Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

PRESUNUTÉ NA JESEŇ / Divadlo na Peróne: My, ľud!

Dátum

streda 03.05.2023

Čas

19:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Interaktívna, divadelno-spoločenská hra, v rámci ktorej sa diváci stávajú aktívnymi občanmi a ich voľba ovplyvňuje dianie v krajine – na javisku. Určujú smerovanie hry a konanie hercov, bezprostredne vidia dôsledky svojich rozhodnutí. Ako ich výber dopadne?

Hra bola vytvorená holandským dramatikom Sytze SchalkomDivadlom Na peróne v spolupráci s KAIR Košice Artist in Residence a Creative Industry Košice sa snaží prispieť k boju demokracie proti extrémizmu.

“Hladina mora stúpa…Klíma a svet sa mení…Zem sa otepľuje…Pomaly, ale isto…” 

V dôsledku meniacej sa klímy je veľká časť ostrovov ohrozená stúpajúcou morskou hladinou. Z tohto dôvodu mnoho Ostrovanov z ostrovov uteká a ich dlhá a namáhavá cesta končí v Lide. Vďaka tomu krajina čelí veľkým nepokojom. Je to po prvý raz, čo sa jej obyvatelia musia vysporiadať s utečeneckou krízou. Lidanský kráľ sa narýchlo rozhodol ubytovať Ostrovanov v dočasnom stanovom tábore v centre hlavného mesta Marsk. Lidania pôvodne Ostrovanov vítali, vyzbierali peniaze na ich podporu a do tábora priniesli jedlo a hračky. Odvtedy už ale uplynulo niekoľko mesiacov a stále neexistuje perspektíva, kedy sa Ostrovania budú môcť vrátiť do svojich domovov. Zhoršujúca sa situácia núti kráľa k historickému kroku vyhlásiť prvé demokratické voľby prezidenta. Krajina sa náhle pripravuje na obsadenie novej politickej role, ktorá doteraz v Lide neexistovala. V rámci interaktívnej, divadelnej spoločenskej hry sa diváci stávajú lidanskými občanmi a ich voľba ovplyvňuje dianie v krajine. Ako ich výber dopadne?

Réžia a dramaturgia: Jana Wernerová / Peter Kočiš 

Koncept: Sytze Schalk (NL)

Text: Sytze Schalk, Jana Wernerová, Peter Kočiš 

Preklad: Zuzana Kotiková

Scéna: Ján Ptačin, Peter Kočiš, Jana Wernerová

Kostýmy: Emma Korpová

Hudba/video: Dead Janitor 

Hrajú: Jana Wernerová, Peter Kočiš, Michaela Domovcová, Jakub Muranský 

Hlas Gamemmaster: Alena Ďuránová

Hlas Prezidentka: Táňa Poláková 

Hlas Prezident: Peter Cibula

Technická podpora: Palko Matia, Dušan Kopčov 

Produkcia: Zuzana Kotíková, Peter Kočiš, Jana Wernerová 

Výroba scény: Copyvait, Seven Minutes, Ľudmilla Benková

Aj na túto akciu vám platí celoročná permanentka spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga – celý rok neobmedzených kultúrnych zážitkov máte len za 119€ (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79€). Máme radi našich pravidelných divákov.