged v roku 2009 a bol predstavený aj spoločným živým vystúpením na festivale Wilsonic v tom istom roku. Dlhoročné priateľstvo trojice pokračovalo každoročne spoločne stráveným časom na Slovensku výletmi do Bielych Karpát, oslavami Silvestra, či návštevami koncertov festivalu Next. Vzájomné porozumenie vyústilo najnovšie do najrozsiahlejšej hudobnej spolupráce na albume Dočista. Andrej koncom roku 2021 púšťal Danovi a Shine svoje nové tracky založené na modulárnej elektronike a tie sa Longitálcom sa tak zapáčili, že si ich okamžite vyžiadali a nechali sa nimi inšpirovať. Začiatkom roku 2022 na báze Andrejovej veľmi organickej až hypnotickej elektroniky začali vznikať piesne pre nový album Dočista. 

Longital sú gitarista Daniel Salontay a basgitaristka/speváčka Shina. Majú za sebou  stovky koncertov nielen v Československu, precestovali celú Európu, vyšli si na dve turné v USA a Kanade spojené s opakovaným pozvaním na festival SXSW Austin (2012, 2013) a stihli aj jedno veľké turné na Ukrajine a na Kryme, keď to ešte bolo možné (2013). Hudbu vnímajú ako svoje poslanie: Dano sa stará o koncerty, menežovanie kapely a najnovšie aj učí vznešené pravdy o gitare, Shina sa venuje dobre rozbehnutému vydavateľstvu Slnko Records a svoj vzácny voľný čas trávi v tichu a v záhrade, čo je nevyčerpateľný zdroj inšpirácie pre jej osobné básne, z ktorých neskôr vznikajú texty piesní.  

Andrej Bako je zvukový umelec so sídlom v Londýne, ktorý využíva terénne nahrávky a modulárnu elektroniku na vytváranie kompozícií a zvukových scén pre site specific inštalácie a improvizované performance. Používa procesy ako je preusporiadanie a usporiadanie, aby odhalil neviditeľné deje (nepočuté) a urobil ich viditeľnými (počutými), čím vytvára nový uhol pohľadu a spochybnňuje predsudky a stereotypy v nazeraní na veci. Účinkoval na medzinárodnej úrovni v kapelách ako Nicolette, Loop Ellington, vytvoril zvukové inštalácie pre Barbican London, Hayward Gallery’s Art Night a The Light Festival Iceland.