Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Diskusia Absyntu: Večer s reportérom Wojciechom Jagielskim
Dátum 9. 11. 2022
Čas 19:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Jeden z najuznávanejších súčasných poľských reportérov zavíta opäť do Žiliny! Wojciech Jagielski sa ako novinár a korešpondent zúčastnil ozbrojených konfliktov v Čečensku, Afganistane, Tadžikistane či v Gruzínsku a dlhodobo vývoj v týchto oblastiach sleduje. Okrem spolupráce s krakovským časopisom Tygodnik Powszechny, s BBC či s Le Monde, mu vo Vydavateľstve Absynt vyšlo už 5 z jeho 8 kníh. Noční pútnici (2016) o detských vojakoch v Ugande, príbeh silnej matky z prostredia Gruzínska pod názvom Všetky Larine vojny (2019) či netradičná reportáž o večných hľadačoch šťastia Na východ od západu (2021).

V češtine mu vyšli knihy Modlitba za déšť (2018), ktorá je výsledkom jeho niekoľkých ciest do konfliktných zón Afganistanu, a najnovšia – Kamenné věže (2022). V nej sa reportér vydáva na Kaukaz, aby priniesol nový pohľad na vojnu v Čečensku a ako hovorí prekladateľka knihy, novinárka a bývalá disidentka Petruška Šustrová, ponúkol nám „sondu do politickej duše Čečenska“. Ako súvisí momentálna vojna na Ukrajine s tou rusko-čečenskou?

O svojej najnovšej knihe, ale aj o úlohe literárnej reportáže, ktorá dokáže svetové udalosti a konflikty reflektovať s odstupom času, sa porozpráva s novinárkou spravodajského portálu Aktuality.sk Stanislavou Harkotovou. 

Diskusia je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstup je voľný.

Ďakujeme za podporu