Vyhľadať
Close this search box.

Detail akcie

O Židoch v Žiline s predsedom židovskej obce Pavlom Franklom

Dátum

piatok 17.03.2023

Čas

17:00

Miesto

Nová synagóga Žilina

Židovská Žilina alebo čo sa nedočítate v knihách ani na internete. 

História Židov v Žiline začína v podstate až v polovici 19. storočia, dovtedy mohli žiť v meste len dve židovské rodiny. Súpis Židov v Žiline zaznamenal v roku 1852 celkom 169 osôb, pričom mesto malo v tom čase 2422 obyvateľov. Židovská komunita si postavila modlitebňu, za mestom kúpila pozemok, kde zriadila cintorín a vznikla aj prvá, súkromná, židovská škola (1850). Komunita v meste nadobúda spoločenský a hospodársky význam. V roku 1861 registrujeme stavbu prvej synagógy na mieste dnešnej Neologickej (novej) synagógy a krátko na to aj stavbu prvej židovskej ľudovej školy (1863) v blízkosti synagógy. 

V takomto texte o histórii komunity by sme mohli pokračovať, ale nájdete ho v knihe Židia v Žiline, ktorú napísali bratia Peter a Pavel Franklovci. Nie všetko je však v tejto a ďalších knihách či na internete. Veľa informácií je skrytých v spomienkach pamätníkov. Väčšina z nich už nie je medzi nami, ale orálna história ich zaznamenala a príde ich vyrozprávať predseda žilinskej židovskej obce Pavel Frankl. 

Po rekonštrukcii Novej synagógy s Marekom Adamovom pokračujeme v rozprávaní starších príbehov, ktoré s našou budovou súvisia a žili ich ľudia, ktorí ju postavili. Žilinskí Židia.

Vďaka vášmu vstupnému môžeme zostať otvorení a použijeme ho na elektrinu a vykurovanie, ktoré nám od januára narástlo o 400%. Ďakujeme za podporu. 

V cene vstupenky je aj na výstava obrazov Luˇdka Rathouského a odrazov Richarda Loskoto v hlavnej sále. Na prednášku a diskusiu platí permanentku na všetky výstavy a sprievodné diskusie, kúpite ju za 11€ na celý rok.

Alebo odporúčame celoročnú permanentku spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga – všetky akcie získate za 119eur (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79eur).