Detail události
Performatívna prechádzka s Tomášom Janypkom vo Sphére / online performance
Dátum 19. 2. 2021
Čas 19:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Performance Tomáša Janypku streamujeme online na www.facebook.com/novasynagoga.

Tanečník, performer a choreograf Tomáš Janypka aj vo februári vstupuje do dialógu so Sphérou. Jeho štvrtá návšteva bude určená dokončenou podobou jej drevenej konštrukcie. Vyústením jeho pobytu bude online performance, ktorého forma a obsah vyplynú z Tomášovej konkrétnej skúsenosti v zmenenom priestore synagógy.

Východiskom skúmania vo Sphére je pre Tomáša telo – telesnosť a limitácie, ktoré každé jedno má. Skrz tento kanál hľadá odpovede na otázky domova, váhy vecí na fyzickej aj duchovnej úrovni a ďalej na otázky nášho telesného vzťahu k nim. Pokračuje tak vo výskume, ktorého podoby a vyústenia sa ukazujú za chodu a na ceste.

Prekračujúcou líniou tohto skúmania je jeho roztiahnutie sa medzi oblasti tanečného umenia, performance art, vizuálneho umenia a architektúry. Súčasťou výskumu je aj textový záznam, ktorý vzniká v spolupráci s výtvarnou a tanečnou teoretičkou Michaelou Paštekovou – písanie sa tak stáva dôležitou súčasťou procesu. Fotograficky Tomáša dokumentuje v priebehu celého roka Marek Jančúch.

Tomáš Janypka o tom, ako duchovne a farebne byť v priestore Synagógy:

“...podstatná sa mi javí aj čiapka,
žltá sa mi zdá byť správna,
hlavne na tomto obrázku
je to určité predĺženie a spojenie s duchovnom, naznačený smer, je v tom jasnosť a zreteľnosť

a priestor na uši dobre počúvatť
a je v tom niečo detské, niečo o snívaní a imaginácií o čistote a začiatku”

Tomáš Janypka v prvom polroku 2021 pracuje v rámci Sphéry na projekte s názvom Greyscape of solitude comes to the Sphere. 

Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podporiť nás môžete dobrovoľným vstupným. Ďakujeme!

Ďakujeme za podporu