Detail akcie

Ľudia Ukrajiny z knihy reportéra Branislava Ondrášika a fotografa Michala Burzu

Dátum

štvrtok 30.03.2023

Čas

17:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Na Ukrajine strávili počas roka 2022 niekoľko týždňov a v spoločnej knihe, ktorú vydal denník SME, rozprávajú príbehy neobyčajných ľudí a komunít odohrávajúce sa na pozadí najväčšej agresie v Európe od druhej svetovej vojny.

Nejde o spravodajstvo z frontových línií. Sú to príbehy veľkých i malých hrdinstiev ľudí Ukrajiny a ich odhodlania vytrvať. Aj keď sú často v tme a okolo nich hučia sirény a vybuchujú bomby.

Kniha čerpá z rozhovorov s takmer deväťdesiatimi ľuďmi z približne dvadsiatich ukrajinských miest a obcí. Je o poštároch a železničiaroch, ktorí pri práci riskujú životy. O komikoch, ktorí liečia svojimi vystúpeniami traumatizovanú spoločnosť a zbierajú peniaze pre armádu. O dobrovoľníkoch starajúcich sa o psy a mačky, ktorých majitelia zomreli, alebo museli v chvate opustiť svoje domovy. O gejoch, ktorí získavajú uznanie aj na bojisku. Je aj o hekeroch a IT expertoch, ktorí bránia krajinu v kybernetickom priestore, či o novinároch, ktorí vysielajú z garáží.

Diskusiu s publicistom Branislavom Ondrášikom a fotografom Michalom Burzom bude moderovať ďalší novinár a reportér, šéf zahraničného oddelenia SME Matúš Krčmárik.

Branislav Ondrášik pôsobí ako novinár a publicista od roku 1999, dlhodobo prispieva do denníka SME. V roku 2022 aj s reportážami z Ukrajiny počas ruskej invázie. Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského (vrátane PhD.), politickú komunikáciu v Leeds a študoval aj na univerzitách v Michigane. Od roku 2010 pracuje v spoločnosti ESET, v súčasnosti ako komunikačný manažér pre výskum.

Michal Burza spolupracoval s viacerými slovenskými médiami. Fotografii sa venuje od roku 2003, zameriava sa na reportážnu a dokumentárnu tvorbu doma aj v krízových oblastiach. Ruskej vojne na Ukrajine sa venuje od revolúcie na Majdane v roku 2014. Za svoju prácu dostal desiatky ocenení ako Grand Prix Slovak Press Photo, VÚB Foto roka, Novinársku cenu či Czech Press Photo. Pracuje v IT sektore.

Matúš Krčmárik pochádza z Pezinka, žurnalistiku vyštudoval na Univerzite Komenského v Bratislave, na zahraničnom oddelení denníka SME je od roku 2009, od roku 2014 ho vedie. Okrem spravodajstva občas píše aj komentáre, má za sebou reportážne cesty na arabskú jar, do Južného Sudánu, do Iraku do Bangladéša či do Prahy.

Na titulnej fotke knihy maturanti zo strednej školy v Černihive tancujú pred hotelom Ukrajina pre spomienkové video namiesto stužkovej, o ktorú ich pripravila ruská invázia. Snímka získala ocenenie Slovak Press Photo.

Vstupné na prezentáciu a diskusiu je dobrovoľné a venujeme ho Ukrajinskému domu na Štúrovej 10 v Žiline. Môžete si kúpiť a dať autorom podpísať knihu Ľudia Ukrajiny.