Vyhľadať
Close this search box.

Vibrujúce linky Petry Dubach a Maria van Horrik

S dvojicou umelcov z Holandska udržiavame priateľskú korešpondenciu už nejaký ten rok. Žijú v Eindhovene a tvoria spolu od roku 1983. Pôvodne ako tanečno-hudobné duo, ktoré zaujíma predovšetkým vzťah medzi zvukom, pohybom a obrazom v čo najširšom význame slova – podľa nich vzťah, kde jedno bez druhého nemôže existovať. Tohto základného východiska sa držia už niekoľko desaťročí a výsledkom je množstvo umeleckých foriem, od inštalácií cez performancie až po koncerty, v súčasnosti chápané ako sound art.

Napísali nám, že ich priťahuje príbeh rekonštrukcie Novej synagógy ako aj samotná architektúra. Zatiaľ v podobe projektovej dokumentácie, keďže sa im kvôli opatreniam a plnom kalendári nepodarilo ešte Žilinu navštíviť. Počas prvého lockdownu sme sa s nimi aspoň na diaľku spojili a uviedli ich úspešný Table piece (2009)  založený na jednoduchom princípe vytvárania znenia pomocou rozličných objektov na amplifikovanom (ozvučenom) stole. A hneď potom ako sme si vo Sphére v rámci našej online udalosti Načúvanie Sphére vypočuli ich darček  – platňu Church WAVES (jeden z množstva výstupov ich dlhodobého projektu, kedy od roku 2010 pomocou natiahnutých strún a na nich umiestnených tzv. shakerov, ktoré ich rozvibruvávajú, ozvučujú rozličné priestory) – padlo rozhodnutie strunami rozozvučať aj Sphéru. 

A tak sme Petre a Mariovi cez telefón poslúžili ako predĺžená ruka, naštudovali si zaslané inštrukcie, vybehli na nákup, ručne vyplietli nylonový špagát, lebo sme ho nezohnali v požadovanom priemere, najskôr inštaláciu otestovali a napokon v hornej časti Sphéry natiahli k linkám aktuálnej procesuálnej výstavy aj dve linky na počúvanie.

“Možno trochu nadnesene, ale struny pre mňa symbolizujú všetko, čo ma na hudbe priťahuje. Počnúc celou vedou okolo gréckeho monochordu a jeho delenia na konvenciou ustálené intervaly až po všetkým prístupnú, intuitívnu a bezprostrednú skúsenosť s chvením strún, kedy skrátka pre mňa vzniká niečo živé.” Kamil Mihalov

WAVES našich hostí Petry Dubach a Maria van Horrik počujete aj vďaka nášmu zvukovému majstrovi Andrejovi Hinkovi, ktorý nám pomohol dostať vibrácie strún do reproduktorov. A ak sa poriadne započúvate, zistíte, že struny reagujú okrem samotného priestoru aj na vašu prítomnosť a váš pohyb.