Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
O obrazoch s Luďkom Rathouským a o Behrensovej architektúre s jeho študentami
Dátum 8. 3. 2023
Čas 14:30
Miesto Nová synagóga Žilina

Autor aktuálnej výstavy Od ú(svitu) do sú(mraku) Luďěk Rathouský príde urobiť ešte jednu komentovanú prehliadku - pridajte sa do skupiny jeho študentov z FaVU v Brne a objavte jeho obrazy.

Prečo musel namaľovať všetkých 129 svätých z Kaplnky sv. Kríža na Karlštejne? Ako dlho mu to trvalo a prečo to nevyšlo? Aké odkazy sú zakódované na jeho obrazoch? Kedy začal používať dekoračné maliarske valčeky a koľko ich dnes má vo svojej zbierke? Ako sú jeho maľby spojené s maliarskymi princípmi stredovekých mníchov-maliarov? Ako delí svoju umeleckú tvorbu medzi konceptuálnu prácu v kolektíve Rafani a sólo maľbu a grafiku? 

Luděk Rathouský (1975) je maliar a vedúci Ateliéru maliarstva 2 na FaVU VUT v Brne. Ako člen skupiny Rafani spolurealizuje intermediálne projekty a inštalácie, vo svojej individuálnej tvorbe tvorí v plošných disciplínach maľby a grafiky. Žije v Prahe a ako kurátor vedie Galériu Luxfer v Českej Skalici.
instagram.com/ludekrathousky

Súčasťou “školského výletu” bude aj prezentácia Mareka Adamova o rekonštrukcii Novej synagógy aj o Stanici Žilina-Záriečie a prednáška Markéty Žáčkovej o architektúre Synagógy a jej autorovi Petrovi Behrensovi.

Vstupné na prednášky a komentovanú prehliadku  je v cene vstupenky na výstavu. Kúpiť si môžete aj permanentku na všetky výstavy a sprievodné diskusie či komentované prehliadky výstavy - za 11€ na celý rok.

Ďakujeme za podporu