Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Petra Dubach & Mario van Horrik: WAVES VLNY (zvuková intervencia do 4. 12. 2022)
Dátum 4. 10. 2022
do 4. 12. 2022
Čas 13:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Pre túto jeseň sme sa u nás po vyhrávaní s materiálom (drevo s Jurajom Gáborom) a svetelnými podmienkami (modré prítmie s Kristínou Kandrikovou) rozhodli pohrať s prázdnom, akustikou a zvukom. Spolu s holandskými umelcami Petrou Dubach a Mariom van Horrik pre Vás chystáme špecifickú výstavnú situáciu – niečo ako zvukový priestor WAVES VLNY.
 

S Petrou a Mariom máme za sebou niekoľkoročnú online komunikáciu a tiež zopár drobnejších spoluprác na diaľku. Prichádzajú k nám jednak so záujmom o architektúru priestoru i o príbeh za rekonštrukciou ako aj so záujmom o náš programový kontext. No predovšetkým s motiváciou “nechať Novú synagógu prehovoriť”…
 

Od neskorých 80tych rokov sa Petra Dubach s Mariom van Horrik okrem rôznych iných aktivít intenzívne zaujímajú o zvukovú spätnú väzbu (tzv. audio feedback). Odvtedy spolu vytvorili radu performancií, objektov či zvukových inštalácií založených na rozličných typoch spätnej väzby. A do ich dlhodobého umelcko-výskumného projektu s názvom WAVES teraz radi vstupujeme a Vás pozývame tiež:

„Nie sme vedci, sme len zvedaví umelci. Napredujeme s projektom WAVES vlastným spôsobom a nesmierne nás to obohacuje. Esenciou je to, že nie sme schopní a ani nechceme byť schopní vysvetliť čaro, ktoré pri tvorbe zažívame. Spolu s Petrou sme si vybrali nechcieť vedieť – je to naša metóda a zároveň naša hnacia sila, ktorá nás v tomto projekte ženie vpred“. (Petra Dubach a Mario van Horrik)


Kurátorský text: Martina Mäsiarová

Produkcia a technické zabezpečenie: Truc sphérique

 

Pozn.

Počas trvania WAVES VLNY pripravujeme radu ďalších koncertov, zvukových intervencií, komentovaných prehliadok či performancií a iných stretnutí, o ktorých Vám dáme včas vedieť.


Za vizuál ďakujeme Petrovi Dlhopolčekovi z profigrafik.sk.

Za podporu z verejných zdrojov ďakujeme Fondu na podporu umenia.

Project WAVES is supported by Stichting Cultuur Eindhoven.


 


 


 


 


 

Ďakujeme za podporu