Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

Generácie v tieni elektrární - videoinštalácia Lynne Siefert /USA (4. - 12. 4. 2023)

Dátum

utorok 04.04.2023

Čas

13:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Dočasná výstava na pár veľkonočných dní. 

Vernisáž a artist talk: utorok 4. 4. o 17:00 
Artist talk autorky Lynne Siefert bude v angličtine. 

Generácie je vizuálne dielo na pomedzí filmu a pohyblivých obrazov. 16mm film sa skladá zo scén uhoľných elektrární a ich bezprostredného okolia. Bol natočený po celých Spojených štátoch v rokoch 2017 až 2019. Pozostáva z 12 statických jednozáberových scén. Tie zachytávajú ľudí vykonávajúcich bežné každodenné aktivity, zatiaľ čo žijú v tieni obrovských elektrární.

Obrazy sú inšpirované maľbou Georgea Innessa z roku 1856 „The Lackawanna Valley“, ktorá ilustruje scénu na začiatku americkej priemyselnej revolúcie (umožnenej vynálezom parných strojov poháňaných uhlím). Uhoľné elektrárne sú symbolom doznievajúcej éry industrializácie a znakom antropocénu.

Vizuálne dielo je súborom pozorovacích a vykonštruovaných scén s presným trvaním 5 minút v celkovej dĺžke jednej hodiny. Štruktúra a médium diela Generácie odkazuje na hodinový strojček a priemyselný čas, zatiaľ čo séria súčasných ľudských momentov sa odohráva v reálnom čase. 

Krajiny predstavujúce prostredie vytvorené človekom spolu s nezmenenými prírodnými vodnými plochami a pôdou evokujú geologický časový rozsah a dlhodobý vplyv ťažby uhlia a výroby energie na budúcnosť.


O autorke Lynne Siefert (USA)

Jej 16mm filmy a digitálna tvorba bola medzinárodne prezentovaná na festivaloch Berlinale, medzinárodnom filmovom festivale v Edinburghu, Experimentálnom festivale EXiS, Black Canvas Festival de Cine Contemporáneo, a v galériách ako Umelecké múzeum v Seattli, Galéria Jacoba Lawrenca, Glass Box, a mnoho iných.

V marci je umeleckou rezidentkou v Novej synagóge a pracuje na svojom novom projekte o filmárovi (Žilinčanovi) La Aramisovej. V jeho filme Cagey Tigers vystupovala ako herečka.
Vo Sphére sme v roku 2021 premietali jej film Archa


Aj na túto akciu vám platí celoročná permanentka spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga – celý rok neobmedzených kultúrnych zážitkov máte len za 119eur (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79eur).