Detail události
Tomáš Janypka vo Sphére 9.
Dátum 15. 8. 2021
do 25. 8. 2021
Čas 10:00
Miesto Nová synagóga Žilina

celoročný rezidenčný projekt – performance

15. - 19. 8. 2021

23. - 25. 8. 2021 

Tanečník, performer a choreograf Tomáš Janypka v priebehu celého roka 2021 opakovane vchádza do dialógu so Sphérou

.....

V auguste má 8 dní, aby nachádzal svoje miesto vo výstave Simona Gottierová a Rastislav Podhorský našepkávajú SphéreDiela umelcov podnecujú k živej akcii, k priblíženiu sa, k performatívnej interpretácii a fyzickej aktualizácii. Dávajú tak príležitosť pre tvorivú interakciu s našim celoročným rezidentom performerom, tanečníkom, choreografom Tomášom Janypkom, ktorého počas výstavy v priestore zažijete niekoľko krát.

 

Východiskom celoročného skúmania je pre Tomáša telo – telesnosť a limitácie, ktoré každé jedno má. Skrz tento kanál hľadá odpovede na otázky domova, váhy vecí na fyzickej aj duchovnej úrovni. Podoby a vyústenia autorovho tvorivého procesu v Synagóge sa ukazujú za chodu a na ceste - zakaždým reaguje na aktuálnu atmosféru meniacej sa podoby Sphéry.

Súčasťou Tomášovho výskumu je aj textový záznam, ktorý vzniká v spolupráci s výtvarnou a tanečnou teoretičkou Michaelou Paštekovou – písanie sa tak stáva dôležitou súčasťou procesu. Fotograficky Tomáša dokumentuje v priebehu celého roka Marek Jančúch. Tvorbou jeho kostýmu sa do tímu pridala Andrea Pojezdalová.

Rezidenčný projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ďakujeme za podporu