Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

O Marii Bartuszovej (1936 – 1996) a jej výstave v Tate Modern s Gabrielou Garlatyovou

Dátum

piatok 31.03.2023

Čas

17:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Sochárka Maria Bartuszová (1936 – 1996) sa narodila v Prahe vo vtedajšom Československu, študovala v ateliéri keramiky a porcelánu na VŠUP, ale väčšinu svojho života prežila v Košiciach. Tridsať rokov bola jej hlavným materiálom obyčajná sadra a za svojho života mala len tri výstavy. Je jednou z našich najvýznamnejších umelkýň 20. storočia, ale jej dielo bolo objavené a zhodnotené v medzinárodnom kontexte až po jej smrti. Vyvrcholením mnohých rokov práce je výstava v londýnskej galérii Tate Modern.

Gabriela Garlatyová, kurátorka Archívu Marie Bartuszovej v Košiciach, príde rozpovedať veľký príbeh o tom, ako sa zrodila táto udalosť minulého roka, ktorú môžete v Londýne stále vidieť do 25. júna 2023

Aký je prínos tejto výstavy pre slovenské a české umenie? Môže priniesť pozitívne impulzy? Čo je potrebné urobiť, aby sa takáto výstava mohla konať? Prednáška sa bude venovať udalostiam, ktoré výstave predchádzali, organizácii výstavy, mediálnym ohlasom, ale najmä kľúčovým témam výstavy, ktoré prezentujú dielo významnej sochárky. 

Súčasťou bude komentovaná obrazová dokumentácia výstavy a rozhodli sme sa ju urobiť v prázdnom veľkom priestore našej hlavnej sály, ktorá bude na konci marca bez výstavy. Celá Synagóga len pre Mariu Bartuszovú a Gabrielu Garlatyovú. Príďte si to užiť. 

tate.org.uk/press/press-releases/maria-bartuszová

dennikn.sk/434797/poklad-ktory-nestihli-objavit-maria-bartuszova

dennikn.sk/2835360/vyznamenanu-socharku-mariu-bartuszovu-sme-naplno-objavili-az-26-rokov-po-jej-smrti-jej-dielo-vystavia-v-londynskej-tate-modern

dennikn.sk/3019116/kulturna-udalost-roka-londynska-galeria-tate-modern-vystavuje-mariu-bartuszovu-z-kosic

facebook.com/mariabasrtuszova

instagram.com/maria_bartuszova

Mgr. Gabriela Garlatyová, Ph.D. je kurátorka Mestskej galérie v Rimavskej Sobote a odborná asistentka na Katedre teórie a dejín umenia FUTU v Košiciach. Venuje sa súčasnému umeniu ako aj umeniu obdobia 60. – 80. rokov. Bola kurátorkou mnohých autorských výstav umelcov a umelkýň: Štefan Balázs, Erik a Gabriela Binderovci, Mira Gáberová, Boris Németh, Jana Farmanová,  Květa Fulierová, Patrícia Koyšová, Ivica Krošláková, Alžbeta Štefunková-Szabó, Rudolf Sikora, Juraj Meliš, Juraj Bartusz. Kurátorsky sa podieľala na autorských výstavách M. Bartuszovej, ktoré sú sprevádzané publikačnou činnosťou, v Múzeu moderného umenia vo Varšave, 2015, v Alison Jacques Gallery v Londýne (2016). Podieľala sa na príprave a realizácii jej autorskej výstavy v Tate Modern, Londýn (2022), je spolueditorkou katalógu k výstave. Je editorkou monografie Marie Bartuszovej (2021) a jej anglickej verzie Catalogue Raisonné (2022). Po absolvovaní doktorandského štúdia na Ústave pre dejiny umenia, na Univerzite Karlovej v Prahe (2015 – 2020) obhájila dizertačnú prácu s názvom Maria Bartuszová (1936 – 1996). Sochárske dielo v kontexte umenia. V roku 2023 bola ocenená Špeciálnou cenou Nadácie Tatra banky za umenie.

Vďaka vášmu vstupnému môžeme zostať otvorení a použijeme ho na elektrinu a vykurovanie, ktoré nám od januára narástlo o 400%. Ďakujeme za podporu. 

Na prednášku a diskusiu platí permanentku na všetky výstavy a sprievodné diskusie, kúpite ju za 11€ na celý rok.

Alebo odporúčame celoročnú permanentku spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga – všetky akcie získate za 119eur (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79eur).