Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Neskorý zber: Na dlhé lakte / tanečné predstavenie

Dátum

štvrtok 11.05.2023

Čas

19:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Autorský projekt s názvom Na dlhé lakte prináša v pohyblivých obrazoch témy blízkosti, ohraničenia, ale aj priepustnosti a obmedzení. Skúma mieru blízkeho až úzkeho kontaktu s partnerom, ktorá nezávisí od metrickej vzdialenosti. Trpezlivosť, s akou podstupujeme procesy nastavené „na dlhé lakte“, nám poskytuje možnosť reflexie našich spontánnych rozhodnutí a reakcií, možnosť vychutnať si prítomnosť a realitu, v otvorenom priestore kĺzať po pomyslených krivkách geografického záznamu krásy a radosti. Všetci chceme niečo zanechať, ale kto sa na to chce pozerať?

Galéria reprezentuje pamäť a históriu. Jej prítomnosť ponúka konfrontáciu so sebou samým, so slobodou, s obmedzeniami a hranicami. 

V stredu 10. mája o 17:00 budeme predstavenia hrať pre žiakov a žiačky ZUŠ. Info a prihlasovanie u Bashka, bashka@stanica.sk 

Tvorivý tím projektu:

choreografia/interpretácia: Monika Čertezni, Daniel Raček, Anna Sedlačková, Katarína Vlniešková

scéna a kostýmy: Alica Mikócziová

hudba: Peter Zagar

svetelný dizajn: Jozef Miklós

technická podpora: Adam Sedlačko

produkcia: Neskorý zber, o.z.

Tvorbu predstavenia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Prípravná fáza výskumno-tvorivých stretnutí prebiehala v priestoroch Galérie Umelka v Bratislave a priestor Špirála v Bratislave. Projekt podporili: Kultúrne centrum Ladovňa v Bytči, Babyfit.

 

O Neskorom zbere

Občianske združenie Neskorý zber vzniklo na jeseň roku 2014. Založili ho skúsení tanečníci, choreografi a taneční pedagógovia: Monika Čertezni, Lucia Holinová, Daniel Raček a Anna Sedlačková, ktorí pôsobia v oblasti súčasného tanca viac ako 25 rokov. Zámerom združenia je vytvárať priestor pre zdieľanie umeleckých názorov a výpovedí zrelej generácie tanečných umelcov. Združenie zaujíma tiež medzigeneračný a medziodborový dialóg a progresívne pedagogické prístupy. Za posledných 5 rokov realizovalo združenie takmer 40 predstavení na Slovensku a v zahraničí, adaptovalo svoje diela do exteriéru a site – specific, odpremiérovalo 4 celovečerné inscenácie a každoročne organizuje vzdelávacie workshopy zamerané na progresívne pedagogické prístupy. Členskú základňu postupne obohatili tanečnica a pedagogička Katarína Vlniešková a svetelný dizajnér Jozef Miklós.